Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Thord Redman

Sök kontaktuppgifter till Thord Redman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Thord Redman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Thord Redman medverkat i ( 10 st. ):

Tillitsdelegationen (Fi 2016:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:51, dir. 2017:119, dir. 2019:6 och dir. 2020:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:56 Jakten på den perfekta ersättningsmodellen - Vad händer med medarbetarnas handlingsutrymme?
SOU 2018:48 En lärande tillsyn. Statlig granskning som bidrar till verksamhetsutveckling i vård, skola och omsorg
SOU 2018:38 Styra och leda med tillit. Forskning och praktik
SOU 2018:47 Med tillit växer handlingsutrymmet - tillitsbaserad styrning och ledning av välfärdssektorn
SOU 2019:43 Med tillit följer bättre resultat – tillitsbaserad styrning och ledning i staten Politisk handlingskraft i en regeringsnära utvecklingsmiljö
SOU 2020:40 En gemensam utbildning inom statsförvaltningen
Medverkande :
Ordförande : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ordförande : Laura Hartman, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, docent, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ledamot : Emil Broberg, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Gunilla Hult Backlund, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Kristina Althoff, enhetschef, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Robin Anderson Boström, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Helena Cantù, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Isabell Carnlöf, utredare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Johanna Carnö, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Christina Eklöf, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Christine Feuk, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Inger Gustafsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Jakob Hellman, utvecklingsledare, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Emma Holstad, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2020-06-24
Sakkunnig : Kasper Irgens, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Maria Lidström, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Lönnheden, stabschef, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Erik Magnusson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Modig, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jenny Munkelt, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Håkan Olsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Tomas Rosenberg, polismästare, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Hanna Sjöberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Hampus Strömberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Torkel Winbladh, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-09-09
Expert : Johanna Wockatz, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Huvudsekreterare : Anna Lexelius, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-03-11
Huvudsekreterare : Anna Pauloff, tidigare utredningschef, fr.o.m. 2019-04-23 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-11 t.o.m. 2020-06-05
Sekreterare : Louise Bringselius, fr.o.m. 2017-01-25 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Ekdahl Wästberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-08-11
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Pernilla Fexdal, assistent, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Mattias Fogelgren, fr.o.m. 2017-04-17 t.o.m. 2020-04-28
Sekreterare : Martin Fransson, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Kristin Gunnarsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-18
Sekreterare : Lena Hamilton, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-05-17
Sekreterare : Kajsa Hanspers, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-07-31
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Unni Mannerheim, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Ola Norbäck, assessor, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Johan Quist, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-04-02
Sekreterare : Katarina Wetter Edman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Välfärdsutredningen (Fi 2015:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Välfärdsutredningen (Fi 2015:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:22, dir. 2015:100 och dir. 2015:108
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden - bättre upphandling och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ilmar Reepalu, fr.o.m. 2015-03-05 t.o.m. 2017-05-09
Sakkunnig : Malin Bohlin, fr.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Helen Forslind, fr.o.m. 2016-02-16
Sakkunnig : Lotta Karle, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-02-15
Sakkunnig : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Sara Westerlund, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Henrik Bengtsson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Anna Brooks, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Thomas Edling, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Elisabeth Fahlin, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Tove Gemzell, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Anna Gralberg, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Eva Hagbjer, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Therese Hellman, fr.o.m. 2016-08-15
Expert : Per Hollander, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-05-02
Expert : Martin Jansson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Sara Johansson S, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Stefan Jönsson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Johan Kylenfelt, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Jonathan Larkeus, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Björn Larsson, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Kristina Lundström, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Eva Ljungbert, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Gunnar Persson, fr.o.m. 2015-08-10
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Emma Regnér, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Annica Runsten, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Alicia Selmanovic, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Martin Sparr, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Lena Svensson, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Mats Wagndal, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Maria Wiberg, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Daniel Wohlgemuth, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Elisabeth Åkerkrantz, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-08-14
Huvudsekreterare : Johan Höök, fr.o.m. 2015-03-24 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Marianne Bergqvist, fr.o.m. 2015-04-21 t.o.m. 2017-05-21
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-04-30
Sekreterare : Johan Lantto, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2017-01-15
Sekreterare : Lina Lundblad, fr.o.m. 2016-08-04 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Elin Sundberg, fr.o.m. 2015-04-11 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Frida Widmalm, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden – bättre upphandling och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Klagomålsutredningen (S 2014:15) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Klagomålsutredningen (S 2014:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:14 Sedd, hörd och respekterad: ett ändamålsenligt klagomålssystem i hälso- och sjukvården
SOU 2015:102 Fråga patienten - Nya perspektiv i klagomål och tillsyn
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Printz, fr.o.m. 2014-06-12
Sakkunnig : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-25
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-25
Sakkunnig : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Agneta Andersson, handläggare, fr.o.m. 2015-09-25
Expert : Ingrid Bengtsson-Rijavec, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Lars Berge Kleber, ordförande, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Staffan Blom, chef, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2014-09-04
Expert : Karin Båtelson, vice ordförande, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Agneta Calleberg, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-09-05
Expert : Kirsi Kennebäck, handläggare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Johan Larsson, vice ordförande, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Conny Mathiesen, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Peter Möller, chefsläkare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Åke Nilsson, handläggare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Gunnar Ramstedt, chefsläkare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Thord Redman, utredare, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Kerstin Sundholm, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-08-25
Expert : Eva Westerling, handläggare, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-09-24
Sekreterare : Ursula Carlgren, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Kajsa Westling, fr.o.m. 2014-08-15 t.o.m. 2015-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om inrättande av Inspektionen för vård och omsorg (S 2012:05) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om inrättande av Inspektionen för vård och omsorg (S 2012:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:67
Utredningen avslutades sitt arbete den 31 maj 2013. Den 1 juni 2013 inrättades Inspektionen för vård och omsorg. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Hulth-Backlund, generaldirektör, fr.o.m. 2012-07-01
Sekreterare : Anna Lena Boucht, fr.o.m. 2013-05-20 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Mats Feretti, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Anna Hedström, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Bengt Lengstad, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Jenny Nell, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Thord Redman, fr.o.m. 2012-08-13
Sekreterare : Patric Winther, fr.o.m. 2012-08-13
Sekreterare : Klas Öberg, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Könberg, landshövding, fr.o.m. 2011-06-22
Sakkunnig : Per Aldskogius, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-13
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Nils Janlöv, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Eva Willman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Mona Heurgren, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Thord Redman, koordinator, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Per Sedigh, ekonom, fr.o.m. 2011-09-13
Sekreterare : Ingemar Eckerlund, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-01-20
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Ruth-Aïda Nahum, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2012-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Åtgärder vid allvarliga krissituationer (S 2011:14) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om Åtgärder vid allvarliga krissituationer (S 2011:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:121 och dir. 2013:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:54 Tillgång till läkemedel och sjukvårdsmateriel vid allvarliga händelser och kriser
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Andersson, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-11-30
Sakkunnig : Carolina Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-12-11
Sakkunnig : Markus Martinelle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-12
Sakkunnig : Anne Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Angela Öst, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-01-27
Sakkunnig : Pia Övelius, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Carina Björk, beredskapsstrateg, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Gunnel Bridell, chef, fr.o.m. 2013-04-01
Expert : Anders Brännström, generalmajor, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Taina Bäckström, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Stefan Carlsson, landshövding, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Bo Claesson, handläggare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Malin Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Ulrika Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2012-10-01
Expert : Inger Erlandsson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-10-01
Expert : Leif Gustavsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-03-31
Expert : Gillis Hammar, socialdirektör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Annika Hedelin, beredskapschef, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Michael Lindstedt, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Thord Redman, utredare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Rigmor Thorstensson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Karl Wallin, länspolismästare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Bengt Wittgren, t.f. direktör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Åke Örtqvist, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2012-10-01
Sekreterare : Susanne Berggren, fr.o.m. 2013-03-14
Sekreterare : Annika Berglöw Hedelin, fr.o.m. 2013-03-11
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2012-03-16 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Ellen Jones, fr.o.m. 2012-11-20
Sekreterare : Johan Kihl, fr.o.m. 2012-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Cecilia Ljung, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Anders Tegnell, fr.o.m. 2012-11-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Analys av Hälsa och Arbete (S 2002:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om Analys av Hälsa och Arbete (S 2002:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:62 Kunskapsläge sjukförsäkringen
SOU 2003:13 AHA - utredningsinstitut och mötesplats
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2002-01-17
Sakkunnig : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Eeva Seppälä, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Anders Viklund, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Kerstin Fredriksson, med.dr, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Christer Hogstedt, professor, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Rolf Lundgren, enhetschef, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Staffan Marklund, professor, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Inger Marklund, docent, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Erik Mellander, stf. chef, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Gudrun Persson, projektledare, fr.o.m. 2002-03-11
Expert : Ulla-Britt Selander, handläggare, fr.o.m. 2002-03-11
Sekreterare : Christina Olsson Bohlin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-04-20
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2002-09-30
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2002-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:62 Kunskapsläge sjukförsäkringen [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:13 AHA – utredningsinstitut och mötesplats [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om handläggning av arbetsskador (S 2002:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om handläggning av arbetsskador (S 2002:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:80 Koncentrerad arbetsskadehandläggning - för likformighet och rättvisa
SOU 2003:1 Att samla och sprida kunskap om skadlig inverkan och framgångsrik rehabilitering
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Baltzari, direktör, fr.o.m. 2002-03-14
Sakkunnig : Maria Berggren Broms, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-07
Sakkunnig : Lars Florin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Heléne von Granitz, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2002-11-21
Sakkunnig : Magnus Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Gun-Britt Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-22
Sakkunnig : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-22
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-06-07 t.o.m. 2002-10-07
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Anna Karlgren, direktör, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Henrik Meldahl, direktör, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Anders Norlund, projektsamordnare, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Siv Nyström, utredare, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Monica Svanholm, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-22
Expert : Peter Westerholm, professor emeritus, fr.o.m. 2002-04-22
Sekreterare : Kristina Bruno, fr.o.m. 2002-03-15 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Anneli Svensson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-15 t.o.m. 2003-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2002:05) om arbetsmarknadspolitiska program för personer med nedsatt arbetsförmåga [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2002:05) om arbetsmarknadspolitiska program för personer med nedsatt arbetsförmåga
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:22 och dir. 2003:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:95 Arbetskraft
Medverkande :
Särskild utredare : Sonja Fransson, fr.o.m. 2002-03-07 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-04-21
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Leif Alm, bitr. direktör, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Lars-Gösta Andréen, förhandlare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Björn Arnek, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Christer Degsell, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Christina Ebbeskog, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-03-09
Expert : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Karin Fristedt, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Ulla Göransson, handläggare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2993-10-31
Expert : Nanna Holthe, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Björne Karlsson, rehabkonsulent, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Lisbeth Lidbom, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : , Magnusson, David 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Agneta Roström, länsarbetsdirektör, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Gunilla Sahlin, fil.kand, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Britt Trossmark, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Ossian Wenström, utredningssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2002-06-09
Expert : Stefan Wiberg, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-13
Huvudsekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2002-06-01 t.o.m. 2003-10-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2002-08-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:95 ArbetsKraft [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2002:04) Översyn av Samhall AB [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2002:04) Översyn av Samhall AB
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:34 och dir. 2003:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:56 Inte bara samhall
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, fr.o.m. 2002-03-07 t.o.m. 2003-06-04
Sakkunnig : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Jonas Iversen, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Kerstin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-22 t.o.m. 2003-05-31
Sakkunnig : Thord Redman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-04-21
Sakkunnig : Dag Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Johnny Ahlqvist, direktör, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Kristina Bilius, rehabkonsulten, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Owe Danemar, chefsekonom, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-02-23
Expert : Christina Ebbeskog, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-03-23
Expert : Leif Israelsson, direktör, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Per Johansson, ombudsman, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Vivi Libietis, projektledare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Anita Odefalk, fr.o.m. 2003-02-24 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Levi Svenningsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Ossian Wennström, handläggare, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Karin Westlund, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Lena Wirkkala, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Carina Wång, civilekonom, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-05-31
Huvudsekreterare : Mikael Halapi, fr.o.m. 2002-09-30 t.o.m. 2003-06-20
Huvudsekreterare : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-08-28
Sekreterare : Helena Asp, fr.o.m. 2002-09-30 t.o.m. 2003-06-11
Sekreterare : Mona Henriksson, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2002-08-31
Bitr. sekreterare : Barbro Gren, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:56 Inte bara Samhall [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman