Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om inrättande av Inspektionen för vård och omsorg (S 2012:05)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om inrättande av Inspektionen för vård och omsorg (S 2012:05) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Gunilla Hulth-Backlund  []  ( Särskild utredare )
Anna Lena Boucht  []  ( Sekreterare )
Mats Feretti  []  ( Sekreterare )
Anna Hedström  []  ( Sekreterare )
Bengt Lengstad  []  ( Sekreterare )
Jenny Nell  []  ( Sekreterare )
Thord Redman  []  ( Sekreterare )
Patric Winther  []  ( Sekreterare )
Klas Öberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om inrättande av Inspektionen för vård och omsorg (S 2012:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:67
Utredningen avslutades sitt arbete den 31 maj 2013. Den 1 juni 2013 inrättades Inspektionen för vård och omsorg. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Hulth-Backlund, generaldirektör, fr.o.m. 2012-07-01
Sekreterare : Anna Lena Boucht, fr.o.m. 2013-05-20 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Mats Feretti, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Anna Hedström, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Bengt Lengstad, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Jenny Nell, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Thord Redman, fr.o.m. 2012-08-13
Sekreterare : Patric Winther, fr.o.m. 2012-08-13
Sekreterare : Klas Öberg, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman