Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Thomas Küchen

Sök kontaktuppgifter till Thomas Küchen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Thomas Küchen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Thomas Küchen medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om utvärdering av resultatstyrningen (Fi 2006:07) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om utvärdering av resultatstyrningen (Fi 2006:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:30 och dir. 2007:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:75 Att styra staten
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, fr.o.m. 2006-06-01
Expert : Christine Annemalm, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Agneta Bladh, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Maria Bredberg Pettersson, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Peter Bringle, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Måns Lönnroth, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Martin Sparr, fr.o.m. 2006-08-01
Sekreterare : Jan-Eric Furubo, fr.o.m. 2006-07-15 t.o.m. 2007-12-31
Bitr. sekreterare : Charlotta Eriksson, fr.o.m. 2006-11-17 t.o.m. 2007-12-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:75 Att styra staten – regeringens styrning av sin förvaltning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1 Från risk till mål och resultat
Rapport 2 Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3 Riskhantering inom trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4 Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5 Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6 Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7 Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8 Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9 Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10 Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74 Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Björn Blomqvist, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Jan Almqvist, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan-Erik Bäckman, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Caroline Henjered, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Tomas Höglund, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Nils Johansson, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Stig Kattilakoski, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Erik Lagerholm, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Ewa Lidström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Bo Lundgren, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Therese Mattsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Anne-Marie Qvarfort, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Niklas Rahm, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Annika Rydberg, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Tommy Sundlén, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Leif Tallskog, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Janna Valik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Bengt Andersson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Gunnar Anderzon, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Ulf Arvidsson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Anna Elvkull Saarväli, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Håkan Ceder, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Peter Edman, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Eva Marie Engström, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Jan Erlandsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Eva Gullfeldt, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Jenny Johansson, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Anna Karlgren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Monika Karlsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sverker Lönnerholm, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Susanne Mattson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Anne Rapp, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Peter Schönefeld, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Elisabeth Wass Löfstedt, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Anna Zeidler, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Bettina Kashefi, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Lena Olofsson, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 2003:01) om den statliga internrevisionen [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 2003:01) om den statliga internrevisionen
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:93 Internrevision i staten - förslag till en förstärkt internrevision
Medverkande :
Särskild utredare : Veronica Hedlund Lundgren, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-11-05
Sakkunnig : Åsa Bokström, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Sakkunnig : Ingrid Eiken, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Sakkunnig : Thomas Küchen, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Expert : Klas Schöldström, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Sekreterare : Ulla-Kari Fällman, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-11-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:153 Den statliga internrevisionen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:93 Internrevision i staten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Riksrevisionsutredningen (Fi 2001:10) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Riksrevisionsutredningen (Fi 2001:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:31 och dir. 2002:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:17 Riksrevisionen - organisation och resurser
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Eric Ericson, fr.o.m. 2001-05-03 t.o.m. 2002-05-31
Sakkunnig : Anne Dahl, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Sakkunnig : Thomas Küchen, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Sakkunnig : Astrid Nensén Uggla, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Åke Dahlberg, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Lennart Grufberg, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Svante Holgersson, fr.o.m. 2001-09-25 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Ove Nilsson, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Pertti Nordman, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Jörgen Nilsson, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Bob Pernodd, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:17 Riksrevisionen – organisation och resurser [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 1998:02) om behovet av utredningsverksamhet och analyser med ekonomisk inriktning inom det jordbrukspolitiska området [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1998:02) om behovet av utredningsverksamhet ochanalyser med ekonomisk inriktning inom det jordbrukspolitiskaområdet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-13
Direktiv för se dir. 1997:132.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:108 Analysera mera. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Mikael Kullberg, utredare, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Ewa Rabinowicz, docent, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Thomas Küchen, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Charlotte Nilenheim, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lars Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Erik Fahlbeck, lektor, fr.o.m. 1998-02-01
Filippa von, nutritionist, fr.o.m. 1998-03-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:108 Analysera mera [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman