: : :

Medverkande i utredning : Silja Klint

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Silja Klint

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Silja Klint medverkat i ( 3 st. ):

Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Kommunikationskommittén (K 1995:01)


Beteckning : K 1995:01
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Annerberg, Rolf, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Johansson, Karin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Marklund, Leif, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Nilsson, Bo, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Segelström, Inger, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Skårvik, Kenth, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Siby, Ingemar, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Svensson, Karin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Westerberg, Per, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Andersson, Åke, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Arwidsson, Bengt, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Blom, Catharina, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carlsund, Bo, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ekenger, Mats, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Engström, Anna Lisa, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Eriksson, Maria, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ewerstein, Sonja, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gustavsson, Maria, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Gustavsson, Yvonne, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Hermansson, Gunnar, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Johansson, Yngve, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karlsson, Staffan, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karlström, Urban, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Klint, Silja, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Källberg, Helen, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Källsson, Jan, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Larsson, Katarina (Kajsa), fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lindell-Byström, Åsa, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lundin, Ingemar, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Montgomery, Richard, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norberg, Helene, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nordell, Olof, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Nordin, Tommy, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norgren, Carina, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Nyström, Göran, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Palmgren, Kurt, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Roth, Anders, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Schibbye, Karin, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Skagersjö, Bengt, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Smith, Eva, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Toresson, Bengt, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Widlert, Staffan, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ärleskog, June, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Öhman, Hans, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Feldhusen, Kristina, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Davidsson, Gunnar, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Engström, Marika, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Mårtensson, Matz, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Silborn, Hans, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Fahlström, Eva Lena, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Pereira, Lena, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31

Rapporter

SOU 1996:26Ny kurs i trafikpolitiken
- delbetänkande 1
SOU 1996:165Ny kurs i trafikpolitiken
- delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken -
delbetänkande 2
SOU 1997:35Ny kurs i trafikpolitiken -
slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1994:140
Dir. 1996:35
Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
1994 års körkortsutredning (K 1994:13) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

1994 års körkortsutredning (K 1994:13)


Beteckning : K 1994:13
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-12
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:90 och dir. 1995:155.
Lokal :
0

Sammansättning


Voss, Bertil f.d. regeringsråd, fr.o.m. 1994-10-18 t.o.m. 1996-07-14
Expert : Björklund, Per, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Klint, Silja, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Magnusson, Bengt, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Pålsson, Agneta, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-05-31
Sekreterare : Rehnberg, Ulf, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1996-07-31

Rapporter

SOU 1995:48EG-anpassade körkortsregler
- delbetänkande
SOU 1996:11EU-mopeden; ålders-
och behörighetskrav för två- och trehjuliga
motorfordon – delbetänkande
SOU 1996:114En körkortsreform – Slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1994:90
Dir. 1995:155
Styrgruppen (K 1993:02) för Nordisk Trafiksäkerhet (SNT) [ Avslutad 1996 ]
Styrgruppen (K 1993:02) för Nordisk Trafik- säkerhet (SNT)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Medverkande :
Magnus Barnekow, rådman, fr.o.m. 1993-06-01 t.o.m. 1995-03-19
Marianne Gauffin-Pehrson, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-06-06 t.o.m. 1996-01-14
Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1996-12-31
Hjalmar Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1993-06-01 t.o.m. 1995-03-19
Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-20 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman