Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1994 års körkortsutredning (K 1994:13)

Offentlig utredning under Kommunikationsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1994 års körkortsutredning (K 1994:13) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Kommunikationsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 6 st. ♀ 2 ♂ 4 ) :

Silja Klint  []  ( Expert )
Bengt Magnusson  []  ( Expert )
Agneta Pålsson  []  ( Expert )
Ulf Rehnberg  []  ( Sekreterare )
Per Björklund  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1994 års körkortsutredning (K 1994:13)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:90 och dir. 1995:155.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:48 EG-anpassade körkortsregler - delbetänkande
SOU 1996:11 EU-mopeden; ålders- och behörighetskrav för två- och trehjuliga motorfordon - delbetänkande
SOU 1996:114 En körkortsreform - Slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bertil Voss, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 1994-10-18 t.o.m. 1996-07-14
Expert : Per EU-jurist Björklund, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Bengt Magnusson, jurist, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Agneta Pålsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-05-31
Sekreterare : Ulf Rehnberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1996-07-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman