Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Robert Boije

Sök kontaktuppgifter till Robert Boije på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Robert Boije

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Robert Boije medverkat i ( 4 st. ):

Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-03-19
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:20.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:59 Begränsad fastighetsskatt
SOU 2000:34 Likformig och neutral fastighetsbeskattning. Slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Lars Hedfors, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Rune Evensson, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Isa Halvarsson, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Christer Hedberg, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Rolf Kenneryd, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Ronny Korsberg, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Per Landgren, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Lena Larsson, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Per Rosengren, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Michael Stjernström, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1998-12-08
Sakkunnig : Stefan Jönsson, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Anders Kristoffersson, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Per Sjöblom, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Gerd Grip, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Eveline Nilsson, fr.o.m. 1999-04-06 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Lars Nilsson, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-05-02
Sekreterare : Per Classon, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Lena Dahl, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-05-09
Sekreterare : Katinka Hort, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2000-05-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:59 Begränsad fastighetsskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:34 Likformig och neutral fastighetsbeskattning [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om avdragsrätt för fackföreningsavgifter och avgifter till arbetsgivarorganisationer (Fi 1998:14) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om avdragsrätt för fackföreningsavgifter och avgiftertill arbetsgivarorganisationer (Fi 1998:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:81.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:65 Avdragsrätt för fackföreningsavgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Stig Gustafsson, fr.o.m. 1999-02-10 t.o.m. 2000-06-27
Expert : Catharina Abrahamsson, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Expert : P-O Edin, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Expert : Leif Edvardsson, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Expert : Ulf Kjellin, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Expert : Åke Lindström, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Expert : Katarina Magnusson, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:65 Avdragsrätt för fackföreningsavgifter [ pdf ]
Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:128.
Uppdraget är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
SOU 1998:56 Avdrag för ökade levnadskostnader vid tjänsteresa och tillfälligt arbete.
SOU 1999:94 Förmåner och ökade levnadskostnader
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Ekholm, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Bengt Blomqvist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monica Dahlbom, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Leif Edvardsson, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lillemor Gladh, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Peter Kristiansson, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-21
Sekreterare : Eva Lindeblad, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Fastighetstaxeringsutredningen (Fi 1997:06) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Fastighetstaxeringsutredningen (Fi 1997:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:36.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:10 Fastighetstaxering - precision, påverkansmöjligheter, individuella bedömningar
Medverkande :
Särskild utredare : Margit Kärrström, fr.o.m. 1997-03-21 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunniga : Anders Kristoffersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunniga : Per Sjöblom, departementsråd, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Andreas Adolphsson, fr.o.m. 1998-08-26 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Tommy Berger, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Peter Englund, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Nore Eriksson, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Monica Haapaniemi, fr.o.m. 1999-06-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Tommy Lowén, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Christina Otto, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Arne Sundquist, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Bengt Turner, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Ulla Werkell, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Birgitta Henriksson, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-03-19
Sekreterare : Gunilla Hulting, fr.o.m. 1997-04-22 t.o.m. 2000-03-19
Bitr. sekreterare : Tommy Berger, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Nore Eriksson, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman