Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:59 Begränsad fastighetsskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:34 Likformig och neutral fastighetsbeskattning [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 7 ♂ 14 ) :

Lars Hedfors  []  ( Ordförande )
Rune Evensson  []  ( Ledamot )
Isa Halvarsson  []  ( Ledamot )
Christer Hedberg  []  ( Ledamot )
Rolf Kenneryd  []  ( Ledamot )
Ronny Korsberg  []  ( Ledamot )
Per Landgren  []  ( Ledamot )
Lena Larsson  []  ( Ledamot )
Per Rosengren  []  ( Ledamot )
Lisbeth Staaf-Igelström  []  ( Ledamot )
Michael Stjernström  []  ( Ledamot )
Stefan Jönsson  []  ( Sakkunnig )
Anders Kristoffersson  []  ( Sakkunnig )
Per Sjöblom  []  ( Sakkunnig )
Robert Boije  []  ( Expert )
Gerd Grip  []  ( Expert )
Eveline Nilsson  []  ( Expert )
Lars Nilsson  []  ( Expert )
Per Classon  []  ( Sekreterare )
Lena Dahl  []  ( Sekreterare )
Katinka Hort  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Fastighetsbeskattningskommittén (Fi 1998:06)


Beteckning : Fi 1998:06
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-03-19
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:20.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hedfors, Lars, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Evensson, Rune, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Hedberg, Christer, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Kenneryd, Rolf, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Korsberg, Ronny, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Landgren, Per, fr.o.m. 1998-12-09 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Larsson, Lena, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Ledamot : Stjernström, Michael, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1998-12-08
Sakkunnig : Jönsson, Stefan, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Kristoffersson, Anders, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Sjöblom, Per, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Boije, Robert, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Grip, Gerd, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Nilsson, Eveline, fr.o.m. 1999-04-06 t.o.m. 2000-05-02
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-05-02
Sekreterare : Classon, Per, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Dahl, Lena, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-05-09
Sekreterare : Hort, Katinka, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2000-05-26

Rapporter

SOU 1999:59Begränsad fastighetsskatt
SOU 2000:34Likformig och neutral fastighetsbeskattning. Slutbetänkande

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman