Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Bertil Ekholm  []  ( Särskild utredare )
Bengt Blomqvist  []  ( Expert )
Robert Boije  []  ( Expert )
Monica Dahlbom  []  ( Expert )
Leif Edvardsson  []  ( Expert )
Lillemor Gladh  []  ( Expert )
Monika Linder  []  ( Expert )
Kerstin Nyquist  []  ( Expert )
Ulf Rehnberg  []  ( Expert )
Peter Kristiansson  []  ( Sekreterare )
Eva Lindeblad  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fi 1997:17) om översyn av reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:128.
Uppdraget är därmed slutfört
Utredningen har avgett :
SOU 1998:56 Avdrag för ökade levnadskostnader vid tjänsteresa och tillfälligt arbete.
SOU 1999:94 Förmåner och ökade levnadskostnader
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Ekholm, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Bengt Blomqvist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Robert Boije, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monica Dahlbom, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Leif Edvardsson, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Lillemor Gladh, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Monika Linder, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Peter Kristiansson, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-21
Sekreterare : Eva Lindeblad, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1999-09-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman