Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 3 ♂ 4 ) :

Marianne Eliason  []  ( Särskild utredare )
Ulla Carlsson  []  ( Expert )
Ann-Jeanette Eriksson  []  ( Expert )
Niklas Karlendal  []  ( Expert )
Peter Schierbeck  []  ( Expert )
Lars-Åke Ström  []  ( Sekreterare )
Karl Erik Gustafsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:44 och dir. 2003:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:47 Koncessionsavgift på televisionens område - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2002-04-25 t.o.m. 2003-05-16
Expert : Ulla Carlsson, institutionschef, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Karl-Erik Gustafsson, professor, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Niklas Karlendal, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Lars-Åke Ström, fr.o.m. 2002-06-17 t.o.m. 2003-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman