Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2017 års fastighetsmäklarutredning (Ju 2017:10)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2017 års fastighetsmäklarutredning (Ju 2017:10) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Ylva Norling Jönsson  []  ( Särskild utredare )
Johan Klefbäck  []  ( Sakkunnig )
Hanna Oljelund  []  ( Sakkunnig )
Yvonne Stein  []  ( Sakkunnig )
Jonas Anderberg  []  ( Expert )
Miriam Malmgren  []  ( Expert )
Peter Scharmer  []  ( Expert )
Carolina Stegman  []  ( Expert )
Andreas Gustafsson  []  ( Sekreterare )
Daniel Gustavsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2017 års fastighetsmäklarutredning (Ju 2017:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:64 Utökad tillsyn över fastighetsmäklarbranschen
Medverkande :
Särskild utredare : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-08-09
Sakkunnig : Johan Klefbäck, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Sakkunnig : Hanna Oljelund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Sakkunnig : Yvonne Stein, kansliråd, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Expert : Jonas Anderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Expert : Daniel Gustafsson, jurist, fr.o.m. 2017-12-12 t.o.m. 2018-07-25
Expert : Miriam Malmgren, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2017-09-27
Expert : Peter Scharmer, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2017-12-11
Expert : Carolina Stegman, direktör, fr.o.m. 2017-09-28 t.o.m. 2018-07-25
Sekreterare : Andreas Gustafsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-08-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman