Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige (Ju 2020:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige (Ju 2020:06) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Amina Lundqvist  []  ( Särskild utredare )
Kristin Nordansjö  []  ( Sakkunnig )
Moa Östberg  []  ( Sakkunnig )
Anna Axelsson  []  ( Expert )
Michael Hellner  []  ( Expert )
Peter Scharmer  []  ( Expert )
Per Skogh  []  ( Expert )
Fredrik Blommé  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige (Ju 2020:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 21 juni 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:11 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar
Medverkande :
Särskild utredare : Amina Lundqvist, administrativ direktör, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Kristin Nordansjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Moa Östberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Anna Axelsson, utredare, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Michael Hellner, professor, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Peter Scharmer, rådman, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Per Skogh, expert inom folkbokföring, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Sekreterare : Fredrik Blommé, justitiesekreterare, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-06-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman