Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per-Anders Sunesson

Sök kontaktuppgifter till Per-Anders Sunesson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per-Anders Sunesson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per-Anders Sunesson medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om en effektivisering och utveckling av Sveriges arbete för ansvarsfull och minskad antibiotikaanvändning i djurhållningen globalt (N 2021:03) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om en effektivisering och utveckling av Sveriges arbete för ansvarsfull och minskad antibiotikaanvändning i djurhållningen globalt (N 2021:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:33 och dir. 2022:15
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 juli 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:43 Friska djur behöver inte antibiotika – bättre verkan genom internationell påverkan
Medverkande :
Särskild utredare : Ann Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2021-06-01 t.o.m. 2022-07-31
Expert : Marita Axelsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Andrea Berglund, samordnare, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Gunilla Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-20 t.o.m. 2022-02-20
Expert : Madeleine Fogde, programchef, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Anna Forslid, expert djurhälsa och smittskydd, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Eva Fredberg, ämneskoordinator, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Jonas Fuks, utredare, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Kerstin Jonsson Cissé, enhetschef, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Ulf Magnusson, professor, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Ylva Persson, bitr. statsveterinär, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Maria Smith, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Per-Anders Sunesson, departementsråd, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Maria Wallin, kansliråd, fr.o.m. 2021-09-20 t.o.m. 2021-10-31
Sekreterare : Anna Ullman, fr.o.m. 2021-06-28 t.o.m. 2022-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2022:43
2009 års Behörighetsutredning (S 2009:02) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
2009 års Behörighetsutredning (S 2009:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-04-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:25
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:65 Kompetens och ansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christin Tauberman, generaldirektör, fr.o.m. 2009-04-02
Sakkunnig : Therese Ahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-02-18
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-04
Sakkunnig : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-08-01
Sakkunnig : Frédérique Lémery, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-19
Sakkunnig : Anna Lilja Qvarlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Lars Berge-Kleber, vice ordförande, fr.o.m. 2009-05-04
Expert : Brita Bergseth, utredare, fr.o.m. 2009-08-01
Expert : Pernilla Ek, enhetschef, fr.o.m. 2010-02-19
Expert : Eva Estling, projektledare, fr.o.m. 2009-05-04
Expert : Ann Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2010-04-18
Expert : Kerstin Magnusson, handläggare, fr.o.m. 2009-09-10 t.o.m. 2010-02-18
Expert : Monica Norrman, utredare, fr.o.m. 2010-04-19
Expert : Gunilla Strand, utredare, fr.o.m. 2009-05-04
Expert : Per-Anders Sunesson, enhetschef, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2009-09-09
Sekreterare : Mattias Fredricson, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2009-05-18 t.o.m. 2010-09-19
Sekreterare : Marie Georgson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2009-05-25 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Cecilia Ljung, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-24 t.o.m. 2010-10-17
Sekreterare : Kerstin Magnusson, jurist, fr.o.m. 2010-02-22 t.o.m. 2010-09-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:65 Kompetens och ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Strålsäkerhetsutredning (M 2008:05) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Strålsäkerhetsutredning (M 2008:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:151, dir. 2009:32, dir. 2009:74 och dir. 2010:28
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:88 Utredningen om en samordnad reglering på kärnteknik- och strålskyddsområdet
SOU 2011:18 Strålsäkerhet - gällande rätt i ny form
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Persson, rådgivare, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2011-03-31
Sakkunnig : Lars Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2010-03-28
Sakkunnig : Stefan Appelgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Åsa Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Anders Lillienau, kansliråd, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Gabor Szendrö, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Björn Telenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-29 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Ulf Yngvesson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Oscar Alarik, miljöjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Göran Bryntse, teknologie doktor, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Moa Carlsson, miljöjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Anne Christiansen, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Rickard Danielsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Mats Harms-Ringdahl, professor, fr.o.m. 2010-04-15 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Robert Hedvall, filosofie doktor, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Gunilla Hellström, rådgivare, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Lars Hildingsson, inspektör, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Lars-Olov Höglund, civilingenjör, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2010-10-27
Expert : Hans Jivander, sekreterare för lokala säkerhetsnämnden, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Bertil Josefsson, avdelningschef, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Kent Jönsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Carl-Magnus Larsson, avd.chef, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Sture Larsson, teknisk direktör, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2010-04-14
Expert : Charlotte Liliemark, gruppordförande LKO, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Anne Lindquist Anderberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Carl-Göran Lindvall, strålskyddsföreståndare, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Zofia Lublin, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2010-04-14
Expert : Janez Marinko, byrådirektör, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Hans Mellander, strålsyddsföreståndare, fr.o.m. 2009-03-20
Expert : Karin Måwe, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Henny Norderyd, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Sven Ordéus, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Erik Setzman, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Lars Skånberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Per-Anders Sunesson, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2010-04-14
Expert : Mikael Swahn, rådman, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Anders Wiebert, utredare, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2011-02-28
Sekreterare : Pernilla Sandgren, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Patientsäkerhetsutredningen (S 2007:06) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Patientsäkerhetsutredningen (S 2007:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:57 och dir. 2007:171
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:117 Patientsäkerhet. Vad har gjorts? Vad behöver göras?
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lundgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-04-19
Sakkunnig : Carl-Albert Hjelmborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Catarina Andersson Forsman, vd Sveriges läkarförbund, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2008-01-16
Expert : Eva Estling, kvalitetsrådgivare, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Håkan Hedman, ordf. Njurförbundet, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Lars-Åke Johnsson, hyresråd, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, leg. sjuksköterska, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-01-17
Expert : Åsa Rundqvist, förvaltningschef, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Carina Svensson, kvalitetsrådgivare, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2008-05-25
Expert : Thomas Tegenfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2007-06-04
Expert : Synnöve Ödegård, doktor, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2008-11-27
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Per-Anders Sunesson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Carina Svensson, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:117 Patientsäkerhet – Vad har gjorts? – Vad behöver göras? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-23
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:134 och dir. 2004:148
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:90 Abort i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, landshövding, fr.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Kerstin Hagenfeldt, professor, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Margareta Pettersson, utredare, fr.o.m. 2005-02-21
Expert : Per-Anders Sunesson, enhetschef, fr.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:90 Abort i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:43 Vårdnad - Boende - Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Medverkande :
Ordförande : Göran Karlstedt, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, landstingspolitiker, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Bitte Engzell, socialsekreterare, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven-Åke Gustavsson, landstingsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Solveig Hellquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tanja Linderborg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Abigail Choate, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Johan Sangborn, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Per-Anders Sunesson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Anita Wickström, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Bengt Almebäck, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Christer Eiserman, advokat, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring - delbetänkande
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Gunilla Edelstam, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Berndt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Gustav von Essen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ulla Hoffman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per Aldskogius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Hans Lindström, programhandläggare, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Fredrik Martinsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Birgitta Ornbrant, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : José Persevarante Kimenga, ersättningshandläggare, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per-Anders Sunesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman