Hem: Teman: Offentliga utredningar:

En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 7 ♂ 7 ) :

Clas Olsson  []  ( Särskild utredare )
Karin Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Marie Lifvendahl  []  ( Sakkunnig )
Johan Wikström  []  ( Sakkunnig )
Niclas Johansson  []  ( Expert )
Hans Stark  []  ( Expert )
Hans Petersson  []  ( Expert )
Agneta Rönn  []  ( Huvudsekreterare )
Jonas Edholm  []  ( Sekreterare )
Eva Lundbäck  []  ( Sekreterare )
Elin Persson  []  ( Sekreterare )
Daniel Santesson  []  ( Sekreterare )
Lina Lundgren  []  ( Sakkunnig )
Annika Hjertkvist Nilsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:88
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 24 september 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Clas Olsson, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-07
Sakkunnig : Karin Gustafsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Marie Lifvendahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01
Sakkunnig : Lina Lundgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-03-08
Sakkunnig : Johan Wikström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Annika Hjertkvist Nilsson, ekonomidirektör och redovisnings- och finanschef, fr.o.m. 2021-04-13
Expert : Niclas Johansson, sektionschef, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Hans Stark, ekonom, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Hans Petersson, utbildningsledare, fr.o.m. 2020-10-01
Huvudsekreterare : Agneta Rönn, seniorkonsult, fr.o.m. 2020-09-07
Sekreterare : Jonas Edholm, utredare, fr.o.m. 2020-10-26
Sekreterare : Eva Lundbäck, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-19 t.o.m. 2020-12-20
Sekreterare : Eva Lundbäck, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-05-09
Sekreterare : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Daniel Santesson, chefscontroller, fr.o.m. 2020-11-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman