Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Lagerqvist Nilsson

Sök kontaktuppgifter till Monica Lagerqvist Nilsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Lagerqvist Nilsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Lagerqvist Nilsson medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om vissa frågor inom fastighets- och stämpelskatteområdet (Fi 2015:07) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa frågor inom fastighets- och stämpelskatteområdet (Fi 2015:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:27 Vissa frågor inom fastighets- och stämpelskatteområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Eng, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Hans Lind, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Viveca Bergstrand, fr.o.m. 2015-08-19 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Ingela Boije af Gennäs, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Per Danielsson, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Richard Hellenius, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Andreas Högberg, fr.o.m. 2016-06-01
Expert : Martin Kjellqvist, fr.o.m. 2015-08-19 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Monica Lagerqvist Nilsson, fr.o.m. 2015-08-19 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Mats Lindbäck, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Margareta Lindgren, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Katarina Menzel, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Peter Nilsson, fr.o.m. 2016-03-23
Expert : Peter Wallberg, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Ulla Werkell, fr.o.m. 2015-08-19
Expert : Sofie Wilhelmsson, fr.o.m. 2016-09-15
Sekreterare : Karl-Henrik Bucht, fr.o.m. 2016-02-01
Sekreterare : Niklas Lindeberg, fr.o.m. 2015-08-12 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Måns Nerman, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:62 Vissa frågor inom fastighets- och stämpelskatteområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:27 Vissa frågor inom fastighets- och stämpelskatteområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Klimatanpassningsutredningen (M 2015:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Klimatanpassningsutredningen (M 2015:04)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:115 och dir. 2016:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:42 Vem bör ansvaret?
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, f.d. landshövdning, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Anna Ahlén, ämnesråd, fr.o.m. 2016-02-03 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Lotta Andersson, expert, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Sven Boberg, chefsjurist, fr.o.m. 2016-06-20 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Emma Bonnevier, verksamhetscontroller, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Keijo Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-02-24
Expert : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Emma Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-25 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Bo Lind, docent, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Ludvig Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Eva Melander, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Staffan Moberg, jurist, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Gilbert Nordenswan, jurist, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Anna Nordlander, handläggare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Anders Rimne, civilingenjör, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Karin Willis, klimatanpassningssamordnare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Kerstin Grönman, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-02-02
Sekreterare : Jon Holgersson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Nina Nordengren, fr.o.m. 2015-11-23 t.o.m. 2017-06-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:42 Vem har ansvaret? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Alvå, f.d. lagman, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-02-08
Sakkunnig : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Fredrik Grönvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Magnus Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Per-Anders Broqvist, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Monica Haapaniemi, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christina Hjulström, verksjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Gudrun Jonsson-Glans, lantmätare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Ylva Mälarstig, analytiker, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Eije Sjödin, adj. professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Anders Forsgren, avdelningschef, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Mikael Gulliksson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-10-02
Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Nils Weidstam, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sekreterare : Karin Kjellgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:20 Vinstfördelning vid expropriation [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:41, dir. 2013:98 och dir. 2014:156
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:10 Gränser i havet
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Göransson, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-06-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Marie Jacobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sten Jendenius, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Anna Josefsson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Magnus Hermansson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sofia Karlsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Magnus Odenburg, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Claes Pile, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Linnea Rosenlöf, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Jacob Wichmann, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Michael Wolfbrandt, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Hans Aurell, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Kristina Falk Strand, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Thomas Hammarklint, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Lars Jakobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Joacim Johannesson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Björn Nilsö, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Berit Petterson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Expert : Martin Ratcovich, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2014-05-14
Expert : Martin Rydgren, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Helena Ödmark, ambassadör, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:10 Gränser i havet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om överföring av huvudmannaskapet för inskrivningsverksamheten (M 2006:04) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om överföring av huvudmannaskapet för inskrivningsverksamheten (M 2006:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:7 Den nya inskrivningsmyndigheten
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Wahrén, lagman, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-01-31
Sakkunnig : Rikard Jermsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Annika Gustafsson, advokat, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Bengt Kjellson, direktör, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Christel Lundmark, rådman, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Jörgen Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Pia Wråkhufvud, bankjurist, fr.o.m. 2006-09-18 t.o.m. 2007-01-31
Sekreterare : Henrik Jonsson, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:7 Den nya inskrivningsmyndigheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:147, dir. 2007:16, dir. 2007:89 och dir. 2008:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:29 Hur tillämpas expropriationslagens ersättningsbestämmelser? - delbetänkande
SOU 2009:99 Nya ersättningsbestämmelser i expropriationslagen, m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-05-27
Sakkunnig : Mikael Gulliksson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Magnus Hermansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Sakkunnig : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Gudrun Jonsson-Glans, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Birgitta Mökjas, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Jan Warén, lagman, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-11 t.o.m. 2008-12-07
Sekreterare : Eije Sjödin, lantmätare, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2002 års ledningsrättsutredning (Ju 2002:03) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
2002 års ledningsrättsutredning (Ju 2002:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:17, dir. 2002:107, dir. 2003:49 och dir. 2003:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:83 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät
SOU 2004:7 Ledningsrätt
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Hübinette, hovrättspresident, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-02-29
Sakkunnig : Hans Mildenberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-01-15
Sakkunnig : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2003-03-20 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Karin Hovlin, projektledare, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-19
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Viveka Norman, enhetschef, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Ulrika Sigerud, jurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 2002-11-18 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Dag Cohen, rådman, fr.o.m. 2002-04-19 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:83 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:7 Ledningsrätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman