Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 9 ♂ 17 ) :

Jan Alvå  []  ( Särskild utredare )
Susanne Adlercreutz  []  ( Sakkunnig )
Jacob Aspegren  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Grönvall  []  ( Sakkunnig )
Magnus Hermansson  []  ( Sakkunnig )
Monica Lagerqvist Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Åsa Persson  []  ( Sakkunnig )
Maria Ulfvarson Östlund  []  ( Sakkunnig )
Karin Kjellgren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Vinstfördelningsutredningen (Ju 2011:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:61 Högre ersättning vid mastupplåtelser
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Alvå, f.d. lagman, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Susanne Adlercreutz, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-02-08
Sakkunnig : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Fredrik Grönvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Magnus Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sakkunnig : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Per-Anders Broqvist, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Monica Haapaniemi, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christina Hjulström, verksjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Gudrun Jonsson-Glans, lantmätare, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Ylva Mälarstig, analytiker, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Eije Sjödin, adj. professor, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Anders Forsgren, avdelningschef, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Mikael Gulliksson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-10-02
Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Nils Weidstam, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2011-04-19 t.o.m. 2012-10-02
Sekreterare : Karin Kjellgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-10-02

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman