Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Westberg

Sök kontaktuppgifter till Mikael Westberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Westberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Westberg medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om ett upphandlat fondtorg för premiepension (Fi 2018:06) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om ett upphandlat fondtorg för premiepension (Fi 2018:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:57 och dir. 2019:56
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 36 74
Uppdraget att inrätta en ny myndighet ska redovisas senast den 1 oktober 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:44 Ett bättre premiepensionssystem, 2019-11-04
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Westberg, rättschef, fr.o.m. 2018-06-28 t.o.m. 2020-10-31
Särskild utredare : Erik Fransson, avdelningschef, fr.o.m. 2020-11-09 t.o.m. 2021-08-31
Expert : Ingrid Albinsson, kapitalförvaltningschef, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Hans Bergström, regelverksansvarig, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Henrik Engström, avdelningschef, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Johan Florén, chef för kommunikation och ägarstyrning, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Erik Fransson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Evelina Gunnarsson, beteendeekonom, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Ellen Hausel Heldahl, jurist, fr.o.m. 2019-03-22
Expert : Karin Hååg, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Lars Hörngren, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Sara Kinnander, jurist, fr.o.m. 2019-03-22
Expert : Stefan Lundbergh, director, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Christian Lundström, chef för enheten för förvaltningen av fondtorget, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Carl-Magnus Löfström, kommunikationschef, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Fredrik Nordström, vd, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Tina Nylund, administrativ chef, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-14
Expert : Maria Rydbeck, överdirektör, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Ole Settergren, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Annika Sundén, analysdirektör, fr.o.m. 2018-10-04
Expert : Louise HR-chef Svensson, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Håkan Tobiasson, riskansvarig, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Mats Wikström, senior konsult, fr.o.m. 2020-01-22
Expert : Anne-Therése Zetterström, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-04
Huvudsekreterare : Elin Berglöf, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2020-09-01
Sekreterare : Annika Aula, jurist, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2019-05-05
Sekreterare : Lovisa Hedberg, jurist, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-11-01
Sekreterare : Sara Kinnander, jur.kand., fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-07-19
Sekreterare : Sara Kinnander, jur.kand., fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Sara Kinnander, jur.kand., fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Sara Kinnander, jur.kand., fr.o.m. 2021-01-01
Sekreterare : Jonas Opperud, jurist, fr.o.m. 2019-04-08 t.o.m. 2019-09-29
Sekreterare : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Jonas Westberg, civilekonom, fr.o.m. 2019-01-28 t.o.m. 2020-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:44 Ett bättre premiepensionssystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utbildningsdatautredningen (U 2016:03) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utbildningsdatautredningen (U 2016:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:49 EU:s dataskyddsförordning och utbildningsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Westberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2017-06-02
Sakkunnig : Tyri Öhman, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Anna Berg, jurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Jenny Blom, enhetschef, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Andreas Bokerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-01-23
Expert : Mariette Dennholt, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Ulrika Ehlin, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Hedvig Feltelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Anna Grebäck, jurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Ulrika Harnesk, jurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Drazenko Jozic, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Johan Lindeberg, verksjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Per Anders Nilsson Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-24 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Kristina Söderberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Tomas Östlund, handläggare, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Sekreterare : Tommy Fraenkel, fr.o.m. 2016-08-24 t.o.m. 2017-06-02
Sekreterare : Anne-Therése Zetterström, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2017-06-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:63 Personuppgiftsbehandling inom utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:49 EU:s dataskyddsförordning och utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2016-11-24 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Daniel Akenine, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Tove Axelsson, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Markus Bill, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Sylvia Bylund, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Kerstin Bynander, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johan Bålman, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Malgorzata Drewniak, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Veronica Eckerby, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Ylva Ehn, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Anders Ekholm, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Nils Fjelkegård, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lena Gapp, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Anders Hektor, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Gustaf Johanssén, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Helene Karlsson, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Linn Kempe, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Peter Krantz, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lotta Lewin Pihlblad, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johan Lindeberg, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Manolis Nymark, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Pål Resare, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Maria Sertcanli, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2017-10-01
Expert : Kristina Starkerud, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Katarina Tullstedt, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Desiree Veschetti Holmgren, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Magnus Wallström, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Mikael Westberg, fr.o.m. 2017-03-07
Huvudsekreterare : Sara Markstedt, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Ingela Alverfors, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anja Nordfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett reformerat premiepensionssystem (Fi 2014:12) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om ett reformerat premiepensionssystem (Fi 2014:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:107 och dir. 2015:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:61 Fokus premiepension
Medverkande :
Särskild utredare : Patric Thomsson, fr.o.m. 2015-08-31 t.o.m. 2016-09-23
Expert : Pasel Assalum, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-04-10
Expert : Daniel Barr, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Sten Eriksson, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Johan Hellman, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Catarina Ingelstam, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Fredrik Nordström, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Matilda Nyström Arnek, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Beatrice Ordeberg, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Ole Settergren, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Nils Sigfrid, fr.o.m. 2016-04-11
Expert : Helena Thessén, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Håkan Tobiasson, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Linda Utterberg, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2015-12-14
Expert : Mikael Westberg, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Stefan Åkerblom, fr.o.m. 2015-09-28
Expert : Sara Örnhall Ljungh, fr.o.m. 2015-09-28
Huvudsekreterare : Lars Billberg, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-09-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:61 Fokus premiepension [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:35, dir. 2013:51, dir. 2013:111 och dir. 2014:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:80 Ett minskat och förenklat uppgiftslämnande för företagen
SOU 2015:33 Uppgiftslämnarservice för företagen
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2012-04-26 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Catarina Asplund, projektledare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Cecilia Bredenwall, t.f. kanslichef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Kerstin Bynander, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-09-20 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Ewa Carlsson, kanslichef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Ekman, arkitekt, fr.o.m. 2014-04-23 t.o.m. 2014-12-21
Expert : Stefan Ellström, systemutvecklare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Johan Erikson, processansvarig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Margareta Eriksson, kronofogde, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Thomas Eriksson, ställf. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-04-22
Expert : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Andrea Fremrell, sakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Gustaf Forsberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Fredrik Forssman, rådman, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Lars Haglund, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Anna Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Krause, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Tomas Lööv, sakkunnig, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Louise Molin Alfredsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Helena Morgonsköld, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Annika Palm, verksjurist, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-02-16
Expert : Kjell Persson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anita Roll, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Sahlin, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Carl Scheutz, kansliråd, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Katarina Tullstedt, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Magnus Wallin, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Westberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-09-19
Huvudsekreterare : Leo Jager, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-02-27
Sekreterare : Bengt Eriksson, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Maryam Hansson Edalat, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Staffan Malmgren, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Marijke Silander, fr.o.m. 2015-01-07 t.o.m. 2015-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:86, dir. 2014:31 och dir. 2014:147
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, Garnisonen, tel. 08-405 43 15 (Reimers), tel 08-405 81 84 (Tansjö)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, rättschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-11-03
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Torbjörn Hörnfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Jonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Monika Vestin, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Mikael Westberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Östgren, rättslig expert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Eklund, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Karl Sigfrid, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Alice Åström, fd. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Sekreterare : Katarina Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kompensationstillägg (S 2009:03) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om kompensationstillägg (S 2009:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:41 Kompensationstillägg - om ersättning vid försenade utbetalningar
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Johannisson, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-06-01
Sakkunnig : Stefan Härmä, kansliråd, fr.o.m. 2009-09-01
Sakkunnig : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-09-01
Expert : Peter Andrén, juridisk expert, fr.o.m. 2009-09-01
Expert : Monica Dahlberg, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2009-09-01
Expert : Helen Stoye, avdelningschef, fr.o.m. 2010-02-16
Expert : Mikael Westberg, enhetschef, fr.o.m. 2010-02-16
Sekreterare : Joakim Westerlund, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:41 Kompensationstillägg – om ersättning vid försenade utbetalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Pensionsmyndighetsutredningen (S 2008:05) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Pensionsmyndighetsutredningen (S 2008:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:52, dir. 2009:34 och dir. 2009:112
Utredningen har avslutat sitt arbete den 31 december 2009. Den 1 januari 2010 inrättades Pensionsmyndigheten.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Könberg, landshövding, fr.o.m. 2008-05-02 t.o.m. 2009-04-13
Särskild utredare : Katrin Westling Palm, generaldirektör, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Tom Andersson, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Magnus Brattgård, fr.o.m. 2009-05-18
Sekreterare : Sten Eriksson, fr.o.m. 2009-09-21 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Paul Larsson, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Thomas Norling, rådman, fr.o.m. 2008-06-09
Sekreterare : Ole Settergren, fr.o.m. 2008-05-01
Sekreterare : Peder Sjölander, fr.o.m. 2009-08-17 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Mikael Westberg, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Josefine Östfeldt, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2009-12-31
Assistent : Ann-Christin Lingqvist, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2009-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman