Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2014:78 Tilläggsdirektiv till Uppgiftslämnarutredningen (N 2012:01)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2014:78 Tilläggsdirektiv till Uppgiftslämnarutredningen (N 2012:01) ( 1 sida )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Näringsdepartementet :

Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01) [ Avslutad 2015 ]

Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:35, dir. 2013:51, dir. 2013:111 och dir. 2014:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:80 Ett minskat och förenklat uppgiftslämnande för företagen
SOU 2015:33 Uppgiftslämnarservice för företagen
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2012-04-26 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Catarina Asplund, projektledare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Cecilia Bredenwall, t.f. kanslichef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Kerstin Bynander, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-09-20 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Ewa Carlsson, kanslichef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Ekman, arkitekt, fr.o.m. 2014-04-23 t.o.m. 2014-12-21
Expert : Stefan Ellström, systemutvecklare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Johan Erikson, processansvarig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Margareta Eriksson, kronofogde, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Thomas Eriksson, ställf. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-04-22
Expert : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Andrea Fremrell, sakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Gustaf Forsberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Fredrik Forssman, rådman, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Lars Haglund, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Anna Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Krause, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Tomas Lööv, sakkunnig, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Louise Molin Alfredsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Helena Morgonsköld, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Annika Palm, verksjurist, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-02-16
Expert : Kjell Persson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anita Roll, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Sahlin, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Carl Scheutz, kansliråd, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Katarina Tullstedt, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Magnus Wallin, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Westberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-09-19
Huvudsekreterare : Leo Jager, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-02-27
Sekreterare : Bengt Eriksson, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Maryam Hansson Edalat, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Staffan Malmgren, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Marijke Silander, fr.o.m. 2015-01-07 t.o.m. 2015-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Cecilia Magnusson Sjöberg  [] ( Särskild utredare )
Catarina Asplund  [] ( Expert )
Cecilia Bredenwall  [] ( Expert )
Kerstin Bynander  [] ( Expert )
Ewa Carlsson  [] ( Expert )
Mikael Ekman  [] ( Expert )
Stefan Ellström  [] ( Expert )
Margareta Eriksson  [] ( Expert )
Thomas Eriksson  [] ( Expert )
Andrea Femrell  [] ( Expert )
Fredrik Forssman  [] ( Expert )
Lars Haglund  [] ( Expert )
Anna Hörnlund  [] ( Expert )
Anna Johansson  [] ( Expert )
Peter Krause  [] ( Expert )
Elisabeth Kristensson  [] ( Expert )
Tomas Lööv  [] ( Expert )
Louise Molin Alfredsson  [] ( Expert )
Helena Morgonsköld  [] ( Expert )
Annika Palm  [] ( Sekreterare )
Kjell Persson  [] ( Expert )
Anita Roll  [] ( Expert )
Peter Sahlin  [] ( Expert )
Carl Scheutz  [] ( Expert )
Kjell-Åke Sjödin  [] ( Expert )
Katarina Tullstedt  [] ( Expert )
Magnus Wallin  [] ( Expert )
Mikael Westberg  [] ( Expert )
Leo Jager  [] ( Huvudsekreterare )
Bengt Eriksson  [] ( Sekreterare )
Janne Elvelid  [] ( Sekreterare )
Maryam Hansson Edalat  [] ( Sekreterare )
Magnus Isgren  [] ( Sekreterare )
Staffan Malmgren  [] ( Sekreterare )
Marijke Silander  [] ( Sekreterare )
Johan Eriksson  [] ( Expert )
Gustav Forsberg  [] ( Expert )
Omslaget till dir. 2014:78

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2020-06-07 av Sören Öman