Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Upphandlingsutredningen 2004 (Fi 2004:04)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Upphandlingsutredningen 2004 (Fi 2004:04) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 38 st. ♀ 14 ♂ 24 ) :

Leif Lindstam  []  ( Särskild utredare )
Åsa Edman  []  ( Expert )
Olof Erixon  []  ( Expert )
Rickard Falkendal  []  ( Expert )
Dan Holke  []  ( Expert )
Caroline Hopkins  []  ( Expert )
Jimmy Järvenpää  []  ( Expert )
Jens Karlsson  []  ( Expert )
Tommy Larsson  []  ( Expert )
Helena Linde  []  ( Expert )
Sussanne Lundberg  []  ( Expert )
Annika Löfgren  []  ( Expert )
Ulf Palm  []  ( Expert )
Lennart Sandebjer  []  ( Expert )
Michael Slavicek  []  ( Expert )
Per-Arne Sundbom  []  ( Expert )
Hans Sundström  []  ( Expert )
Eva Sveman  []  ( Expert )
Hans Sylvén  []  ( Expert )
Birgitta Henriksson  []  ( Sekreterare )
Margareta Palmstierna  []  ( Sekreterare )
Ulrica Dyrke  []  ( Expert )
Mikael Halapi  []  ( Expert )
Kerstin Kraft  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Upphandlingsutredningen 2004 (Fi 2004:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:47 och dir. 2005:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:22 Nya upphandlingsregler - delbetänkande
SOU 2006:28 Nya upphandlingsregler 2 - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Leif Lindstam, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Ulrika Dyrke, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Åsa Edman, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-19
Expert : Olof Erixon, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Rickard Falkendal, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Mikael Halápi, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Dan Holke, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Caroline Hopkins, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Jens Karlsson, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Kerstin Krafft, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Tommy Larsson, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Sussanne Lundberg, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Annika Löfgren, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Ulf Palm, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Lennart Sandebjer, fr.o.m. 2004-08-20 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Michael Slavicek, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Per-Arne Sundbom, fr.o.m. 2004-06-10 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Hans Sundström, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Eva Sveman, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Expert : Hans Sylvén, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-06-22
Hans Ahlin, fr.o.m. 2005-09-09 t.o.m. 2006-03-20
Tomas Axi, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Staffan Carenholm, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Jan Edling, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Charlotta Frenander, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Per Hammarstedt, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-03-20
Sven-Eric Hargeskog, fr.o.m. 2004-05-19 t.o.m. 2006-03-20
Stefan Holm, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Jan-Erik Kjellberg, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Joakim Lidgren, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Charlotta Lindmark, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Helena Lindskog, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Carl-Mikael Schlyter, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2006-03-20
Märta-Lena Schwaiger, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2006-03-20
Sekreterare : Birgitta Henriksson, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2006-02-04
Sekreterare : Margareta Palmstierna, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman