Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Johansson

Sök kontaktuppgifter till Magnus Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Johansson medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen om biometri i brottsbekämpningen (Ju 2021:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Biometriutredningen (Ju 2021:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:34
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 20 februari 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Eric Leijonram, chefsjurist, fr.o.m. 2021-05-20
Sakkunnig : Sophie Blomgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-06-16
Sakkunnig : Johan Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-06-16 t.o.m. 2021-11-11
Sakkunnig : Max Stille, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-11-12
Expert : Fredrik Berglund, verksjurist, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Gunilla Berglund, enhetschef, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Magnus Johansson, vice överåklagare, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Ola Lavie, vice överåklagare, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Elena Mazzotti Pallard, jurist, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Liselotte Nielsen Sundberg, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Robin Söder, advokat, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Jeanna Thorslund, jurist, fr.o.m. 2021-06-16
Expert : Jonna Wiborn, verksjurist, fr.o.m. 2021-06-16
Sekreterare : Åsa Brundin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-05-20
Sekreterare : Erla Björg Thorisdotter, verksjurist, fr.o.m. 2021-08-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:34 Biometri i brottsbekämpningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer (Ju 2019:02) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer (Ju 2019:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-04
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:39 och dir. 2020:134
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2021.
Medverkande :
Ordförande : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Jonny Cato, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Ida Karkiainen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Jon Karlfeldt, f.d. partistyrelsesammankallande, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Ingemar Kihlström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Martin Kinnunen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Louise Meijer, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Marta Obminska, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Maria Strömkvist, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Erik Wassén, advokat, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Linda Westerlund Snecker, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Sakkunnig : Johanna Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Sakkunnig : Norah Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Anna Uppfeldt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-12 t.o.m. 2021-05-04
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Daniel Godman, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-10-03 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Fredrik Hallström, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Magnus Johansson, vice överåklagare, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Henrik Lycke, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2019-10-02
Expert : Heléne Lööw, docent, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Lisa Löfberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-11-11 t.o.m. 2021-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:27 Ett förbud mot rasistiska organisationer [ pdf |Paragraftecken ]
Kommuners medverkan i den statliga arbetsmarknadspolitiken (A 2019:04) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Kommuners medverkan i den statliga arbetsmarknadspolitiken (A 2019:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:86 och 2020:33
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 29 maj 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:41 Kommuner som utförare av tjänster åt Arbetsförmedlingen - en analys av de rättsliga förutsättningarna
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Rundström, kansliråd, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Sakkunnig : Peter Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Maria Antonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Carl-Henric Bergh, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Ulrika Dyrke, jurist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Anders Forslund, professor, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Mårten Hyltner, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Elisabeth Joberg, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Magnus Johansson, expert offentlig upphandling och konkurrens, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Helena Linde, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Sofia Mårtensson, jurist, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Fredrik Nordenfelt, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Pontus Ringborg, kanslichef, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Stefan Sagebro, expert konkurrens och statsstöd, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Ulrika Sjöholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Expert : Katarina Thorén, universitetslektor, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Jenny Torssander, fr.o.m. 2019-12-11 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Nina Radojkovic, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om rasistiska symboler (Ju 2018:03) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om rasistiska symboler (Ju 2018:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:27 Rasistiska symboler - Praxisgenomgång och analys
Medverkande :
Särskild utredare : Charlotte Brokelind, hovrättspresident, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Benjamin Boman O J, jur.kand., fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Thomas Hvitfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Magnus Johansson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Lisa Kaati, forskare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Jennie Mellbin, chefsrådman, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Mattias Råbe, jurist, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Helen Ziobro, föredragande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Sekreterare : Karl Fredriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-06-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:61 Rasistiska symboler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:27 Rasistiska symboler – Praxisgenomgång och analys [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa straffprocessuella frågor (Ju 2016:16) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa straffprocessuella frågor (Ju 2016:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:17 Om oskuldspresumtionen och rätten att närvara vid rättegången. Genomförande av EU:s oskuldspresumtionsdirektiv
SOU 2017:68 Barnets rättigheter i ett straffrättsligt förfarande m.m. Genomförande av EU:s barnrättsdirektiv och två andra straffprocessuella frågor
Medverkande :
Särskild utredare : Charlotte Brokelind, lagman, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Kerstin Dejemyr, inspektör, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Magnus Johansson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Sofie Lundin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Martina Löfstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-09-05
Expert : E Samuelson,, Per advokat, fr.o.m. 2016-09-07 t.o.m. 2017-09-05
Sekreterare : Johanna Syrén, regionjurist, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-09-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Aktiekontrolluppgiftsutredningen (Fi 2004:16) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Aktiekontrolluppgiftsutredningen (Fi 2004:16)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:105 och dir. 2005:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:35 Värdepapper och kontrolluppgifter
Medverkande :
Särskild utredare : Hases Per Sjöblom, fr.o.m. 2004-07-08 t.o.m. 2006-04-06
Sakkunnig : Stefan Holgersson, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2004-11-23
Sakkunnig : Jerker Löfgren, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Eva Brom, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Ella Grundell, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Jörgen Grönlund, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Katarina Holmberg, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Anna Jansson, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Magnus Johansson, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Marie Jönsson, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Carin Lanke, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Hans Levén, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-01-15
Expert : Robert Påhlsson, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Lena Sellgren, fr.o.m. 2005-11-11 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Annica Woods, fr.o.m. 2005-03-23 t.o.m. 2006-04-06
Expert : Erik Zetterström, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2005-11-10
Sekreterare : Nina Norlin, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:35 Värdepapper och kontrolluppgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS-kommittén (S 2004:06) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
LSS-kommittén (S 2004:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:107, dir. 2004:179, dir. 2005:66, dir. 2006:68, dir. 2007:84, dir. 2007:109 och dir. 2008:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:100 På den assistansberättigades uppdrag. God kvalitet i personlig assistans - ändamålsenlig användning av assistansersättning
SOU 2007:73 Kostnader för personlig assistans. Skärpta regler för utbetalning, användning och återbetalning av assistansersättning
SOU 2008:77 Möjlighet att leva som andra. Ny lag om stöd och service till vissa personer med funktionsnedsättning
Medverkande :
Ordförande : Jan EU-parlamentariker Andersson, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2006-11-22
Ordförande : Kenneth Johansson, ordförande i socialutskottet, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Gunnar Björk, f.d. landshövding, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Anne Marie Brodén, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Gun Carlestam Levin, kommunpolitiker, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Linnéa Darell, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Helén Edlund, företagare, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Bo Frank, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2007-05-20
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Hans Hoff, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2006-08-24
Ledamot : Kenneth Johansson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-11-22
Ledamot : Magnus Johansson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Margreth Johnsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Anders Lago, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Ledamot : Paul Lindquist, kommunalråd, fr.o.m. 2007-05-21
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Monalisa Norrman, landstingsstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-12-18
Ledamot : Rolf Olsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Sakkunnig : Karin Bergh, ämnesråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-01-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-24
Sakkunnig : Ylva Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01
Sakkunnig : Andreas Giaver, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-08
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-04-19
Sakkunnig : Hans Nyström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-21
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Hanna Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-04
Expert : Gerd Andén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Peter Brusén, enhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Carina Burguete, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2005-09-12 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Malin Dahlberg Markstedt, koordinator, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Vilhelm Ekensteen, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ken Gammelgård, utredare, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Christina Janzon, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2007-11-23
Expert : Anna Karlsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Sandra Lindfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-01-23
Expert : Heini Möller, enhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-09-11
Expert : Eva Nordin Olson, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Clas Olsson, direktör, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Lena Retzius, ombudsman, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Bengt Siesing, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Sven Sjöberg, ombudsman, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Claes Tjäder, avdelningschef, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-05-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Kent Axelsson, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-02-18
Sekreterare : Cecilia Ek, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Linda Gustafsson, fr.o.m. 2005-03-16
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2007-03-24 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 1997:01) om de regionala konsekvenserna av en EU-utvidgning [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 1997:01) om de regionala konsekvenserna av en EU-utvidgning
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:15.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:160 Regionala konsekvenser av EU:s östutvidgning. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars-Inge Ström, forskningschef, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1997-11-20
Sekreterare : Magnus Johansson, doktorand, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1997-11-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:160 Regionala konsekvenser av EU:s östutvidgning [ pdf |Paragraftecken ]
Småföretagsdelegationen (N 1996:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Småföretagsdelegationen (N 1996:04)
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-03
Direktiv för se dir. 1996:70.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:186 Bättre och enklare regler - Småföretagsdelegationens Rapport 1.
SOU 1998:64 Bättre och mer tillgänglig information - Småföretagsdelegationens Rapport 2.
SOU 1998:77 Kompetens i småföretag - Småföretagsdelegationens Rapport 3.
SOU 1998:78 Regelförenkling för framtiden - Småföretagsdelegationens Rapport 4.
SOU 1998:92 Goda idéer om småföretag och samverkan - Småföretagsdelegationens Rapport 5.
SOU 1998:93 Kapitalförsörjning till småföretag - Småföretagsdelegationens Rapport 6.
SOU 1998:94 Förslagskatalog - Småföretagsdelegationens Rapport 7. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Mats Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Erling Bergkvist, bankdirektör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Gunilla Enarsson-Almgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Gunnar Erlandsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Camille Forslund, personalchef, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Sune Halvarsson, direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Stina Hubendick, direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Per-Olof Jönsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Jan Krylborn, direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Gunnel Mohme, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Anitra Steen, generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Bengt Arne Vedin, tekn. dr, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Birgitta Ytterström, köpman, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Mats Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Yvonne Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-15 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Magnus Johansson, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Mathias Ternell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-01-18
Expert : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Huvudsekreterare : Björn Jansson, konsulent, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-07-10
Sekreterare : Lena Noreland, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Sven Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-08-31
Martin Hammarström, ekonom, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-07-03
Anna Ahlbaum, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19
Anna Andersson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman