: : :

Småföretagsdelegationen (N 1996:04)

Offentlig utredning under Närings- och handelsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Småföretagsdelegationen (N 1996:04) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Närings- och handelsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 11 ♂ 14 ) :

Mats Johansson  []  ( Ordförande )
Erling Bergkvist  []  ( Ledamot )
Gunilla Enarsson-Almgren  []  ( Ledamot )
Gunnar Erlandsson  []  ( Ledamot )
Camille Forslund  []  ( Ledamot )
Sune Halvarsson  []  ( Ledamot )
Stina Hubendick  []  ( Ledamot )
Per-Olof Jönsson  []  ( Ledamot )
Jan Krylborn  []  ( Ledamot )
Gunnel Mohme  []  ( Ledamot )
Anitra Steen  []  ( Ledamot )
Bengt Arne Vedin  []  ( Ledamot )
Birgitta Ytterström  []  ( Ledamot )
Mats Fagerlund  []  ( Expert )
Yvonne Fredriksson  []  ( Expert )
Magnus Johansson  []  ( Expert )
Staffan Sandström  []  ( Expert )
Mathias Ternell  []  ( Expert )
Charlotte Zackari  []  ( Expert )
Björn Jansson  []  ( Huvudsekreterare )
Lena Noreland  []  ( Sekreterare )
Sven Sjögren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Småföretagsdelegationen (N 1996:04)


Beteckning : N 1996:04
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-10-03
Direktiv för se dir. 1996:70.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Mats, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Bergkvist, Erling, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Enarsson-Almgren, Gunilla, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Erlandsson, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Forslund, Camille, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Halvarsson, Sune, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Hubendick, Stina, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Jönsson, Per-Olof, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Krylborn, Jan, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Mohme, Gunnel, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Steen, Anitra, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Vedin, Bengt Arne, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Ledamot : Ytterström, Birgitta, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Fagerlund, Mats, fr.o.m. 1998-01-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 1997-10-15 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Johansson, Magnus, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Sandström, Staffan, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Expert : Ternell, Mathias, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-01-18
Expert : Zackari, Charlotte, fr.o.m. 1997-11-19 t.o.m. 1998-06-24
Huvudsekreterare : Jansson, Björn, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-07-10
Sekreterare : Noreland, Lena, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Sjögren, Sven, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-08-31
Hammarström, Martin, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-07-03
Ahlbaum, Anna, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19
Andersson, Anna, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1997-12-19

Rapporter

SOU 1997:186Bättre och enklare regler
- Småföretagsdelegationens Rapport 1.
SOU 1998:64Bättre och mer tillgänglig
information
- Småföretagsdelegationens Rapport 2.
SOU 1998:77Kompetens i småföretag
- Småföretagsdelegationens Rapport 3.
SOU 1998:78Regelförenkling för framtiden
- Småföretagsdelegationens Rapport 4.
SOU 1998:92Goda idéer om småföretag och
samverkan
- Småföretagsdelegationens Rapport 5.
SOU 1998:93Kapitalförsörjning till småföretag
- Småföretagsdelegationens Rapport 6.
SOU 1998:94Förslagskatalog
- Småföretagsdelegationens Rapport 7.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman