: : :

Medverkande i utredning : Kerstin Svensson

Sök kontaktuppgifter till Kerstin Svensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Kerstin Svensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kerstin Svensson medverkat i ( 9 st. ):

Vissa frågor rörande kontakttolkutbildning (U 2006:D)
Vissa frågor rörande kontakttolkutbildning (U 2006:D)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-08-21
Medverkande :
Kerstin Svensson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2006-12-31
Stig Lundström, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en flexiblare arbetsmarknadsutbildning (N 2006:10) [ Avslutad 2008 ] [ Huvudsekreterare ]

Utredningen om en flexiblare arbetsmarknadsutbildning (N 2006:10)


Beteckning : N 2006:10
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-11
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:70
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sohlman, Åsa, fr.o.m. 2006-07-03 t.o.m. 2008-01-08
Huvudsekreterare : Olofsson, Jonas, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-12-31
Huvudsekreterare : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2008-01-22
Sekreterare : Ericson, Jonas, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Oscarsson, Eva, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-12-31

Rapporter

SOU 2007:18Arbetsmarknadsutbildning för bristyrken och insatser för arbetslösa ungdomar
SOU 2007:112Nya förutsättningar för arbetsmarknadsutbildning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utbildning av kontakttolkar (U 2004:05) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om utbildning av kontakttolkar (U 2004:05)


Beteckning : U 2004:05
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-13
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-07-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:101 och dir. 2005:18
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundström, Stig, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Berglund, Else, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Berselius, Björn, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Björkholm, Kerstin, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Fors, Jennie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Gemming, Anna-Lena, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Håkansson, Signild, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Isaksson, Lena, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Jonsson, Jonas, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Labriz, Ali, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Metso-Korpela, Raija, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Pålsson, Ulla, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Sommarin, Gunnar, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Ryttberg, Malin, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Öberg Hörnqvist, Riitta, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Sekreterare : Quensel, Anna-Sofia, fr.o.m. 2004-09-28 t.o.m. 2005-05-10
Sekreterare : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-05-10
Assistent : Enstam, Lena, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-05-10

Rapporter

SOU 2005:37Tolkutbildning – nya former för nya krav
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2004:101
Dir. 2005:18
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:37 Tolkutbildning – nya former för nya krav [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp för frågor rörande folkrörelser och social ekonomi (Ju 2001:O) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp för frågor rörande folkrörelser och social ekonomi (Ju 2001:O)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-06
Direktiv för Regeringsbeslut 2001-09-06 dnr Ju2001/5920/D
Arbetet i arbetsgruppen skall vara avslutad senast den 31 december 2004.
Medverkande :
Ordförande : Marcus Bengtsson, departementsråd, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-05-20
Ordförande : Emma Sterky, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01
Ordförande : Katarina Sundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2005-10-31
Ordförande : Charlotta Wickman, ämnesråd, Ju, fr.o.m. 2003-05-22 t.o.m. 2004-11-17
Ledamot : Ann Aurén, kansliråd, Ku, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Ledamot : Maria Caryll, departementssekreterare, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-02-04
Ledamot : Sara Bertilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Monica Fundin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-22 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Björn Hanby, departementssekreterare, Fö, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-05-14
Ledamot : Charlotte Hedin, departementssekreterare, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2001-12-17
Ledamot : Kristina Hedlund Thulin, departementssekretarare, UD, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kent Ivarsson, kansliråd, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Emilia Högquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-11-30
Ledamot : Alireza Javaheri, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Patrik Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Jesper König, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2005-03-31
Ledamot : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-03 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Kristina Lejdström, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Urban Lindberg, departementssekreterare, S, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2003-09-02
Ledamot : Nicklas Liss-Larsson, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-02-04
Ledamot : Curt-Olof Mann, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Petra Mårselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Minna Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-24
Ledamot : Anna Odebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Monica Pourshahidi, departementssekreterare, t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Henrik Sandén, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-05 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Herbert Silberman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01
Ledamot : Katarina Sjölander, kansliråd, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Matilda Sommelius, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-03-20
Ledamot : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-05
Ledamot : Mikael Ståhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Ledamot : Kerstin Svensson, departementssekreterare, U, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-02
Ledamot : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01
Ledamot : Jonas Söderlund, kansliråd, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-10-20
Ledamot : Leena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-16 t.o.m. 2003-03-09
Ledamot : Tommi Teljosuo, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-05 t.o.m. 2004-10-14
Ledamot : Jan Terstad, ämnesråd, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2006-11-30
Ledamot : Désirée Veschetti Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-21 t.o.m. 2003-11-04
Ledamot : Margareta Wennlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maria Wennerberg Sedigh, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-05
Ledamot : Keneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01
Ledamot : Hanna Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01
Sekreterare : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-22 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Sofia Knapp, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Charlotta Wickman, kansliråd, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-05-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utvärdering av folkbildningen (U 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om utvärdering av folkbildningen (U 2001:06)


Beteckning : U 2001:06
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-09-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:74
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Engman, Gerd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-17
Expert : Eriksson, Toni, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Larsson, Staffan, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Rydbeck, Kerstin, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Säljö, Roger, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Waldén, Louise, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Wijkström, Filip, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Wikström, Gudrun, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Wising, Keneth, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Åfreds, Johanna, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-09-02
Sekreterare : Ekman, Anders, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Svensson, Alvar, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-03-21
Assistent : Pettersson, Eva, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-31

Rapporter

SOU 2003:94Folkbildningens särart?
SOU 2003:108Folkbildningen och integration
SOU 2003:112Deltagares upplevelse av folkbildningen
SOU 2003:125Fyra rapporter om folkbildningen
SOU 2004:8Folkbildning och lärande med IKT-stöd
SOU 2004:30Folkbildning i brytningstid – en utvärdering av studieförbund och folkhögskolor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:74
Arbetsgrupp med uppgift att bereda frågor till Sokrates- och Leonardo da Vinicikommittéerna (U 1999:D) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att bereda frågor till Sokrates- och Leonardo da Vinicikommittéerna (U 1999:D)
Departement : Utbildningsdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-19
Direktiv för Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM
Medverkande :
Ordförande : Hans-Åke Öström, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Ewa Arenbro, kanslichef, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Bodil Bergman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Margot Blom, fr.o.m. 2003-10-20
Ledamot : Bertil Bucht, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Ulla Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Leif Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Ingrid Edmar, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Staffan Engström, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-10-15 t.o.m. 2003-05-11
Ledamot : Birgitta Glad-Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Fredrik Gunnarsson, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Marianne Hildebrand, Högskoleverket, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Eva Jönsson, undervisningsråd
Ledamot : Sara Karlsson, utredare, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Tuula Kousmanen, utredare, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Anna Larssson, utvärderingsansvarig, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Henrik Lind, Närings- och teknikutvecklingsverket, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Lennart Linde, utbildningsråd, t.o.m. 2003-05-11
Ledamot : Carina Lindén, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2003-05-11
Ledamot : Anna Lynél, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Kerstin Mattsson, Statens skolverk, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Ingrid Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Annika Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Christina Rapp-Lundahl, Arbetsmarknadsstyrelsen, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Ulla-Stina Ryking, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Margareta Sandewall, enhetschef, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Myrna Smitt, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Kerstin Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Helene Säll, enhetschef, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Sten Söderberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Lena Wirkkala, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Gudrun Wirmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Malin Wiström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Ulf Öhlund, handläggare, fr.o.m. 2000-10-15 t.o.m. 2003-05-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppgift att föreslå åtgärder som kan stimulera och utveckla formerna för elevers lärande på en arbetsplats (U 1999:E) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]

Arbetsgrupp med uppgift att föreslå åtgärder som kan stimulera ochutveckla formerna för elevers lärande på en arbetsplats (U 1999:E)


Beteckning : U 1999:E
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-09-06
Status : Avslutad 2000 B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-10-15
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bengtsson, Staffan, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Assermark, Gert, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Cronsioe, Carina, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Davidsson, Leif, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Emriksdotter, Barbro, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Hansson, Liselott, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Henrikson, Lars-Åke, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Hyttinen, Yvonne, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karlsson, Gunnar, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Löf, Sture, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Molander, Maud, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Nygren, Margareta, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Persson, Annika, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ryking, Ulla-Stina, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Söderberg, Mats, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Torneklint, Karin, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Miljand, Mats, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31

Rapporter

Ds 2000:62Samverkan mellan skola och arbetsliv om möjligheterna med lärande i arbete.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09)


Beteckning : U 1995:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:67, dir. 1996:71, och dir. 1997:104.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Arneson, Anders, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Andersson, Yvonne, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Ask, Beatrice, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1999-08-13
Ledamot : Bernhardsson, Bo, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-21
Ledamot : Grip, Björn, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Hjertén, Lars, fr.o.m. 1999-08-14 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Karlberg, Bertil, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-18
Ledamot : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Nahlbom, Anita, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Nilsson, Ulf, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Oscarsson, Berit, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Rådh, Lars, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Zedell, Christina, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Bergendahl-Gerholm, Maria, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2000-03-15
Sakkunnig : Carlsson, Maud, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-04-21
Sakkunnig : Danvid, Eva-Maria, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-07-02
Sakkunnig : Edvinsson, Sven-Olov, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Gustafsson, Charlotta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Holmgren, Nils-Åke, fr.o.m. 1997-07-03 t.o.m. 1998-10-26
Sakkunnig : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Håkansson, Suzanne, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1999-04-26
Sakkunnig : Janson, Thomas, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lindberg, Leif, fr.o.m. 1999-04-05 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lindström, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Marking, Christer, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1997-09-28
Sakkunnig : Nilsson, Johnny, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 2000-02-10
Sakkunnig : Nygren, Margareta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-05-19
Sakkunnig : Olsson, Marta, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-09-17
Sakkunnig : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Sjögren, Johannes, fr.o.m. 1998-04-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Strandh, Auli, fr.o.m. 1998-09-18 t.o.m. 1999-04-04
Sakkunnig : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Svensson, Lars, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-09-10
Sakkunnig : Söderberg, Mats, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Wallin, Sven-Erik, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-08-26
Sakkunnig : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Wiklund, Fredrik, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Ängmo, Heléne, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1999-04-12
Expert : Tillhammar, Sten, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-01
Ordförande : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Danvid, Eva-Maria, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Larsson, Bo-Per, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Strand, Gunilla, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Wikfeldt, Christer, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Huvudsekreterare : Sohlman, Åsa, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 2000-05-06
Sekreterare : Levin, Thorbjörn, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 2000-04-21
Bitr. sekreterare : Bucht, Marie, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1997-01-31
Bitr. sekreterare : Hedlund, Johan, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2000-04-24
Bitr. sekreterare : Johannesson, Eva, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-09-03
Bitr. sekreterare : Lampén, Bodil, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Sundmark, Mårten, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Torpo, Marjut, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Bitr. sekreterare : Karlsson, Karin, fr.o.m. 1998-05-11 t.o.m. 2000-05-06

Rapporter

SOU 1996:27En strategi för kunskapslyft och livslångt lärande.
SOU 1996:164Livslångt lärande i arbetslivet – steg på vägen mot ett kunskapssamhälle
SOU 1996:188Vuxenutbildare ser på sig själva.
SOU 1997:120Vuxenpedagogik i Sverige Forskning, utbildning, utveckling. En karläggning
SOU 1997:158Vuxenpedagogik i teori och praktik – kunskapslyftet i fokus.
SOU 1998:51Vuxenutbildning och livslångt lärande. Delbetänkande 1 april 1999
SOU 1999:39Vuxenutbildning för alla? – Andra året med kunskapslyftet.
SOU 1999:141Från Kunskapslyftet till en strategi för Livslångt Lärande
SOU 2000:28Kunskapsbygget 2000 – det livslånga lärandet.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1995:67
Dir. 1996:71
Dir. 1997:104
Barn- och ungdomsdelegationen (Ju 1983:01) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Barn- och ungdomsdelegationen (Ju 1983:01)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1982-12-22
Direktiv för delegationen, se dir 1982:104, dir. 1986:4, dir. 1992:15 och dir. 1994:156.
Delegationens arbete avslutades i december 1998 och har genom protokoll vid regeringssammanträde 1999-05-27 nr. 1, dnr Ku1999/1755/IFU ersatts avUngdomsdelegationen (Ku 1999:05)
Utredningen har avgett :
SOU 1985:33 Några barn- och ungdomsfrågor 1982-85 Rapporten "Nya vägar till arbete för ungdom" Rapporten "Ungdomsforskning i Sverige på 80-talet"
Ds 1989:18 Framtida ungdomsforskning i Sverige Rapporten "Vad händer med Pippi Långstrump när hon blir tonåring"? 1990 Rapporten "Europa-det är vi" 1990 Debattskriften "Murar att rasera. Om invandrarungdomar i mötet med Sverige" 1990 Rapporten "Kulturbudkavlen" 1991 Rapporten "Ungdomars delaktighet och inflytande" 1991 Rapporten "Ungdom och industri i gemensam framtid" 1991 Rapport om ungdomarna och valet 1991 (Skandinavisk opinion ab) 1991 "Kolla" (temaskrift till högstadieelever om insatser mot främlingsfientlighet). 1992 "Skolan, hjärtat, världen". Invandring och ungdomsopinion, bakgrund och belysning". 1992 Ungdomen och invandringen II. Förhållningssätt till invandring och invandrare 1993. (Centrum för invandringsforskning vid Stockholms universitet, på uppdrag av delegationen.) Forskning om ungdom. Rapport från en ungdomsforskningskonferens 1993.
SOU 1994:73 Ungdomars välfärd och värderingar. Rapport till Barn- och ungdomsdelegationen och Generationsutredningen. Ungdomarna och valet 1994 (skandinavisk opinion ab). Mobbning - förebygga och åtgärda. En idé- och exempelsamling från Barn- och ungdomsdelegationen. 1994 Invandring och ungdomsopinion. Bakgrund och belysning (Barn- och ungdomsdelegationen och Ungdom mot rasism). 1995 Ungdomarna och framtidens arbetsmarknad. Rapport från en konferens den 21 november 1995 Att få bli vuxen - om ungdomars etablering på olika marknader. Rapport från en ungdomsforskningskonferens den 29 november 1996. Utsatthet för etniskt och politiskt relaterat hot m.m., spridning av rasistisk och antirasistisk propaganda samt attityder till demokrati m.m. bland skolelever. 1997 Unga visionärer - tio ungdomars tankar om framtiden. (Utgiven i samverkan med Ungdomens T-råd och Ungdomsstyrelsen). 1997 Barns och ungdomars psykiska hälsa. Några aktuella ansatser till ett helhetsperspektiv. 1997 Med respekt för sekretessen - det går att samarbeta. 1998 Etnicitet och brottsliga nätverk bland ungdomar i Stockholm som misstänks för våldsbrott. 1998 Barn och ungdomar behöver fler vuxna. Rapport från expertgruppen för fler vuxna i barns och ungdomars närmiljöer. 1998 Fler vuxna i barns och ungdomars närmiljöer (reportagebok om ovanstående projekt). 1998 Eftervalsundersökning bland ungdomar i åldern 16-25 år. 1998
Medverkande :
Ordförande : Marita Ulvskog, statsråd, fr.o.m. 1994-10-20 t.o.m. 1996-03-21
Vice ordförande : Anna Hedborg, statsråd, fr.o.m. 1994-10-27 t.o.m. 1996-03-21
Vice ordförande : Ylva Johansson, statsråd, fr.o.m. 1996-09-19 t.o.m. 1998-12-31
Vice ordförande : Maj-Inger Klingvall, statsråd, fr.o.m. 1996-04-11
Ledamot : Bengt Erik Andersson, professor, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-05-19
Ledamot : Erling Bjurström, sociolog, fr.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Bengt Börjesson, professor, fr.o.m. 1996-05-20
Ledamot : Pia Edin, skolnämndsordförande, fr.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Magnus Kihlbom, överläkare, fr.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Lisbeth Palme, barnpsykolog, fr.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Jerzy Sarnecki, professor, fr.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Tuttika Sen, fri producent, fr.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Bosse Ståldal, föreståndare, fr.o.m. 1995-02-16
Sakkunnig : Ann-Sofie Hermansson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1995-09-27 t.o.m. 1997-03-12
Sakkunnig : Morgan Johansson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1997-05-13 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Cathrine Lilja Hansson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1994-11-24 t.o.m. 1995-09-26
Sakkunnig : Leif Linde, generaldirektör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Cecilia Modig, pressekreterare, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Louise Sylwander, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Gunilla Thorgren, pol.sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Birgitta Wallström, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1997-05-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-02-21
Sakkunnig : Agneta Zedell, tf. generaldirektör, fr.o.m. 1996-02-22 t.o.m. 1996-12-31
Sakkunnig : Gunn Britt Andersson, statssekreterare, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Lena Häll Eriksson, statssekreterare, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Lil Ljunggren Lönnberg, statssekretare, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Thomas Lyrevik, statssekreterare, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Sture Nordh, statssekretare, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Ann-Christin Nykvist, statssekretare, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Tommy Ohlström, statssekreterare, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Kristina Rennerstedt, statssekretare, fr.o.m. 1994-11-21 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Mikael Sjöberg, statssekretare, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunnig : Hans Svensson, statssekretare, fr.o.m. 1996-03-22
Ordförande : Ann-Sofie Hermansson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-11-17
Ledamot : Joe Frans, projektledare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-11-17
Ledamot : Niklas Norström, föbundsordförande, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-18
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-11-17
Ordförande : Ann Britt Grünwald, anstalschef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ibrahim Beganovic, projektledare, fr.o.m. 1997-07-14 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Ann-Christine Bystedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-18 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Bo Carlsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Pia Edin, skolnämndsordförande, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : , Eklund, Solweig 1:e vice ordförande, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Mari Grahn, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-11-17
Ledamot : Bengt Harju, handläggare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-05-03
Ledamot : Ulla Höjgård, direktör, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1997-10-05
Ledamot : Ulla Isaksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Vivi Jacobson Libietis, sekreterare, fr.o.m. 1997-08-25 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Rolf Josefsson, projektledare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Silja Jundin, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Heidrun Kellner, sekreterare, fr.o.m. 1997-07-14 t.o.m. 1997-08-25
Ledamot : Bo Ståldal, föreståndare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Kerstin Svensson, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Inga-Lill Wener, byrådirektör, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1998-06-15
Ledamot : Camilla Zilo, informatör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-06-15
Expert : Nils Billing, distriktschef, fr.o.m. 1998-02-03 t.o.m. 1998-04-26
Huvudsekreterare : Lars Bryntesson
Sekreterare : Ulla Bystedt
Kansli : Barbro Pehrsson
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Dir. 1982:104
Dir. 1986:4
Dir. 1992:15
Dir. 1994:156
Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1989:18

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman