Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Katarina Novák

Sök kontaktuppgifter till Katarina Novák på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Katarina Novák

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Katarina Novák medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:98 och dir. 2005:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:89 Bevakning av kollektivavtals efterlevnad
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nyström, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Helle Ellehöj, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Petra Herzfeld Olsson, jur. doktor, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Katarina Novak, utredningschef, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Per LO Bardh, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Kent Svensk Näringsliv Brorsson, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Catharina Svenska Kommunförbundet Bäck, och Landstingsförbundet, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Elisabeth Sveriges Hotell- Holming-Schiller, och Restaurangföretagare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Helena TCO Johanson, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Lena SACO Maier, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Karl Arbetsgivarverket Pfeifer, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Sekreterare : Eva Mårtensson Serrander, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-11-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:89 Bevakning av kollektivavtals efterlevnad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:11) Översyn av vissa delar av arbetsmiljölagen [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2004:11) Översyn av vissa delar av arbetsmiljölagen
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:91, dir. 2005:114 och dir. 2006:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:44 Bättre arbetsmiljöregler I Samverkan, utbildning, avtal m.m. - delbetänkande
SOU 2007:43 Bättre arbetsmiljöregler II. Skyddsombud, beställaransvar, byggarbetsplatser m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Dirke, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-09-01
Expert : Anette Bergene, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Niklas Bruun, professor, fr.o.m. 2006-03-29
Expert : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Kurt Eriksson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Barbro Krantz Köhler, avdelningschef, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Bernt Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-09-13
Expert : Catharina Novák, utredningschef, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-03-28
Expert : Margareta Wiman, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-20
Ledamot : Karin Företagarna Berggren, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-11-10
Ledamot : Tomas Landstings- Björck, och kommunförbunden, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Sten LO Gellerstedt, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Maria Hagberg Forss, fr.o.m. 2005-11-11
Ledamot : Kersin SACO Hildingsson, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Eric Svenskt Näringsliv Jannerfeldt, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-05-18
Ledamot : Bengt Arbetsgivarverket Johansson, fr.o.m. 2004-10-18
Ledamot : Eva Kovar, fr.o.m. 2005-05-19
Ledamot : Alicia TCO Lycke, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Henrik Westerman, fr.o.m. 2006-11-16
Sekreterare : Elisabeth Lewin, fr.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Ulrika Stenbeck Gustavson, fr.o.m. 2004-08-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

KNAS-utredningen (N 2000:12) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
KNAS-utredningen (N 2000:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:97 och dir. 2003:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:54 Semesterlagen och övriga ledighetslagar - översyn och förenkling
Medverkande :
Ordförande : Hans Karlsson, fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2003-02-28
Ordförande : Isa Skoog, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-01-29
Ledamot : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Gunilla Carlsson, fr.o.m. 2001-01-30 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Barbro Feltzing, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Maria Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Erik Ullenhag, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Anders Wiklund, pappersarbetare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Jonas Alberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Inger Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-12-08
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Anders Bornefalk, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Charlotte Bucht, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Ola Gustafsson, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2003-02-16
Sakkunnig : Anders Stålsby, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Martina Elfgren Lilja, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anders Englund, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Kurt Eriksson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Jens Karlsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-05-02 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anna Lynèl, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-04-08
Expert : Jonas Malmberg, docent, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Inga-Lill Engström, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-18
Ann Garö, förhandlare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-04-06
Håkan Meijer, förste vice ordförande, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Ann-Charlotte Olsson, fr.o.m. 2003-04-07 t.o.m. 2003-06-17
Annelie Roswall Ljunggren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Margareta Sandberg, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Karl-Olof Stenqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Huvudsekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Joa Bergold, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Mats Essemyr, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Katarina Novák, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman