Hem: Teman: Offentliga utredningar:

KNAS-utredningen (N 2000:12)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

KNAS-utredningen (N 2000:12) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 39 st. ♀ 19 ♂ 20 ) :

Hans Karlsson  []  ( Ordförande )
Isa Skoog  []  ( Ordförande )
Christel Anderberg  []  ( Ledamot )
Laila Bjurling  []  ( Ledamot )
Gunilla Carlsson  []  ( Ledamot )
Barbro Feltzing  []  ( Ledamot )
Nils-Göran Holmqvist  []  ( Ledamot )
Rolf Kenneryd  []  ( Ledamot )
Maria Larsson  []  ( Ledamot )
Erik Ullenhag  []  ( Ledamot )
Anders Wiklund  []  ( Ledamot )
Jonas Alberg  []  ( Sakkunnig )
Inger Andersson  []  ( Sakkunnig )
Bo Barrefelt  []  ( Sakkunnig )
Anders Bornefalk  []  ( Sakkunnig )
Charlotte Bucht  []  ( Sakkunnig )
Ola Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Anders Stålsby  []  ( Sakkunnig )
Annika Århammar  []  ( Sekreterare )
Martina Elfgren Lilja  []  ( Expert )
Anders Englund  []  ( Expert )
Kurt Eriksson  []  ( Expert )
Jens Karlsson  []  ( Expert )
Anna Lynèl  []  ( Expert )
Jonas Malmberg  []  ( Expert )
Per Ewaldsson  []  ( Huvudsekreterare )
Joa Bergold  []  ( Sekreterare )
Mats Essemyr  []  ( Sekreterare )
Ingemar Göransson  []  ( Sekreterare )
Katarina Novák  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

KNAS-utredningen (N 2000:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:97 och dir. 2003:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:54 Semesterlagen och övriga ledighetslagar - översyn och förenkling
Medverkande :
Ordförande : Hans Karlsson, fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2003-02-28
Ordförande : Isa Skoog, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-01-29
Ledamot : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Gunilla Carlsson, fr.o.m. 2001-01-30 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Barbro Feltzing, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Maria Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Erik Ullenhag, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Anders Wiklund, pappersarbetare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Jonas Alberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Inger Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-12-08
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Anders Bornefalk, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Charlotte Bucht, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Ola Gustafsson, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2003-02-16
Sakkunnig : Anders Stålsby, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Martina Elfgren Lilja, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anders Englund, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Kurt Eriksson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Jens Karlsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-05-02 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anna Lynèl, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-04-08
Expert : Jonas Malmberg, docent, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Inga-Lill Engström, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-18
Ann Garö, förhandlare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-04-06
Håkan Meijer, förste vice ordförande, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Ann-Charlotte Olsson, fr.o.m. 2003-04-07 t.o.m. 2003-06-17
Annelie Roswall Ljunggren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Margareta Sandberg, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Karl-Olof Stenqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Huvudsekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Joa Bergold, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Mats Essemyr, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Katarina Novák, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman