Hem: Teman: Offentliga utredningar:

LångEn-utredningen (N 2002:07)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

LångEn-utredningen (N 2002:07) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 14 ♂ 15 ) :

Peter Nygårds  []  ( Särskild utredare )
Josephine Bahr  []  ( Expert )
Eva Bergius  []  ( Expert )
Lars Bergman  []  ( Expert )
Karima Björk  []  ( Expert )
Birgit Bodlund  []  ( Expert )
Gullvi Borgström  []  ( Expert )
Gunnel Dreborg  []  ( Expert )
Harry Frank  []  ( Expert )
Hedvig Froste  []  ( Expert )
Lars Guldbrand  []  ( Expert )
Harald Haegermark  []  ( Expert )
Conny Hägg  []  ( Expert )
Mats Johnsson  []  ( Expert )
Arne Kaijser  []  ( Expert )
Bengt Kasemo  []  ( Expert )
Irene Kolare  []  ( Expert )
Birgitta Lindblad  []  ( Expert )
Lotta Medelius-Bredhe  []  ( Expert )
Christopher Onajin  []  ( Expert )
Jane Summerton  []  ( Expert )
Lars Tegnér  []  ( Expert )
Elisabeth Tehler  []  ( Expert )
Stephen Wallman  []  ( Expert )
Anna Bergek  []  ( Sekreterare )
Svante Eriksson  []  ( Sekreterare )
Annica Lindahl  []  ( Sekreterare )
Paul Westin  []  ( Sekreterare )
Michael Rantil  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

LångEn-utredningen (N 2002:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:122, dir. 2002:169 och dir. 2003:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:80 EFUO - en del i omsättningen av energisystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Nygårds, fr.o.m. 2002-04-29 t.o.m. 2003-09-03
Expert : Josephine Bahr, avdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Eva Bergius, miljöchef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Bergman, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Karima Björk, regionchef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Birgit Bodlund, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Gullvi Borgström, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Gunnel Dreborg, vice avdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Harry Frank, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Hedvig Froste, vdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Guldbrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Harald Haegermark, direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Conny Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Mats Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Bengt Kasemo, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Irene Kolare, kanslichef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Birgitta Lindblad, forskningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Christopher Onajin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Mikael Rantil, forskningssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Jane Summerton, docent, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Tegnér, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Elisabeth Tehler, förste forskningsadministratör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Stephen Wallman, tekn. lic., Advisor Bil Sweden, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Sekreterare : Anna Bergek, fr.o.m. 2002-07-09 t.o.m. 2003-09-01
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2003-09-12
Sekreterare : Annica Lindahl, fr.o.m. 2002-07-08 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Paul Westin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman