Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johanna Elmstedt

Sök kontaktuppgifter till Johanna Elmstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johanna Elmstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johanna Elmstedt medverkat i ( 5 st. ):

Reach-utredningen (M 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Reach-utredningen (M 2007:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:73 Kemikalietillsyn - Organisations och finansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Judith Melin, generaldirektör, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Camilla Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Emma Andersson, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Karolina Ardesjö, miljöjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Mona Blomdin Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Marie Cardfelt, arbetsmiljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2008-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Jerker Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Gunnar Guzikowski, utredare, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Tomas Gärdström, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Sven-Ove Hansson, professor, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Åsa Hågbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Mickael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kenny Kvarnström, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Åsa Marklund Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Daniel Paska, departementssekretarare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Michael Reineskog, fil.dr., fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Ulrika Samuelsson, miljöskyddsdirektör, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Per-Olof Wikström, verksjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Conny Öhman, miljöjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Huvudsekreterare : Åsa Wiklund Fredström, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Sekreterare : Susanne Classon Sjölund, fr.o.m. 2007-04-09 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Daniel Palm, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sörngård, fr.o.m. 2007-05-02 t.o.m. 2008-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:30 Översyn av svensk kemikalielagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:80 Reach – genomförande och sanktioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:73 Kemikalietillsyn – organisation och finansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:36 och dir. 2006:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:47 Den osynliga infrastrukturen - om förbättrad samordning av offentlig IT-standardisering
SOU 2007:83 Standarder och tillväxt: en kommenterad forskningsöversikt. Standards and growth: a research review.
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Granholm, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-10-30
Expert : Rolf Atterling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bo Bergner, direktör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Torbjörn Cederholm, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Karin Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Magnus Enzell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Sven Fischer, senior manager, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ann Hedberg Balkå, sektionschef, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Marianne Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Margareta Lindquist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Nicklas Lundblad, stabschef, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Christine Simon, handläggare, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Clas Thorén, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Trogen, avdelningschef, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Kerstin Wiss Holmdahl, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Anders Hektor, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2006-05-08
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2003:01) Effektivisering av det konkurrensrättsliga regelverket för företagen m.m. [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2003:01) Effektivisering av det konkurrensrättsliga regelverket för företagen m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:73 Reformerad konkurrensövervkaning - konsekvenser i Sverige av EG:s nya tillämpningsdirektiv
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Patrik Alm, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Petter Asp, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Johanna Elmstedt, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2003-10-12
Sakkunnig : Catharina Joelsson, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Peter Lundkvist, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Staffan Sandström, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Johan Sangborn, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2003-09-15
Sakkunnig : Nils Wahl, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Ann-Charlotte Bragsjö, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Johan Coyet, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Ylva Qvarnström, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Monica Rodrigo, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Per Karlsson, fr.o.m. 2003-01-18 t.o.m. 2005-05-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Prisinformationsutredningen (Ju 2001:06) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Prisinformationsutredningen (Ju 2001:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002.54 En ny prisinformationslag
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Persson, rådman, fr.o.m. 2001-06-15 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Boel-Marie Bergquist, bankjurist, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Eva Forssell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-05-17
Expert : Mattias Grafström, jurist, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Dagny Mörk, ombudsman, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Fredrik Nordenfelt, byråchef, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Weikko Skoog, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Walter Sköldefors, avdelningschef, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Anders Stenlund, civilekonom, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Britt Tjörnemar, civilekonom, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Expert : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-06-17
Sekreterare : Catharina Kihlefelt Bondesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2002-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:51 Översyn av prisinformationslagen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:54 En ny prisinformationslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Upphandlingskommittén (Fi 1998:08) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Upphandlingskommittén (Fi 1998:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:58.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:139 Effektivare offentlig upphandling - för fortsatt välfärd, trygghet och tillväxt
SOU 2001:31 Mera värde för pengarna
Medverkande :
Ordförande : Sture Johansson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-02-29
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2000-01-03 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Gunnel Bengtsson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Christer Eirefeldt, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Allan Eriksson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Gunvor Ericson, G, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Mats Ericson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Sture Johansson, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Anne Ludvigsson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Brita Ullman, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunniga : Lisbeth Edlund, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunniga : Charlotte Hedberg, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunniga : Ulf Palm, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunniga : Eva Sveman, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Lennart Borghagen, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Lisbeth Edlund, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2000-01-09
Expert : Lars-Olof Eklöf, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Johanna Elmstedt, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-30
Expert : Gunvor Engström, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-02-06
Expert : Göran Grén, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Charlotte Hedberg, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Thomas Hjörring, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Jens Karlsson, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Astrid Nensén, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Ulf Palm, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Ylva Qvarnström, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Eva Sveman, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2001-03-14
Huvudsekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 2000-11-15 t.o.m. 2001-03-04
Huvudsekreterare : Thomas Hallgren, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 2001-03-14
Bitr. sekreterare : Åsa Edman, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman