Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Upphandlingskommittén (Fi 1998:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Upphandlingskommittén (Fi 1998:08) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 13 ♂ 13 ) :

Sture Johansson  []  ( Ledamot )
Sven-Erik Österberg  []  ( Ledamot )
Gunnel Bengtsson  []  ( Ledamot )
Christer Eirefeldt  []  ( Ledamot )
Allan Eriksson  []  ( Ledamot )
Gunvor G. Ericson  []  ( Ledamot )
Mats Ericson  []  ( Ledamot )
Anne Ludvigsson  []  ( Ledamot )
Brita Ullman  []  ( Ledamot )
Lisbeth Edlund  []  ( Expert )
Charlotte Hedberg  []  ( Expert )
Ulf Palm  []  ( Expert )
Eva Sveman  []  ( Expert )
Lennart Borghagen  []  ( Expert )
Lars-Olof Eklöf  []  ( Expert )
Johanna Elmstedt  []  ( Expert )
Gunvor Engström  []  ( Expert )
Göran Grén  []  ( Expert )
Thomas Hjörring  []  ( Expert )
Jens Karlsson  []  ( Expert )
Astrid Nensén  []  ( Expert )
Ylva Qvarnström  []  ( Expert )
Anders Stenlund  []  ( Expert )
Helena Rosén Andersson  []  ( Huvudsekreterare )
Thomas Hallgren  []  ( Huvudsekreterare )
Åsa Edman  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Upphandlingskommittén (Fi 1998:08)


Beteckning : Fi 1998:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-06
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:58.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Sture, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-02-29
Ordförande : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 2000-01-03 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Bengtsson, Gunnel, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Eirefeldt, Christer, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Eriksson, Allan, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Ericson, Gunvor G, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Ericson, Mats, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Johansson, Sture, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Ludvigsson, Anne, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Ullman, Brita, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunnig : Edlund, Lisbeth, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunnig : Hedberg, Charlotte, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunnig : Palm, Ulf, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunnig : Sveman, Eva, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Borghagen, Lennart, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Edlund, Lisbeth, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2000-01-09
Expert : Eklöf, Lars-Olof, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Elmstedt, Johanna, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-30
Expert : Engström, Gunvor, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-02-06
Expert : Grén, Göran, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Hedberg, Charlotte, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Hjörring, Thomas, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Karlsson, Jens, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Nensén, Astrid, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Palm, Ulf, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Qvarnström, Ylva, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Stenlund, Anders, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Sveman, Eva, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2001-03-14
Huvudsekreterare : Rosén Andersson, Helena, fr.o.m. 2000-11-15 t.o.m. 2001-03-04
Huvudsekreterare : Hallgren, Thomas, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 2001-03-14
Bitr. sekreterare : Edman, Åsa, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-07-31

Rapporter

SOU 1999:139Effektivare offentlig upphandling – för fortsatt välfärd, trygghet och tillväxt
SOU 2001:31Mera värde för pengarna

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman