: : :

Medverkande i utredning : Johan Krabb

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Johan Krabb

Utredningar som Johan Krabb medverkat i ( 6 st. ):

Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ Pågående ] [ Huvudsekreterare ]

Indelningskommittén (Fi 2015:09)


Beteckning : Fi 2015:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-04-10
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-07-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:77 och dir. 2017:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Holmberg, Barbro, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2018-03-01
Vice ordförande : Johansson, Kent, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2018-03-01
Expert : Andersson, Ulf, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-09-20
Expert : Berggren, Matilda, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Berggård, Ina, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Damm, Niclas, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-05-23
Expert : Hermansson, Emma, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2017-09-05
Expert : Höög, Katarina, fr.o.m. 2017-09-06
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Jeppson, Martin, fr.o.m. 2015-12-11 t.o.m. 2016-03-14
Expert : Johansson, Katarina, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2015-12-11
Expert : Nilsson, Erika, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Rudestad, Annika, fr.o.m. 2016-09-21
Expert : Törner, Lina, fr.o.m. 2016-09-06
Expert : Wahlström, Erik, fr.o.m. 2016-05-25 t.o.m. 2017-11-22
Expert : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2016-03-15 t.o.m. 2017-11-22
Huvudsekreterare : Hagstad, Anna, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Huvudsekreterare : Krabb, Johan, fr.o.m. 2015-07-02 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Folkesson, Anders, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Frykman, Henrik, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Hagstad, Anna, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Mlayeh, Sami, fr.o.m. 2017-11-16 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Mörck, Johan, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-04-30

Rapporter

SOU 2016:48Regional indelning – tre nya län
SOU 2018:10Volym 1: Myndighetsgemensam inledning – samverkan på regional
Volym 2: Myndighetsgemensam inledning – författningsändringar till följd av ny landsbeteckning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:77 Ny indelning av län och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:72 Tilläggsdirektiv till Indelningskommittén (Fi 2015:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Planprocessutredningen (S 2014:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]

Planprocessutredningen (S 2014:07)


Beteckning : S 2014:07
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:29 och dir. 2014:130
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Kalbro, Thomas, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Dahlin, Petter, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ek, David, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-19
Sakkunnig : Eriksson, Claes, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Frostenson, Ivar, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Hasselsten, Ingrid, fr.o.m. 2015-09-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Krabb, Johan, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Lidin, Patrik, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-06-22
Sakkunnig : Nordh, Maria, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Olsson, Kristin, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-27
Sakkunnig : Persson, Elin, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Winnberg, Carl, fr.o.m. 2015-06-23 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Agerberg, Anna-Bie, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Mattsson, Nancy, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Svensson, Lars, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Weber, Elisabet, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Dahlin, Johanna, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Jansson, Lars, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Lindgren, Eidar, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18

Rapporter

SOU 2015:109Bättre samarbete mellan stat och kommun vid planering för byggande
Källa : Sveriges riksdag
Dricksvattensutredningen (L 2013:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Dricksvattensutredningen (L 2013:02)


Beteckning : L 2013:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-07-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:75, dir. 2014:73 och dir. 2015:54
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Holmgren, Gunnar, fr.o.m. 2013-07-24 t.o.m. 2016-04-30
Expert : Eklund, Anna, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Eriksson, Peder, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Göthner, Tove, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Hogdin, Susanna, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Hugne, Kerstin, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Nisser-Larsson, Margareta, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Nyström, Per-Erik, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Risberg, Göran, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Petersson Grawé, Kierstin, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Torvestig, Anna, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Wolgast Broberg, Åsa, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Cornelius, Joanna, fr.o.m. 2014-10-14
Expert : Eliasson, Ulf, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Häggqvist, Elin, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2015-08-18
Expert : Josefsson, Anna, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Kessling, Anna, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2014-10-13
Expert : Krabb, Johan, fr.o.m. 2013-12-13 t.o.m. 2015-08-17
Expert : Lewin Pihlblad, Lotta, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Loock, Johan, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-02-08
Expert : Petersson Grawé, Kierstin, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Sundberg, Katarina, fr.o.m. 2013-12-13
Expert : Torvestig, Anna, fr.o.m. 2013-12-13
Ersättare för Cornelius : Nordenstam, Rebecca, fr.o.m. 2015-02-16 t.o.m. 2015-06-30
Huvudsekreterare : Larsson, Folke K, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Askling, Ulrika, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Lindblad Hammar, Ida, fr.o.m. 2013-09-23 t.o.m. 2016-05-15

Rapporter

SOU 2014:53Material i kontakt med dricksvatten – myndighetsroller och ansvarsfrågor
SOU 2015:51Klimatförändringar och dricksvattenförsörjning
SOU 2016:32En trygg dricksvattenförsörjning – sammanfattning av Dricksvattenutredningens förslag
Del 1: En trygg dricksvattenförsörjning – bakgrund, överväganden och förslag
Del 2: En trygg drickvattenförsörjning – samlade förslag, finansiering och konsekvenser
Källa : Sveriges riksdag
Smittskyddsutredningen (S 2008:06) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Smittskyddsutredningen (S 2008:06)


Beteckning : S 2008:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-04
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:60
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ifvarsson, Carl-Anders, fr.o.m. 2008-05-15
Expert : Aavitsland, Preben, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Arsenian-Henriksson, Marie, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Bohlin, Malin, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Bjugård, Ingvor, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Brandtell, Per, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Carlson, Johan, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Humble, Anna, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Høiby, Niels, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Karlsson, Stefan, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Krabb, Johan, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Leinikki, Pauli, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Linde, Annika, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Österlund, Anders, fr.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Edström Fors, Eva, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Lemne, Marja, fr.o.m. 2008-09-15
Sekreterare : Rundqvist, Karl-Ingvar, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Rönngren, Bengt, fr.o.m. 2008-06-01

Rapporter

SOU 2009:55Ett effektivare smittskydd
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:60 Översyn av myndigheterna inom smittskyddsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:55 Ett effektivare smittskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2007:04) om myndighetsstrukturen inom livsmedelskedjan [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Utredningen (Jo 2007:04) om myndighetsstrukturen inom livsmedelskedjan


Beteckning : Jo 2007:04
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:166, dir. 2008:83 och dir. 2008:139
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Larsson, Gerhard, fr.o.m. 2007-12-11
Expert : Alesund, Nils, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Dreber, Agneta, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Hellander, Lasse, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Ivarsson, Pernilla, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Krabb, Johan, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Lehorts, Camilla, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Lundström, Jenny, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Nohrstedt, Hans-Örjan, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Svaton, Thomas, fr.o.m. 2008-03-14
Expert : Svenberg, Henrik, fr.o.m. 2008-03-14
Sekreterare : Atterwall, Annika, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Wiklund, Hans, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2009-02-28

Rapporter

SOU 2009:8Trygg med vad du äter – nya myndigheter för säkra livsmedel och hållbar produktion
Källa : Sveriges riksdag
Post- och kassaserviceutredningen (N 2003:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Post- och kassaserviceutredningen (N 2003:09)


Beteckning : N 2003:09
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:117
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lindh, Susanne, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Andersson, Peter, fr.o.m. 2004-06-08 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Bergman, Mats, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-02-23
Expert : Eka, Maria, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-12
Expert : Eriksson, Louise, fr.o.m. 2004-06-08 t.o.m. 2005-01-26
Expert : Grolander, Josefin, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Hallqvist, Maria, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-06-07
Expert : Helgesson, Lennart, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Hultkrantz, Lars, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Karlendal, Niklas, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Krabb, Johan, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-12
Expert : Magnusson, Jens, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Nauclér, Anders, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Olauzon, Martin, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Schön, Gunnel, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Selander, Sten, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Wanke, Thomas, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Westerling, Christina, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-06-07
Expert : Wibom, Anna, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Henrysson, Christina, fr.o.m. 2003-12-08 t.o.m. 2005-01-03
Sekreterare : Öjemark, Hans, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-02-06

Rapporter

SOU 2005:5Postmarknad i förändring
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:117
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:52 Samhällets behov av betaltjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:5 Postmarknad i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman