Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jenny Jensen

Sök kontaktuppgifter till Jenny Jensen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jenny Jensen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jenny Jensen medverkat i ( 10 st. ):

It-driftsutredningen (I 2019:03) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
It-driftsutredningen (I 2019:03)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-09-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:64, dir. 2020:73 och dir. 2021:60
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:1 Säker och kostnadseffektiv it-drift - rättsliga förutsättningar för utkontraktering
Medverkande :
Särskild utredare : Annelie Roswall Ljunggren, generaldirektör, fr.o.m. 2019-11-20
Sakkunnig : Maria Fahlén, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Sakkunnig : Nils Fjelkegård, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2021-03-21
Sakkunnig : Tommy Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-12
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementsråd, fr.o.m. 2021-05-03
Sakkunnig : Jenny Jensen, departementsråd, fr.o.m. 2021-05-03
Sakkunnig : Emelie Juter, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-04-13
Sakkunnig : Charlotte Koutras, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-04-11
Sakkunnig : Anders Lindell, P departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Sakkunnig : Jeanna Thorslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-22 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Karina Aldén, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-09 t.o.m. 2021-05-02
Expert : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-01
Expert : Jonathan Grosin, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-20
Expert : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Linnea Munkhammar, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2021-09-19
Huvudsekreterare : Tina Nilsson, J, fr.o.m. 2020-02-17
Sekreterare : Sofia Allansson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-12-02 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Eva Maria Broberg Lennartsson, verksjurist, fr.o.m. 2020-08-10 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Eva Maria Broberg Lennartsson, verksjurist, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-11-29
Sekreterare : Nils Sjöblom, rådman, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-10-14
Sekreterare : Sofia Sjölander, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-11-29
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2021-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:1 Säker och kostnadseffektiv it-drift [ pdf |Paragraftecken ]
2015 års betaltjänstutredning (Fi 2015:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års betaltjänstutredning (Fi 2015:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:39, dir. 2015:128 och dir. 2016:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:53 Betaltjänster, förmedlingsavgifter och grundläggande betalkonton
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Brickman, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Joakim Allard, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Pasel Assalum, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2016-03-13
Expert : Anders Dölling, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-01-24
Expert : Catarina Erséus, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-07
Expert : Jenny Jensen, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2015-12-07
Expert : Monika Johansson, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Sofia Knapp, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Bengt Nilervall, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Fredrik Nordquist, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 2016-01-25
Expert : Galit Saar, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-17
Expert : Nils Sigfrid, fr.o.m. 2016-03-14
Expert : Johan Terfeldt, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Anna Wilbe, fr.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Isabel Andersson, fr.o.m. 2015-05-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Sara Vinnerfors, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-09-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:53 Betaltjänster, förmedlingsavgifter och grundläggande betalkonton [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Främjandeförbudsutredningen (Fi 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Främjandeförbudsutredningen (Fi 2014:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:6 och dir. 2014:146
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:34 Ett effektivare främjandeförbud i lotterilagen
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Fallenius, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Frida-Louise Göransson, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Jenny Jensen, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Carin Kappe, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Lottie-Ann Lindström, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Ulrika Persson, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Bo Pettersson, G, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Johan Röhr, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Cecilia Torstensson, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Maria Wiberg, fr.o.m. 2014-06-09
Expert : Daniel Wållander, fr.o.m. 2014-06-09
Sekreterare : Anna Söderberg Ziesnitz, fr.o.m. 2014-05-26 t.o.m. 2015-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:34 Ett effektivare främjandeförbud i lotterilagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tillsyn av marknadsföring och e-handel med alkoholdrycker m.m. (S 2012:04) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om tillsyn av marknadsföring och e-handel med alkoholdrycker m.m. (S 2012:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:43 och dir. 2012:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:50 En väg till ökad tillsyn: marknadsföring av och e-handel med alkohol och tobak
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lundahl, lagman, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekretarare, fr.o.m. 2013-01-10
Sakkunnig : Jenny Jensen, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2013-01-09
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2013-04-09
Sakkunnig : Lena Hiort af Ornäs, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Ulrika Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-10
Expert : Ann-Sofi Agnevik, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Mats Alriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Karin Eckerberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2012-10-09
Expert : Mattias Grundström, jurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Magnus Jägerskog, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Anne-Lie Magnusson, utredare, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Jan Nyquist, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Sune Rydén, tullspecialist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Malin Sandquist, chefsjurist, fr.o.m. 2013-01-10
Expert : Thomas Åsberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Linus Videgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Byggkravsutredningen (S 2011:10) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Byggkravsutredningen (S 2011:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:100, dir. 2012:88 och dir. 2013:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:86 Ökat bostadsbyggande och samordnade miljökrav - genom enhetliga och förutsägbara byggregler
SOU 2013:10 Rätta byggfelen snabbt! - med effektivare förelägganden och försäkringar
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Hedlund, tekniskt råd, fr.o.m. 2011-11-04
Sakkunnig : Camilla Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Lars Arell, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-09
Sakkunnig : Marcus Edelgård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Ola Göransson, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-01-24
Sakkunnig : Per Högström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Jenny Jensen, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-09
Sakkunnig : Ludvig Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-09
Expert : Anna Eklund, jurist, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Mari Gremlin, jurist, fr.o.m. 2012-11-09
Expert : Peter Johansson, civilingenjör, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Björn Wellhagen, fil.kand., fr.o.m. 2012-02-01
Sekreterare : Viveca Dahlin, fr.o.m. 2011-11-03
Sekreterare : Eidar Lindgren, fr.o.m. 2011-11-03
Sekreterare : Eric Rubenson, fr.o.m. 2012-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Investeringsfondsutredningen (Fi 2009:09) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]
Investeringsfondsutredningen (Fi 2009:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-10-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:78 Fondverksamhet över gränserna - Genomförande av UCITS IV-direktivet
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt-Åke Nilsson, fr.o.m. 2009-11-01 t.o.m. 2010-10-22
Sakkunnig : Martin Axelsson, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Eva Broms, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-01-20
Sakkunnig : Göran Espelund, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Jenny Jensen, fr.o.m. 2010-01-21
Sakkunnig : Staffan Ringvall, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Helene Wall, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Fredrik Westin, fr.o.m. 2009-11-23
Sekreterare : Hans Fahlin, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Ulla Gustavsson, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2009-11-09 t.o.m. 2010-11-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:94 Investeringsfondsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:78 Fondverksamhet över gränserna – Genomförande av UCITS IV-direktivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av postlagen (N 2008:12) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av postlagen (N 2008:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:128 och dir. 2009:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:82 En ny postlag
SOU 2009:100 Samgåendet mellan Posten AB och Post Denmark A/S - en analys
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Ulriksson, fr.o.m. 2008-12-16 t.o.m. 2010-01-11
Expert : Peter Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-01-11
Expert : Viktoria Arwinge, konkurrensanalytiker, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-01-11
Expert : Anna Gillholm, kansliråd, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-01-11
Expert : Jenny Jensen, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Erika Odung, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-01-11
Expert : Eva Oxelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-01-11
Expert : Sten Selander, avdelningschef, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-01-11
Expert : John Söderström, ekonom, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-01-11
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2008-12-22 t.o.m. 2010-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:128 Översyn av postlagen m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:73 Tilläggsdirektiv till 2008 års postlagsutredning (N 2008:12) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:82 En ny postlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:100 Samgåendet mellan Posten AB och Post Danmark A/S – en analys [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Trafikförsäkringsutredningen (S 2007:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:53, dir. 2008:40 och dir. 2009:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:78 Eftersök av trafikskadat vilt. En kostnad för trafikförsäkringen?
SOU 2009:96 En utvidgad trafikförsäkring
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2007-04-03
Sakkunnig : Charlotte Dangården, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Mikael Forsgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-09-15
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-29 t.o.m. 2008-11-16
Sakkunnig : Jenny Jensen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-07-31
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Charlotta Tajthy, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-09-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Sakkunnig : Anna Tofftén, departementsråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-08-28
Expert : Roland Broman, senior advisor, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Erik Elvers, aktuarie, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kajsa Hallberg, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Thomas Johansson, advokat, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Marie-Louise Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-01
Expert : Matts Nordell, chefsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Petter Odmark, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Ulrika Persson, fr.o.m. 2008-02-01
Expert : Jörgen Pettersson, försäkringsjurist, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Annika Sundén, enhetschef, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per Åkesson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Pia Hammarstrand, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Dina Jacobson, konsult, fr.o.m. 2008-06-10 t.o.m. 2009-06-15
Sekreterare : Henrik Jansson, fr.o.m. 2007-08-22 t.o.m. 2010-01-15
Sekreterare : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Petter Odmark, fr.o.m. 2007-04-03 t.o.m. 2008-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2007 års insättningsgarantiutredning (Fi 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
2007 års insättningsgarantiutredning (Fi 2007:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:60, dir. 2008:105 och dir. 2008:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:41 Bättre och snabbare insättningsgaranti
Medverkande :
Särskild utredare : Per Håkansson, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2009-05-04
Sakkunnig : Åsa Arffman, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-12-14
Sakkunnig : Eva Forssell, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Kerstin Hermansson, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Jenny Jensen, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Rikard Jermsten, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Martina Jäderlund, fr.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Ulla Lundquist, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Johan Molin, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Thomas Norling, fr.o.m. 2007-05-22
Sakkunnig : Charlotte Rydin, fr.o.m. 2007-10-04
Sakkunnig : Per Svahn, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2007-10-22
Sakkunnig : Lars Zacharoff, fr.o.m. 2007-05-22
Expert : Erik Öman, fr.o.m. 2009-02-09
Sekreterare : Helena Tjörnstrand, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Erik Öman, fr.o.m. 2007-06-04 t.o.m. 2009-02-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:41 Bättre och snabbare insättningsgaranti [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om obehörig användning av kontokort samt konsumentskydd vid s.k. modemkapning (Ju 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om obehörig användning av kontokort samt konsumentskydd vid s.k. modemkapning (Ju 2004:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:10 och dir. 2005:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:108 Betalningsansvar vid obehörig användning av kontokort m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ella Nyström, justitieråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sakkunnig : Claes Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sakkunnig : Susanne Forssman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2004-08-31
Sakkunnig : Carina Heinlo, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-16
Sakkunnig : Fredrik Ludwigs, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-12-16
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sakkunnig : Catarina Öström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Lars-Olof Eklöf, jurist, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Mattias Grafström, jurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Thomas Grahn, jurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Annika Hernodh, byråchef, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Jenny Jensen, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-09-19
Expert : Lars Lindgren, bankdirektör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Anna-Karin Smedberg, föreningsjurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sekreterare : Kenneth Truedsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman