Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Investeringsfondsutredningen (Fi 2009:09)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Investeringsfondsutredningen (Fi 2009:09) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 6 ♂ 6 ) :

Martin Axelsson  []  ( Sakkunnig )
Eva Broms  []  ( Sakkunnig )
Catarina Erséus  []  ( Sakkunnig )
Göran Espelund  []  ( Sakkunnig )
Jenny Jensen  []  ( Sakkunnig )
Staffan Ringvall  []  ( Sakkunnig )
Helene Wall  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Westin  []  ( Sakkunnig )
Hans Fahlin  []  ( Sekreterare )
Ulla Gustavsson  []  ( Sekreterare )
Susanne Ritseson  []  ( Sekreterare )
Bengt Åke Nilsson  []  ( Särskild utredare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Investeringsfondsutredningen (Fi 2009:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-10-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:78 Fondverksamhet över gränserna - Genomförande av UCITS IV-direktivet
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt-Åke Nilsson, fr.o.m. 2009-11-01 t.o.m. 2010-10-22
Sakkunnig : Martin Axelsson, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Eva Broms, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-01-20
Sakkunnig : Göran Espelund, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Jenny Jensen, fr.o.m. 2010-01-21
Sakkunnig : Staffan Ringvall, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Helene Wall, fr.o.m. 2009-11-23
Sakkunnig : Fredrik Westin, fr.o.m. 2009-11-23
Sekreterare : Hans Fahlin, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Ulla Gustavsson, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2009-11-09 t.o.m. 2010-11-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman