Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om obehörig användning av kontokort samt konsumentskydd vid s.k. modemkapning (Ju 2004:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om obehörig användning av kontokort samt konsumentskydd vid s.k. modemkapning (Ju 2004:02) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Ella Nyström  []  ( Särskild utredare )
Thomas Ericsson  []  ( Sakkunnig )
Claes Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Susanne Forssman  []  ( Sakkunnig )
Carina Heinlo  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Ludwigs  []  ( Sakkunnig )
Carin Wahren  []  ( Sakkunnig )
Catarina Öström  []  ( Sakkunnig )
Lars-Olof Eklöf  []  ( Expert )
Mattias Grafström  []  ( Expert )
Thomas Grahn  []  ( Expert )
Annika Hernodh  []  ( Expert )
Jenny Jensen  []  ( Expert )
Lars Lindgren  []  ( Expert )
Anna-Karin Smedberg  []  ( Expert )
Kenneth Truedsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om obehörig användning av kontokort samt konsumentskydd vid s.k. modemkapning (Ju 2004:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:10 och dir. 2005:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:108 Betalningsansvar vid obehörig användning av kontokort m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ella Nyström, justitieråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sakkunnig : Claes Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sakkunnig : Susanne Forssman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2004-08-31
Sakkunnig : Carina Heinlo, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-16
Sakkunnig : Fredrik Ludwigs, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-12-16
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sakkunnig : Catarina Öström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Lars-Olof Eklöf, jurist, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Mattias Grafström, jurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Thomas Grahn, jurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Annika Hernodh, byråchef, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Jenny Jensen, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-09-19
Expert : Lars Lindgren, bankdirektör, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-12-16
Expert : Anna-Karin Smedberg, föreningsjurist, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-03-14
Sekreterare : Kenneth Truedsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-12-20

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman