Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Göran Stiernstedt  []  ( Särskild utredare )
Aneta Blåder  []  ( Sakkunnig )
Lena Hellberg  []  ( Sakkunnig )
Kent Löfgren  []  ( Sakkunnig )
Markus Martinelle  []  ( Sakkunnig )
Håkan Nyman  []  ( Sakkunnig )
Ingrid Schmidt  []  ( Sakkunnig )
Ulrika Jonasson  []  ( Expert )
Mikael Malm  []  ( Expert )
Anna Ingmanson  []  ( Sekreterare )
Maria Jacobsson  []  ( Sekreterare )
Gunvor Petersson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:20 Trygg och effektiv utskrivning från sluten vård
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Stiernstedt, fr.o.m. 2014-03-01
Sakkunnig : Aneta Blåder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Lena Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-10-23
Sakkunnig : Kent Löfgren, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Håkan Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Ingrid Schmidt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-10-24
Expert : Ulrika Jonasson, jurist, fr.o.m. 2014-06-02
Expert : Mikael Malm, handläggare, fr.o.m. 2014-06-02
Expert : Gunvor Peterson, styrelseledamot, fr.o.m. 2014-06-02
Sekreterare : Anna Ingmanson, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Maria Jacobsson, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-02-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman