Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ewa Durhán

Sök kontaktuppgifter till Ewa Durhán på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ewa Durhán

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ewa Durhán medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en tioårig grundskola (U 2020:02) [ Avslutad 2021 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om en tioårig grundskola (U 2020:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:24
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 26 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Durhán, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-02-15
Sakkunnig : Erik Mellsjö, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-16 t.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Lars Olof Mikaelsson, ämnesråd, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Christina Ridderman Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Christer Tofténius, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Expert : Helena Car, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Expert : Andreas Gydingsråd, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Expert : Sabina Islamovic, enhetschef, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Expert : AnnaKarin Länta, skolchef, fr.o.m. 2020-05-19 t.o.m. 2021-05-10
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-06-22 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-08-10 t.o.m. 2020-09-01
Huvudsekreterare : Jenny Kallstenius, samordnare, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2021-05-16
Sekreterare : Ragnar Eliasson, avdelningschef, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-02-26
Sekreterare : Sofia Kalin, jurist, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-05-10
Sekreterare : Alexandra Lundvik, jurist, fr.o.m. 2020-06-12 t.o.m. 2021-05-16
Sekreterare : Lars Olof Mikaelsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Kristina Söderberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-10-07 t.o.m. 2021-05-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:24 En tioårig grundskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen Bättre möjligheter till fjärrundervisning och undervisning på entreprenad (U 2015:09) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen Bättre möjligheter till fjärrundervisning och undervisning på entreprenad (U 2015:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:112 och dir. 2016:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:12 Ökade möjligheter till modersmålsundervisning och studiehandledning på modersmål
SOU 2017:44 Entreprenad, fjärrundervisning och distansundervisning
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Durhán, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2016-03-09
Expert : Erik André, fr.o.m. 2016-06-01 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Svetislav Biocanin, undervisningsråd, fr.o.m. 2016-10-19 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Cecilia Carlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-09 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Åsa Ernestam, handläggare, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Jonas Hedström, avdelningsjurist, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Karin Hjelmer, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Nicklas Liss Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Gudrun Rendling, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Annika Rudestad, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2017-05-30
Expert : Åsa Strand, undervisningsråd, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-08-26
Expert : Erika Stadler, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2016-09-08
Expert : Ulf Walther, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-15 t.o.m. 2017-05-30
Sekreterare : Anna Neuman, fr.o.m. 2015-11-17 t.o.m. 2017-05-30
Sekreterare : Elin Schmid, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-05-30
Sekreterare : Ulf Walther, fr.o.m. 2015-11-23 t.o.m. 2016-02-12
Sekreterare : Daniel Wanhatalo, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-05-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppgift att göra en översyn av läroplanerna som styrinstrument (U 2000:E) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att göra en översyn av läroplanerna som styrinstrument (U 2000:E)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:48 Samverkande styrning - om läroplanerna som styrinstrument
Medverkande :
Ordförande : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-04 t.o.m. 2001-05-31
Ledamot : Mikael Alexandersson, professor, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Margareta Anjou, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Ewa Durhán, ämnessakkunnig, U, fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Mats Ekholm, generaldirektör, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Olle Holmberg, områdesprefekt, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Ingrid Lindskog, kansliråd, U, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Barbara Martin Korpi, kansliråd, U, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Birgitta Qvarsell, professor, fr.o.m. 2000-05-24 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Gunvor Sehlberg, fil.dr., fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2001-10-04
Ledamot : Björn Sandström, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2001-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:48 Samverkande styrning [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, f.d. skoldirektör, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Jan Björklund, skolborgarråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Sigbrit Franke, universitetskansler, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Patrik Hansson, ordförande i barn- och ungdomsnämnden, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Tomas Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Solveig Lindström, kommunalråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christina Ottosson, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Mats Pertoft, ekonom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christer Romilson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Margit Viklund, politisk sekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : , Wadman, Per 1:e vice förbundsordföranden, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ingmari Åberg, förskollärare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annika Nyström Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunniga : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunniga : Helen Westlund, jurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Anneli Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Karl-Ivar Hultcranzt, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Barbara Martin Korpi, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Carl Norström, kammarrättsråd (avliden), fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Claes-Göran Aggebo, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lars Werner, f.d. hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Östen Fredriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Anna Florell, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:15 Översyn av skollagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman