Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christer Måhl

Sök kontaktuppgifter till Christer Måhl på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christer Måhl

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christer Måhl medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (N 2005:08) om förberedelserna inför en sammanslagning av Samhall Resurs AB och Arbetslivstjänsten (ALT) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2005:08) om förberedelserna inför en sammanslagning av Samhall Resurs AB och Arbetslivstjänsten (ALT)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-09-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:118 ResAlt - En sammanslagning av Samhall Resurs AB (publ) och Arbetslivstjänster - delbetänkande
SOU 2006:25 Arbetslivsresurs - Ett statligt ägt bolag efter sammanslagning av Samhall Resurs AB (publ) och Arbetslivstjänster - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Kronstam, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Tobias Henmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Karin Herstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2005-12-15
Expert : Christer Måhl, direktör, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Karolina Qvarnström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anders Rydh, direktör, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Per Östensson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-12-16 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Iréne Axelsson, fr.o.m. 2005-11-02 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Catarina Olsson, fr.o.m. 2005-11-02 t.o.m. 2006-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2004:20) Förutsättningarna för en sammanslagning av Samhall Resurs AB och Arbetslivs tjänster (ALT) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2004:20) Förutsättningarna för en sammanslagning av Samhall Resurs AB och Arbetslivs tjänster (ALT)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:42 och dir. 2004:176
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:24 Arbetslivsinriktad rehabilitering. Framtida organisation för Arbetslivstjänster och Samhall Resurs AB.
SOU 2005:46 Bättre arbetslivsinriktad rehabilitering. En fusion mellan Arbetslivstjänster och Samhall Resurs AB
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Rönn, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-06-05
Expert : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-07
Expert : Karin Hemmingsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Tobias Henmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Lena Klinfefall Råssjö, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Christer Måhl, ägarrepresentant, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Karolina Qvarnström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-14
Expert : Anders Rydh, ordförande, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Sekreterare : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-06-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Sjuk- och arbetsskadekommittén (S 1993:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:44, dir. 1993:119 och dir. 1995:54.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:72 Rapport från Sjuk- och arbets- skadeberedningen.
SOU 1994:148 Förtidspension - en arbetsmarknads- politisk ventil
SOU 1995:59 Ohälsoförsäkring och samhälls- ekonomi - olika aspekter på modeller, finansiering och incitament
SOU 1995:149 Försäkringsskydd vid sjukdom. Ett delbetänkande om rätten till ersättning och beräkning av inkomstunderlag under sjukpenningtid
SOU 1996:113 En allmän och aktiv försäkring vid sjukdom och rehabilitering. Del 1 och 2. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars-Gunnar Albåge, direktör, t.o.m. 1996-07-31
Ordförande : Monica Bäckman, ombudsman, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Andreas Carlgren, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1995-12-31
Ordförande : Birgitta Dahl, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Berit Danielsson, sekreterare, fr.o.m. 1996-01-01
Ordförande : Sigge Godin, led. av riksdagen /fp
Ordförande : Börje Grahn, ombudsman, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Markus Gustafsson, förhandlingschef, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Nils-Olof Gustafsson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-12-01
Ordförande : Bo Göransson, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Ulf Göransson, generaldirektör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Jan Herin, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Arne Jansson, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-06-14
Ordförande : Mona Jönsson, läkarsekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Ordförande : Owe Larsson, politisk sekreterare
Ordförande : Anders Lönnberg, kanslidirektör, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Ulrica Messing, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-11-30
Ordförande : Björn Rosengren, landshövding, t.o.m. 1995-05-13
Ordförande : Lars Tobisson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-05-14
Ordförande : Pontus Wiklund, f.d. led. av riksdagen /kds
Ordförande : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m
Ordförande : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-01
Ordförande : Lena Öhrsvik, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-12-01
Sakkunnig : Stefan Ackerby, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-11-05
Sakkunnig : Arne Borg, förbundsordförande
Sakkunnig : Lage Carlsson, sekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Paul Carlsson, ombudsman, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Alf Eckerhall, bitr. direktör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Ingemar Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Börje Grahn, ombudsman, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Gustav Jönsson, överdirektör
Sakkunnig : Jens Karlsson, jur.kand.
Sakkunnig : Margareta Kettis, departementssekreterare, t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Solveig Lindblom, direktör, fr.o.m. 1996-04-12
Sakkunnig : Eva Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Anders Lönnberg, kanslidirektör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Christer Måhl, departementsråd
Sakkunnig : Jan-Erik Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 1996-02-01
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-13
Sakkunnig : Joakim Palme, fil.dr., fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Thomas Rolén, kammarrättsassessor
Sakkunnig : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Inger Rydén, departementsråd, t.o.m. 1995-05-14
Sakkunnig : Nils-Henrik Schager, chefsekonom, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Kerstin Stridsberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sakkunnig : Hans Svensson, förbundsdirektör, t.o.m. 1996-04-11
Sakkunnig : Carl-Henrik Söderström, direktör
Sakkunnig : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-06
Sakkunnig : Ulf Wetterberg, direktör
Expert : Solveig Allard-Ringborg, utredare, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Alf Eckerhall, bitr. direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Jan Edling, utredare, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Margareta Ekman, överläkare, fr.o.m. 1993-11-30
Expert : Ingemar Eriksson, kansliråd, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Margareta Foyer, länsdirektör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Gunn Franzén-Ljung, ombudsman, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Jan-Erik Gröjer, docent
Expert : Solveig Lindblom, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Anders Lönnberg, kanslidirektör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1994-10-15
Expert : Joakim Palme, fil.dr., t.o.m. 1995-05-13
Expert : Ulf Perbeck, förhandlingschef, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Marie-Louise Strömgren, ombudsman
Expert : Carl-Henrik Söderström, direktör, t.o.m. 1995-05-13
Expert : Åke Zettermark, utredningssekreterare, t.o.m. 1995-05-13
Sekreterare : Lars Baltzari, avdelningschef, t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Jan-Åke Brorsson, försäkringskassedirektör, t.o.m. 1996-09-15
Sekreterare : Ulf Gabrielii, försäkringschef, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Arne Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Charlotta Krafft, ombudsman, t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Karin Laan, föredragande i Riksdagens, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-02-29
Sekreterare : Karin Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Erik Olsson, länsdirektör, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Kajsa Wikström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1996-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m. [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m.
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se Justitiedepartementets promemoria den 21 januari 1992 om den svenska statsförvaltningens medverkan vid ett svenskt EG-medlemskap - ett utredningsuppdrag.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47. Postadress: Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 03 (Johansson) eller 042/14 64 72
Utredningen har avgett :
SOU 1993:80 Statsförvaltningen och EG. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bengt-Åke Nilsson, rättschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, budgetchef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bjarne Ahlmström, avdelningschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Robert Cloarec, förhandlingssekreterare, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Arne Gadd, överdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bo Greborn, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Lennart Göransson, direktör, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Willem van, utredare, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Per Holmstrand, kansliråd, t.o.m. 1993-01-31
Ledamot : Arne Kjellstrand, kommerseråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Pernilla Lindh, rättschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Magnus Lundeberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-02-01 t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Christer Måhl, departementsråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Ann-Christin Nykvist, departementsråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bertil Remaeus, tillsynschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Göran Regner, expeditionschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Göran Schäder, departementsråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bengt Sibbmark, departementssekreterare, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Per-Göran Öjeheim, avdelningschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Karl-Olov Öster, expeditionschef, t.o.m. 1993-10-31
Expert : Tina Ekedahl, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Expert : Curt Malmborg, departementssekreterare, t.o.m. 1993-10-31
Expert : Thomas Pålsson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Sekreterare : Pia Johansson, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-06-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:80 Statsförvaltningen och EG [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman