Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m.

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m. [ Avslutad 1993 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 5 ♂ 19 ) :

Inga-Britt Ahlenius  []  ( Ledamot )
Robert Cloarec  []  ( Ledamot )
Arne Gadd  []  ( Ledamot )
Bo Greborn  []  ( Ledamot )
Lennart Göransson  []  ( Ledamot )
Per Holmstrand  []  ( Ledamot )
Arne Kjellstrand  []  ( Ledamot )
Pernilla Lindh  []  ( Ledamot )
Magnus Lundeberg  []  ( Ledamot )
Christer Måhl  []  ( Ledamot )
Ann-Christin Nykvist  []  ( Ledamot )
Bertil Remaeus  []  ( Ledamot )
Göran Regner  []  ( Ledamot )
Göran Schäder  []  ( Ledamot )
Bengt Sibbmark  []  ( Ledamot )
Per-Göran Öjeheim  []  ( Ledamot )
Tina Ekedahl  []  ( Expert )
Curt Malmborg  []  ( Expert )
Thomas Pålsson  []  ( Expert )
Pia Johansson  []  ( Sekreterare )
Bjarne Almström  []  ( Ledamot )
Willem van der Hoeven  []  ( Ledamot )
Karl Olov Öster  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m.
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se Justitiedepartementets promemoria den 21 januari 1992 om den svenska statsförvaltningens medverkan vid ett svenskt EG-medlemskap - ett utredningsuppdrag.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47. Postadress: Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 03 (Johansson) eller 042/14 64 72
Utredningen har avgett :
SOU 1993:80 Statsförvaltningen och EG. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bengt-Åke Nilsson, rättschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, budgetchef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bjarne Ahlmström, avdelningschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Robert Cloarec, förhandlingssekreterare, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Arne Gadd, överdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bo Greborn, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Lennart Göransson, direktör, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Willem van, utredare, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Per Holmstrand, kansliråd, t.o.m. 1993-01-31
Ledamot : Arne Kjellstrand, kommerseråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Pernilla Lindh, rättschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Magnus Lundeberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-02-01 t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Christer Måhl, departementsråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Ann-Christin Nykvist, departementsråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bertil Remaeus, tillsynschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Göran Regner, expeditionschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Göran Schäder, departementsråd, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Bengt Sibbmark, departementssekreterare, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Per-Göran Öjeheim, avdelningschef, t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Karl-Olov Öster, expeditionschef, t.o.m. 1993-10-31
Expert : Tina Ekedahl, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Expert : Curt Malmborg, departementssekreterare, t.o.m. 1993-10-31
Expert : Thomas Pålsson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-10-31
Sekreterare : Pia Johansson, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-06-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman