Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Entreprenörskapskommittén (Fi 2014:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Entreprenörskapskommittén (Fi 2014:08) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 41 st. ♀ 18 ♂ 23 ) :

Pontus Braunerhjelm  []  ( Ordförande )
Peggy Bruzelius  []  ( Ledamot )
Hans Dalborg  []  ( Ledamot )
Margit Knutsson  []  ( Ledamot )
Hans Lindblad  []  ( Ledamot )
Erik Åsbrink  []  ( Ledamot )
Pia Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Robert Påhlsson  []  ( Sakkunnig )
Inga Thoresson-Hallgren  []  ( Sakkunnig )
Charlotta Carlberg  []  ( Expert )
Isabella de Feudis  []  ( Expert )
Cecilia Driving  []  ( Expert )
Rickard Eriksson  []  ( Expert )
Björn Falkenhall  []  ( Expert )
Johan Fall  []  ( Expert )
Annika Fritsch  []  ( Expert )
Andreas Giaever  []  ( Expert )
Anna Hallberg  []  ( Expert )
Michael Jacob  []  ( Expert )
Peter Lindholm  []  ( Expert )
Magnus Lundin  []  ( Expert )
Johanna Mihaic  []  ( Expert )
Maria Mild  []  ( Expert )
Peter Nilsson  []  ( Expert )
Mattias Pleiner  []  ( Expert )
Johanna Sahlman  []  ( Expert )
Erik Selander  []  ( Expert )
Odd Swarting  []  ( Expert )
Jenny von Greiff  []  ( Expert )
Kalle Westberg  []  ( Expert )
Love Wilén Örnulf  []  ( Expert )
Cecilia Landelius  []  ( Huvudsekreterare )
Per Engström  []  ( Sekreterare )
Andreas Högberg  []  ( Sekreterare )
Sofi Nyström  []  ( Sekreterare )
Johan Eklund  []  ( Biträdande huvudsekreterare )
Erik Fahlbeck  []  ( Biträdande huvudsekreterare )
Annina H. Persson  []  ( Ledamot )
Viktoria Mattsson  []  ( Expert )
Sylvia Schwaag Serger  []  ( Expert )
Daniel Wiberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Entreprenörskapskommittén (Fi 2014:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Pontus Braunerhjelm, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Peggy Bruzelius, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Hans Dalborg, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Margit Knutsson, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Hans Lindblad, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Annina Persson, H, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Ledamot : Erik Åsbrink, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Pia Gustafsson, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Robert Påhlsson, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Inga Thoresson-Hallgren, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Charlotta Carlberg, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Isabella de Feudis, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Cecilia Driving, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Rickard Eriksson, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Björn Falkenhall, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Johan Fall, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Anna Hallberg, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Michael Jacob, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Peter Lindholm, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Magnus Lundin, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Viktoria Mattson, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Johanna Mihaic, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Maria Mild, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Peter Nilsson, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Mattias Pleiner, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Johanna Sahlman, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Sylva Schwaag Seger, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Erik Selander, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Odd Swarting, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Jenny von Greiff, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Kalle Westberg, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Danliel Wiberg, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Love Wilén Örnulf, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2015-02-05
Huvudsekreterare : Cecilia Landelius, fr.o.m. 2014-08-15 t.o.m. 2015-02-05
Sekreterare : Per Engström, fr.o.m. 2014-09-29 t.o.m. 2015-02-05
Sekreterare : Andreas Högberg, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Sofi Nyström, fr.o.m. 2014-10-06 t.o.m. 2015-02-28
Biträdande huvudsekreterare : Johan Eklund, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2015-02-05
Biträdande huvudsekreterare : Erik Fahlbeck, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-02-05

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman