Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Landsbygdskommittén (Jo 2004:05)

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Landsbygdskommittén (Jo 2004:05) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 30 st. ♀ 15 ♂ 15 ) :

Karl-Erik Nilsson  []  ( Ordförande )
Britta Andersson  []  ( Ledamot )
Catharina Elmsäter-Svärd  []  ( Ledamot )
Lotta Hedström  []  ( Ledamot )
Ann-Kristine Johansson  []  ( Ledamot )
Rolf Lindén  []  ( Ledamot )
Sven Gunnar Persson  []  ( Ledamot )
Sven-Erik Sjöstrand  []  ( Ledamot )
Marie Wahlgren  []  ( Ledamot )
Thomas Bertilsson  []  ( Expert )
Staffan Bond  []  ( Expert )
Jan Cedervärn  []  ( Expert )
Jan Edling  []  ( Expert )
Maria Gustafsson  []  ( Expert )
Louise Hagström  []  ( Expert )
Erland Karlsson  []  ( Expert )
Lennart Lindqvist  []  ( Expert )
Carmita Lundin  []  ( Expert )
Ingrid Mars  []  ( Expert )
Helene Nilsson  []  ( Expert )
Inger Normark  []  ( Expert )
Brita Saxton  []  ( Expert )
Ronny Svensson  []  ( Expert )
Cecilia Waldenström  []  ( Expert )
Erik Westman  []  ( Expert )
Lars Wikström  []  ( Expert )
Kerstin Oremark  []  ( Huvudsekreterare )
Benny Jansson  []  ( Sekreterare )
Jonas Svensson  []  ( Bitr. sekreterare )
Christina Linderholm  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Landsbygdskommittén (Jo 2004:05)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:36 På väg mot... En hållbar landsbygdsutveckling
SOU 2006:101 Se landsbygden! Myter, sanningar och framtidsstrategier + Populärversion
SOU 2006:104 En strategi för landsbygdsforskning. Underlag till Landsbygdskommittén
SOU 2006:105 Verkligheten som kraftkälla. Lokala exempel från utvecklingsarbetet på landsbygden samt exempel från våra grannländers landsbygdsarbete. Rapport
SOU 2006:106 Fakta - omvärld - inspiration. Underlagsrapporter i arbetet med en strategi för hållbar landsbygdsutveckling
Medverkande :
Ordförande : Karl-Erik Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-15
Ledamot : Britta Andersson, lantmästare, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Lotta Hedström, N led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Ann-Kristine Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Rolf Lindén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven Gunnar Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Marie Wahlgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Expert : Thomas Bertilsson, agronom, fr.o.m. 2006-01-16
Expert : Staffan Bond, kanslichef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Cedervärn, direktör, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Edling, utredare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Maria Gustafsson, enhetschef, fr.o.m. 2005-09-19
Expert : Louise Hagström, utredare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Erland Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Christina EU-expert Linderholm, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Lennart Lindqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Carmita Lundin, handläggare, fr.o.m. 2006-04-04
Expert : Ingrid Mars, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-01-15
Expert : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Inger Normark, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-12-08
Expert : Brita Saxton, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Ronny Svensson, forskare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Cecilia Waldenström, forskarassistent, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Lars Wikström, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10
Huvudsekreterare : Kerstin Oremark, jur.kand., fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-03
Sekreterare : Benny Jansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-15
Bitr. sekreterare : Jonas Svensson, fil.kand., fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman