: : :

Medverkande i utredning : Bjarne Örnstedt

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Bjarne Örnstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Bjarne Örnstedt medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen Översyn av vissa frågor i minerallagen (N 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Utredningen Översyn av vissa frågor i minerallagen (N 2011:06)


Beteckning : N 2011:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:73 och dir. 2012:41
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundin, Ulf, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Adlercreutz, Susanne, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-02
Expert : Agartz, Bengt, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Bodin, Elisabet, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Forsgren, Anders, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Frisk, Michael, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Gröning, Mikael, fr.o.m. 2012-09-03 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Hallström, Per, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Lauritz, Lotta, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Marcusson, Anna, fr.o.m. 2012-09-19 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Saitton, Bror, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Treschow, Frederik, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Wenster, Peter, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-18
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-11-09
Sekreterare : Pettersson, Magdalena, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-11-14

Rapporter

SOU 2012:73Undersökningstillstånd och arbetsplaner
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:73 Undersökningstillstånd och arbetsplaner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2008:03) om en bättre älgförvaltning [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Utredningen (Jo 2008:03) om en bättre älgförvaltning


Beteckning : Jo 2008:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-05-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:63 och dir. 2009:20
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Norrfalk, Maria, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Bergqvist, Göran, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Broberg, Martin, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Du Rietz, Erik, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Jonsson, Katarina, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Kalén, Christer, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Larsson-Stern, Marie, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Persson, Per, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Svensson, Tommy, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 2008-10-15
Sekreterare : Ljung, Cecilia, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2009-06-30

Rapporter

SOU 2009:54Uthållig älgförvaltning i samverkan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:54 Uthållig älgförvaltning i samverkan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rovdjursutredningen (M 2006:01) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]

Rovdjursutredningen (M 2006:01)


Beteckning : M 2006:01
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2008-03-07
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:7 och dir. 2006:93
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Jonsson, Hans, fr.o.m. 2006-01-12 t.o.m. 2006-02-07
Särskild utredare : Pettersson, Åke, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Lönnerholm, Torolf, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-10-31
Sakkunnig : Samuelsson, Lotta, fr.o.m. 2006-08-17
Sakkunnig : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Brännström, Malin, fr.o.m. 2006-10-12 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Dahlerus, Ann, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Franzén, Robert, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Glöersen, Gunnar, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Jarlås, Christer B., fr.o.m. 2006-10-12 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Svonni, Ragnhild, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Ängsteg, Inga, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Dittrich Söderman, Hanna, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-01-24
Sekreterare : Hedmark, Eva, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-06-21
Sekreterare : Åkerrén, Olof, fr.o.m. 2006-08-14 t.o.m. 2007-12-31

Rapporter

SOU 2007:89Rovdjuren och deras förvaltning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:89 Rovdjuren och deras förvaltning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2003:01) om några jakt- och fiskefrågor i renskötselområdet [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (Jo 2003:01) om några jakt- och fiskefrågor i renskötselområdet


Beteckning : Jo 2003:01
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-16
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:45
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ekström, Sören, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 2003-06-16
Sakkunnig : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Idivuoma, Per-Gustav, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Jonsson, Håkan, fr.o.m. 2005-01-12
Expert : Jonsson, Lena Ruth, fr.o.m. 2003-08-19
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2005-05-23
Expert : Lövgren, Lars-Göran, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Nyström, Carina, fr.o.m. 2003-11-13 t.o.m. 2005-05-22
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2003-08-19
Expert : Samuelsson, Lotta, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Toresson, Bo, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Willebrand, Tomas, fr.o.m. 2003-09-12
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2003-10-01
Bitr. sekreterare : Saitton, Bror, fr.o.m. 2003-09-01

Rapporter

SOU 2005:17Vem får jaga och fiska? Rätt till jakt och fiske i lappmarker och på renbetesfjällen
SOU 2005:79Vem får jaga och fiska? Historia, folkrätt och miljö
SOU 2005:116Jakt och fiske i samverkan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:45
Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03)


Beteckning : Jo 1998:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:102.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel.040-35 58 88 (Geijer)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Oscarsson, Görel, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Carlsson, Birgitta, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Degerliden, Lennart, fr.o.m. 2001-04-02
Ledamot : Holma, Siv, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2001-04-09
Ledamot : Johansson, Ann-Kristine, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Johansson, Olof T., fr.o.m. 2001-04-02
Ledamot : Marklund, Leif, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Mikaelsson, Maggi, fr.o.m. 2001-04-10
Ledamot : Sundell, Ola, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Tjernberg, Gunilla, fr.o.m. 1999-06-08
Ledamot : Utsi, Per Mikael, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Constenius, Tord, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : De Groat, Eric, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Eskelinen, Hilkka, fr.o.m. 1998-11-11 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Jonsson, Aina, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Oskarsson, Bengt, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Ruth-Jonsson, Lena, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Rönnbäck, Jan-Ivar, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Saitton, Bror, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Sandström, Henrik, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Sikku, Olov Johan, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Svonni, Lars Wilhelm, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Trapp, Caroline, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 1998-11-11
Sekreterare : Geijer, Ulrika, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Hagsgård, Marie B., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Karlsson, Ann-Marie, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2001-12-31

Rapporter

SOU 2001:101En ny rennäringspolitik
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:102
Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik


Beteckning : M 1998:03
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2001-03-08
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-01-29
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:6 och dir. 1998:63.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ekström, Sören, fr.o.m. 1998-02-03 t.o.m. 2000-01-31
Sakkunnig : Bjärvall, Anders, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 2000-01-15
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Brittas, Rolf, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Constenius, Tord, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Heide, Kristina, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 1999-08-30
Expert : Hjelm, Klas, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Idivuoma, Per Gustav, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Lindqvist, Bernt, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Lönnerholm, Torolf, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Nyman, Lennart, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Saitton, Bror, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Bjarne, Örnstedt, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Sekreterare : Ingman, Anders, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-01-31

Rapporter

SOU 1999:50Skyddsjakt på varg (delbetänkande)
SOU 1999:146Sammanhållen rovdjurspolitik – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1998:6
Dir. 1998:63
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:50 Skyddsjakt på varg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:146 Rovdjursutredningen [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgruppen (M 1995:A) med uppgift att utreda avgränsning m.m. av viss mark med särskilt stora naturvärden [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (M 1995:A) med uppgift att utreda avgränsning m.m. av viss mark med särskilt stora naturvärden Organ inom Regeringskansliet
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Lokal : Miljödepartementet, Postadress: 103 33 STOCKHOLM. Arbetsgruppen har avgett (Ds 1995:72) Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1995:72 Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Gunnar Balsvik, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Bjarne Örnstedt, kansliråd, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Monica Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Bo Lundin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Nils Stefansson, fastighetsdirektör, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Sekreterare : Svante Lundquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1995-12-03
Sekreterare : Staffan Norin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-18 t.o.m. 1995-12-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1995:72
Utredningen (Jo 1994:06) om vissa jaktfrågor [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Utredningen (Jo 1994:06) om vissa jaktfrågor


Beteckning : Jo 1994:06
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:127.
Lokal :
0

Sammansättning


Pettersson, Ulla, fr.o.m. 1994-11-17
Expert : Borgh, Christer, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Edlund, Nina, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Henriksson, Karl, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Kärrbrand, Gunilla, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Lindqvist, Bernt, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Nordqvist, Britt-Marie, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Olsson, Irene, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Pettersson, Jan-Olof, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 1995-04-10
Sekreterare : Ganelind, Christer, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-07-20

Rapporter

SOU 1997:91Jaktens villkor.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:127
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:91 Jaktens villkor – en utredning om vissa jaktfrågor [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgruppen konsekvensstudie om samerna och EG (U 1991:B) [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen konsekvensstudie om samerna och EG (U 1991:B)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Medverkande :
Ledamot : Lars-Anders Baer, jur.kand., fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Marianne Eliason, departementsråd, fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-01-27
Ledamot : Birgitta Erikson, departementssekreterare, fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Christina Lindberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1992-01-28 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Maria Lundqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Carina Mårtensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1991-10-10 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Keith Wijkander, departementssekreterare, fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Ingwar Åhrén, förbundsordförande, fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-05-27
Ledamot : Bjarne Örnstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1991-07-01 t.o.m. 1992-05-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman