: : :

Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03) [ Avslutad 2001 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:102
Betänkande av utredningen :

SOU 2001:101
Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 13 ♂ 16 ) :

Görel Oscarsson  []  ( Ordförande )
Birgitta Carlsson  []  ( Ledamot )
Lennart Degerliden  []  ( Ledamot )
Siv Holma  []  ( Ledamot )
Ann-Kristine Johansson  []  ( Ledamot )
Olof T. Johansson  []  ( Ledamot )
Leif Marklund  []  ( Ledamot )
Maggi Mikaelsson  []  ( Ledamot )
Ola Sundell  []  ( Ledamot )
Gunilla Tjernberg  []  ( Ledamot )
Per Mikael Utsi  []  ( Ledamot )
Tord Constenius  []  ( Expert )
Eric De Groat  []  ( Expert )
Hilkka Eskelinen  []  ( Expert )
Anders Holmgren  []  ( Expert )
Aina Jonsson  []  ( Expert )
Bengt Oskarsson  []  ( Expert )
Jan-Ivar Rönnbäck  []  ( Expert )
Bror Saitton  []  ( Expert )
Henrik Sandström  []  ( Expert )
Olov Johan Sikku  []  ( Expert )
Lars Wilhelm Svonni  []  ( Expert )
Göran Ternbo  []  ( Expert )
Caroline Trapp  []  ( Expert )
Bjarne Örnstedt  []  ( Expert )
Ulrika Geijer  []  ( Sekreterare )
Marie B. Hagsgård  []  ( Sekreterare )
Ann-Marie Karlsson  []  ( Bitr. sekreterare )
Lena Ruth Jonsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Rennäringspolitiska kommittén (Jo 1998:03)


Beteckning : Jo 1998:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-11
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:102.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel.040-35 58 88 (Geijer)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Oscarsson, Görel, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Carlsson, Birgitta, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Degerliden, Lennart, fr.o.m. 2001-04-02
Ledamot : Holma, Siv, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2001-04-09
Ledamot : Johansson, Ann-Kristine, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Johansson, Olof T., fr.o.m. 2001-04-02
Ledamot : Marklund, Leif, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Mikaelsson, Maggi, fr.o.m. 2001-04-10
Ledamot : Sundell, Ola, fr.o.m. 1998-02-11
Ledamot : Tjernberg, Gunilla, fr.o.m. 1999-06-08
Ledamot : Utsi, Per Mikael, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Constenius, Tord, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : De Groat, Eric, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Eskelinen, Hilkka, fr.o.m. 1998-11-11 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Jonsson, Aina, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Oskarsson, Bengt, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Ruth-Jonsson, Lena, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Rönnbäck, Jan-Ivar, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Saitton, Bror, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Sandström, Henrik, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Sikku, Olov Johan, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Svonni, Lars Wilhelm, fr.o.m. 1999-06-08
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Trapp, Caroline, fr.o.m. 1998-11-11
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 1998-11-11
Sekreterare : Geijer, Ulrika, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Hagsgård, Marie B., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Karlsson, Ann-Marie, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2001-12-31

Rapporter

SOU 2001:101En ny rennäringspolitik
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman