Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Jo 1994:06) om vissa jaktfrågor

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Jo 1994:06) om vissa jaktfrågor [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1994:127 Vissa jaktfrågor

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Christer Borgh  []  ( Expert )
Nina Edlund  []  ( Expert )
Karl Henriksson  []  ( Expert )
Gunilla Kärrbrand  []  ( Expert )
Bernt Lindqvist  []  ( Expert )
Britt-Marie Nordqvist  []  ( Expert )
Irene Olsson  []  ( Expert )
Jan-Olof Pettersson  []  ( Expert )
Börje Waldebring  []  ( Expert )
Bjarne Örnstedt  []  ( Expert )
Christer Ganelind  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Jo 1994:06) om vissa jaktfrågor


Beteckning : Jo 1994:06
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:127.
Lokal :
0

Sammansättning


Pettersson, Ulla, fr.o.m. 1994-11-17
Expert : Borgh, Christer, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Edlund, Nina, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Henriksson, Karl, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Kärrbrand, Gunilla, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Lindqvist, Bernt, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Nordqvist, Britt-Marie, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Olsson, Irene, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Pettersson, Jan-Olof, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 1995-04-10
Expert : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 1995-04-10
Sekreterare : Ganelind, Christer, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-07-20

Rapporter

SOU 1997:91Jaktens villkor.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman