Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 2 ♂ 13 ) :

Sören Ekström  []  ( Särskild utredare )
Anders Bjärvall  []  ( Sakkunnig )
Birgitta Eilemar  []  ( Sakkunnig )
Rolf Brittas  []  ( Expert )
Tord Constenius  []  ( Expert )
Kristina Heide  []  ( Expert )
Klas Hjelm  []  ( Expert )
Per Gustav Idivuoma  []  ( Expert )
Bernt Lindqvist  []  ( Expert )
Torolf Lönnerholm  []  ( Expert )
Lennart Nyman  []  ( Expert )
Bror Saitton  []  ( Expert )
Börje Waldebring  []  ( Expert )
Anders Ingman  []  ( Sekreterare )
Bjarne Örnstedt  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-01-29
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:6 och dir. 1998:63.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:50 Skyddsjakt på varg (delbetänkande)
SOU 1999:146 Sammanhållen rovdjurspolitik - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Ekström, f.d. generalsekreterare, fr.o.m. 1998-02-03 t.o.m. 2000-01-31
Sakkunnig : Anders Bjärvall, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 2000-01-15
Sakkunnig : Birgitta Eilemar, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Rolf Brittas, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Tord Constenius, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Kristina Heide, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 1999-08-30
Expert : Klas Hjelm, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Per Gustav Idivuoma, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Bernt Lindqvist, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Torolf Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Lennart Nyman, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Bror Saitton, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Börje Waldebring, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Örnstedt Bjarne, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Sekreterare : Anders Ingman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman