Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Eilemar

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Eilemar på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Eilemar

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Eilemar medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om begränsning av odling av genmodifierade växter (M 2015:03) [ Avslutad 2016 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen om begränsning av odling av genmodifierade växter (M 2015:03)


Beteckning : M 2015:03
Departement : Miljö- och energidepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-08-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:85
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 2015-08-06 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Black-Samuelson, Sanna, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Brinkman, Örjan, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Dirke, Maria, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Edvardsson Björnberg, Karin, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Eksvärd, Jan, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Hofvander, Per, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Ivarsson, Kjell, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Josefsson, Melanie, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Karlsson, Mikael, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Kihlstrand, Anneli, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Knorpp, Carina, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Nyman, Marie, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Olofsson, Kristina, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Petterson, Johan, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Treschow, Anna, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Vamling, Kristofer, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Ström, Heléne, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-02-29

Rapporter

SOU 2016:22Möjlighet att begränsa eller förbjuda odling av genetiskt modifierade växter i Sverige
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om domstolsprövning av utlänningsärenden m.m. (UD 2004:09) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen om domstolsprövning av utlänningsärenden m.m. (UD 2004:09)


Beteckning : UD 2004:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2008-02-27
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-11-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:149, 2005:119 och 2006:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heckscher, Sten, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-05-15
Expert : Ahlqvist, Anders, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-02-15
Expert : Berselius, Björn, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-02-15
Expert : Brandtell, Eva, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Eriksson, Ivar, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Jönsson, Henrik, fr.o.m. 2006-02-16 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Lundh, Lars-Gunnar, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Rudestad, Annika, fr.o.m. 2006-02-16 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Sandesjö, Håkan, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Uggla, Astrid Nensén, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Huvudsekreterare : Pålsson, Ulla, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2006-07-16
Sekreterare : Lindahl, Eva, fr.o.m. 2006-07-03 t.o.m. 2007-05-31
Sekreterare : Svahn Lindström, Gunilla, fr.o.m. 2005-01-03 t.o.m. 2006-07-16

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 2003:01) om några jakt- och fiskefrågor i renskötselområdet [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (Jo 2003:01) om några jakt- och fiskefrågor i renskötselområdet


Beteckning : Jo 2003:01
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-16
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:45
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ekström, Sören, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 2003-06-16
Sakkunnig : Örnstedt, Bjarne, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Idivuoma, Per-Gustav, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Jonsson, Håkan, fr.o.m. 2005-01-12
Expert : Jonsson, Lena Ruth, fr.o.m. 2003-08-19
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2005-05-23
Expert : Lövgren, Lars-Göran, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Nyström, Carina, fr.o.m. 2003-11-13 t.o.m. 2005-05-22
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2003-08-19
Expert : Samuelsson, Lotta, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Toresson, Bo, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 2003-06-16
Expert : Willebrand, Tomas, fr.o.m. 2003-09-12
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2003-10-01
Bitr. sekreterare : Saitton, Bror, fr.o.m. 2003-09-01

Rapporter

SOU 2005:17Vem får jaga och fiska? Rätt till jakt och fiske i lappmarker och på renbetesfjällen
SOU 2005:79Vem får jaga och fiska? Historia, folkrätt och miljö
SOU 2005:116Jakt och fiske i samverkan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om SverigeDirekt (SB 2000:01) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om SverigeDirekt (SB 2000:01)


Beteckning : SB 2000:01
Departement : Statsrådsberedningen
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-05-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:38, dir. 2001:18 och dir. 2001:98
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Dunér, Inger, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Aguierre-Bianchi, Claudio, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Färm, Håkan, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Gustafsson, Inge, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Hansen, Simon, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Larsson, Ulf, fr.o.m. 2002-02-07 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Sjöberg Petersén, Gunilla, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Svedin, Bo, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Ulfhielm, Carl-Gerhard, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sekreterare : Lindé, Lena, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-02-28
Sekreterare : Persson, Thomas, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-02-28
Sekreterare : Sjöman, Anna, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-03-11
Sekreterare : Svärd, Anders, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-02-28
Sekreterare : Örnulf, Lars, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-02-28

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (M 1998:03) om rovdjurspolitik


Beteckning : M 1998:03
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2001-03-08
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-01-29
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:6 och dir. 1998:63.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ekström, Sören, fr.o.m. 1998-02-03 t.o.m. 2000-01-31
Sakkunnig : Bjärvall, Anders, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 2000-01-15
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Brittas, Rolf, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Constenius, Tord, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Heide, Kristina, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 1999-08-30
Expert : Hjelm, Klas, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Idivuoma, Per Gustav, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Lindqvist, Bernt, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Lönnerholm, Torolf, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Nyman, Lennart, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Saitton, Bror, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Expert : Bjarne, Örnstedt, fr.o.m. 1998-06-15 t.o.m. 2000-01-15
Sekreterare : Ingman, Anders, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-01-31

Rapporter

SOU 1999:50Skyddsjakt på varg (delbetänkande)
SOU 1999:146Sammanhållen rovdjurspolitik – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:50 Skyddsjakt på varg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:146 Rovdjursutredningen [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén med uppdrag att genomföra översättning av avgöranden av EG-domstolen (Ju 1997:08) [ Avslutad 1999 ] [ Ordförande ]
Kommittén med uppdrag att genomföra översättning av avgöranden av EG-domstolen (Ju 1997:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-15
Direktiv för Regeringsbeslut 1997-05-15, nr 19 (4)
I juni 1999 rapporterade kommittén i en skrivelse till justitieministern att översättningsarbetet var klart.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Birgitta Eilemar, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, rättschef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-03-30
Ledamot : Lotty Nordling, rättschef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Per Virdesten, rättschef, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 1999-06-30
Sakkunnig : Bengt-Åke Nilsson, regeringsråd, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Kerstin Andersson, fil.kand., fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Evalotta Grip, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Per Holmstrand, chefsjurist, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Monica Hägg, översättare, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Louise Kjessler, jurist, fr.o.m. 1998-03-11 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Bo Löfgren, ambassadråd, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Åsa Persson, översättare, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Gösta Petri, tingsnotarie, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Maria Westman Clément, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-12 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Kerstin Widmark, rådman, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Birgitta Åbjörnsson, internationellt dataråd, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Ulla Åsberg, översättare, fr.o.m. 1998-03-11 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Johan Örtengren, civilekonom, fr.o.m. 1998-06-04 t.o.m. 1998-12-31
Granskare : Eva Gozzo, språkkonsult, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-05-31
Granskare : Evalotta Grip, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Granskare : Anneli Hallgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-05-31
Granskare : Per Pettersson, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1999-05-31
Granskare : Mattias Romney, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-05-31
Granskare : Kerstin Widmark, rådman, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1998-12-31
Granskare : Birgitta Åbjörnsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-11-14
Översättare : Marie Astrid Arrhenius, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Lena Ekeram, fr.o.m. 1998-01-15 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Sven Englund, fr.o.m. 1998-01-15 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Ellen Harrysson-Gumaelius, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Karin Jacobsen, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Nathalie Parès, fr.o.m. 1998-07-06 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Mattias Romney, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Översättare : Kristina Ulgemo, fr.o.m. 1998-07-06 t.o.m. 1998-12-08
Översättare : Louise von Mentzer, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31
Dokumentalist : Henrik Torbjörnsson, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Claes Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-15 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Catharina Staaf, byråchef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (C 1995:11) om trossamfundens rättsliga reglering [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (C 1995:11) om trossamfundens rättsliga reglering


Beteckning : C 1995:11
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-10
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:162.
Lokal :
0

Sammansättning


Sahlberg, Pär-Axel, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Alander, Ingrid, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bloom, Birgitta, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Paulsson, Ingvar, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Persenius, Ragnar, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Wennberg, Bertil, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Norström, Carl, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Bjurstam, Lars, fr.o.m. 1996-02-12 t.o.m. 1997-03-31

Rapporter

SOU 1997:41Rättslig reglering – slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:41 Staten och trossamfunden – Rättslig reglering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman