Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om domstolsprövning av utlänningsärenden m.m. (UD 2004:09)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Utrikesdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om domstolsprövning av utlänningsärenden m.m. (UD 2004:09) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Utrikesdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 7 ♂ 7 ) :

Sten Heckscher  []  ( Särskild utredare )
Anders Ahlqvist  []  ( Expert )
Björn Berselius  []  ( Expert )
Eva Brandtell  []  ( Expert )
Birgitta Eilemar  []  ( Expert )
Ivar Eriksson  []  ( Expert )
Henrik Jönsson  []  ( Expert )
Lars-Gunnar Lundh  []  ( Expert )
Annika Rudestad  []  ( Expert )
Håkan Sandesjö  []  ( Expert )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Ulla Pålsson  []  ( Huvudsekreterare )
Eva Lindahl  []  ( Sekreterare )
Gunilla Svahn Lindström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om domstolsprövning av utlänningsärenden m.m. (UD 2004:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:149, 2005:119 och 2006:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, kammarrättspresident, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-05-15
Expert : Anders Ahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-27 t.o.m. 2006-02-15
Expert : Björn Berselius, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-02-15
Expert : Eva Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Birgitta Eilemar, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Ivar Eriksson, personalchef, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Henrik Jönsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-16 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Lars-Gunnar Lundh, överdirektör, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Annika Rudestad, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-16 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Håkan Sandesjö, generaldirektör, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Expert : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2006-07-02
Huvudsekreterare : Ulla Pålsson, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2006-07-16
Sekreterare : Eva Lindahl, fr.o.m. 2006-07-03 t.o.m. 2007-05-31
Sekreterare : Gunilla Svahn Lindström, rådman, fr.o.m. 2005-01-03 t.o.m. 2006-07-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman