Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 15 ♂ 11 ) :

Jan Björkman  []  ( Ordförande )
Margareta Andersson  []  ( Ledamot )
Siri Dannaeus  []  ( Ledamot )
Christa Löwl  []  ( Ledamot )
Ulf Melin  []  ( Ledamot )
Ewa Samuelsson  []  ( Ledamot )
Thomas Strand  []  ( Ledamot )
Nils-Erik Söderqvist  []  ( Ledamot )
Göran Tollbäck  []  ( Ledamot )
Patrik Waldenström  []  ( Ledamot )
Ingegerd Wärnersson  []  ( Ledamot )
Agneta Bladh  []  ( Sakkunnig )
Bengt Börjesson  []  ( Sakkunnig )
Olle Holmberg  []  ( Sakkunnig )
Ingrid Lindskog  []  ( Sakkunnig )
Ulf P. Lundgren  []  ( Sakkunnig )
Mariann Samuelson  []  ( Sakkunnig )
Marianne Wedin  []  ( Sakkunnig )
Charlotta Gustafsson  []  ( Expert )
Myrna Smitt  []  ( Expert )
Sofia Wallström  []  ( Expert )
Ann-Katrin Wirén  []  ( Expert )
Jöran Rehn  []  ( Huvudsekreterare )
Mikael Alexandersson  []  ( Sekreterare )
Berit Jigvall  []  ( Assistent )
Sonja Hjorth  []  ( Huvudsekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-03-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:54. och dir. 1998:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:63 Att lära och leda - slutbetänkande maj 1999.
Medverkande :
Ordförande : Jan Björkman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Margareta Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Siri Dannaeus, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Christa Löwl, kommunalråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Ewa Samuelsson, rektor, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Thomas Strand, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Nils-Erik Söderqvist, gymnasielärare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Göran Tollbäck, gymnasielärare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Patrik Waldenström, utbildningschef, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Ingegerd Wärnersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-11-18
Sakkunnig : Agneta Bladh, generaldirektör, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-10-25
Sakkunnig : Bengt Börjesson, professor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Olle Holmberg, områdesrektor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 0199-06-14
Sakkunnig : Ingrid Lindskog, sekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-11-07
Sakkunnig : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Mariann Samuelson, fil.dr., fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Marianne Wedin, sekreterare, fr.o.m. 1997-11-08 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-04-28
Expert : Myrna Smitt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Sofia Wallström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-29 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Ann-Katrin Wirén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Huvudsekreterare : Jöran Rehn, utbildningsledare, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-06-30
Huvudsekreterare : Sonja Hjort, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-16 t.o.m. 1999-09-12
Sekreterare : Mikael Alexandersson, universitetslektor, fr.o.m. 1998-01-15 t.o.m. 1999-07-31
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman