Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bengt Ranland

Sök kontaktuppgifter till Bengt Ranland på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bengt Ranland

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bengt Ranland medverkat i ( 9 st. ):

Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:21, dir. 2005:22 och dir. 2006:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:50 Arbetskraftsinvandring i Sverige - befolkningsutveckling, arbetsmarknad i förändring, internationell utblick - delbetänkande
SOU 2006:87 Arbetskraftsinvandning till Sverige - förslag och konsekvenser - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Lena Hjelm Wallén, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Margareta Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Eva Aronsson, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Jan-Eric Berglund, verkstadsarbetare /v, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Anna Kinberg Batra, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Britta Lejon, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-06
Ledamot : Carina Liljesand, kommunalråd /kd, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-20
Ledamot : Mauricio Rojas, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Paulo Silva, planeringschef /mp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Per Westerberg, förste vice talman /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jonas Alberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-01-16
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Samuel Engblom, bitr. analyschef, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-06-20
Expert : Peter Fylking, expert, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jasmina Hopstadius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-02-13
Expert : Anders Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28
Expert : Lars Sjöström, direktör, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Christina Wallin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Ola Yndeheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-10-10
Expert : Eva Åkerman-Börje, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Annika Århammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-11 t.o.m. 2006-02-05
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2006-10-16
Sekreterare : Helena Carlestam, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Susanna Okeke, fr.o.m. 2005-08-15
Sekreterare : Lena Petersson, fr.o.m. 2004-08-16 t.o.m. 2006-10-18
Sekreterare : Bengt Ranland, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2006-10-30
Sekreterare : Madeleine Westberg, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Gustaf Rönneklev, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring - delbetänkande
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Gunilla Edelstam, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Berndt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Gustav von Essen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ulla Hoffman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per Aldskogius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Hans Lindström, programhandläggare, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Fredrik Martinsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Birgitta Ornbrant, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : José Persevarante Kimenga, ersättningshandläggare, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per-Anders Sunesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:20.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd.
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden
Medverkande :
Ordförande : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-02-28
Ledamot : Magda Ayoub, tolk /kd, fr.o.m. 1997-08-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Gustaf von Essen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sten De Geer, advokat /v, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Helena Karlén, verkst. ledamot /kd, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-08-11
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Johan Fischerström, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Lena Häll Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Lars Magnuson, rättschef, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1997-11-09
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Nordqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-10-15
Expert : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Lars Påhlsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Per Stadig, advokat, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Ulfvebrand, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulf Wallentheim, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Margareta Landerholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sjeldrup, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]
Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:129.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:75 Svensk flyktingpolitik i globalt perspektiv Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Britt Olauson, ekonom, fr.o.m. 1994-11-25
Ledamot : Conny Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Anita Almén, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Sten De, jur. kand., fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Bernt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Marita Larsson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Maria Özmen, studerande, fr.o.m. 1995-01-01
Sakkunnig : Björn Weibo, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Per Almqvist, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Eva Asplund, byråchef, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Hans Blyme, ordförande i utlänningsnämnden, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Ingemar Cederberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Anders Oljelund, ambassadör, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Cecilia Ruthström-Ruin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Nils Svartz, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Jonas Widgren, direktör, fr.o.m. 1995-02-23
Sekreterare : Jöran Bjällerstedt, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Björn Hammarberg, byråchef, fr.o.m. 1995-02-22 t.o.m. 1995-08-31
Ann-Sofie Nilsson, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1995-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:75 Svensk flyktingpolitik i globalt perspektiv [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Ku 1994:07) om verkställighet av beslut om avvisning och utvisning [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Utredningen (Ku 1994:07) om verkställighet av beslut om avvisning och utvisning
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:74, 1994:131.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:55 Ett samlat verksamhetsansvar för asylärenden Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-07-28
Expert : Carin Ewald, polismästare, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Stig Fjärstedt, planeringsdirektör, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Hans Rosenqvist, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Nils Svartz, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Björn Vestin, byråchef, fr.o.m. 1994-12-05
Expert : Helen Westlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-05
Sekreterare : Berit Danielsson, fr.o.m. 1994-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:55 Ett samlat verksamhetsansvar för asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]
1993 års Rättshjälpsutredningen (Ju 1993:08) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
1993 års Rättshjälpsutredningen (Ju 1993:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4781. Direktiv för utredningen, se dir. 1993:77 och dir. 1994:81. Utredningen har avgett (SOU 1995:81) Ny rättshjälpslag Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:81 Ny rättshjälpslag Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Karl-Gunnar Ekeberg, lagman, fr.o.m. 1994-10-28 t.o.m. 1995-11-30
Sten Heckscher, generaldirektör, t.o.m. 1994-10-27
Sakkunnig : Björn Orrhede, kammarrättspresident, t.o.m. 1994-10-16
Expert : Alf Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-08-31
Expert : Karl-Axel Bladh, lagman, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Leif Gustafson, advokat, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1995-08-31
Expert : Hans-Erik Jonasson, byråchef, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Cecilia Renfors, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Lena Ström, advokat, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Gunnel Wennberg, hovrättslagman, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Peter Westberg, professor, t.o.m. 1995-02-23
Sekreterare : Ebba Sverne, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:81 Ny rättshjälpslag och andra bestämmelser om rättsligt bistånd [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1993:01) om översyn av invandrarpolitiken samt invandrings- och flyktingpolitiken
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1993:1 och dir. 1994:129.
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:113 Invandring och asyl i teorin och praktik en jämförelse mellan 12 länders politik. Regeringen beslutade den 24 november 1994 att kommittén skall upphöra.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Wirtén, landshövding, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Karl-Göran Biörsmark, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Leif Blomberg, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Sten de, jurist, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1993-12-15 t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Eric Lundqvist, kontraktsprost, t.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-14
Ledamot : Lars Moquist, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Per Almqvist, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ewa Arenbro, departementssekreterare, t.o.m. 1994-09-14
Expert : Ulla Bystedt, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ingemar Cederberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Thomas Fürth, forskningschef, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-06-14 t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Lars G. Johansson, departementsråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Peter Karlberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Åsa Pettersson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Anne-Marie Qvarfort, vägledningsdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Berit Rollén, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-24
Expert : Kerstin Wigzell, överdirektör, t.o.m. 1994-11-24
Huvudsekreterare : Inge Kristensson, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Björn Hammarberg, byråchef, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Petra Ekroth, fil.kand., fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Ku 1992:04) om översyn av mottagandet av asylsökande och flyktingar [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (Ku 1992:04) om översyn av mottagandet av asylsökande och flyktingar
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1993
Utredningen har avgett :
SOU 1992:133 Mottagande av asylsökande och flyk- tingar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Monica Werenfels-Röttorp, direktör
Expert : Tommy Holm, sekreterare
Expert : Lena Häll-Eriksson, avdelningschef
Expert : Lars G. Johansson, departementsråd
Sekreterare : Anne-Marie Norén-Offerman, förläggningschef
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:133 Mottagande av asylsökande och flyktingar [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Ku 1992:05) om översyn av vissa delar av utlänningslagstiftningen m.m. [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Utredningen (Ku 1992:05) om översyn av vissa delar av utlänningslagstiftningen m.m.
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1992:51.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:60 Särskilda skäl Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per-Erik Nilsson, överdirektör
Expert : Leo Björklund, avdelningsdirektör
Expert : Lars Björnberg, departementsråd
Expert : Ursula Grundell, departementsråd
Expert : Bengt Ranland, kansliråd
Expert : Håkan Sandesjö, ordförande i utlänningsnämnden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman