: : :

Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10) [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:75 Svensk flyktingpolitik i globalt perspektiv [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 10 ♂ 15 ) :

Britt Olauson  []  ( Ordförande )
Conny Andersson  []  ( Ledamot )
Anita Almén  []  ( Ledamot )
Rune Backlund  []  ( Ledamot )
Maud Björnemalm  []  ( Ledamot )
Sten De Geer  []  ( Ledamot )
Bernt-Erik Ekeroth  []  ( Ledamot )
Marie Granlund  []  ( Ledamot )
Carina Moberg  []  ( Ledamot )
Marita Larsson  []  ( Ledamot )
Maria Özmen  []  ( Ledamot )
Björn Weibo  []  ( Sakkunnig )
Per Almqvist  []  ( Expert )
Eva Asplund  []  ( Expert )
Hans Blyme  []  ( Expert )
Ingemar Cederberg  []  ( Expert )
Tony Malmborg  []  ( Expert )
Anders Oljelund  []  ( Expert )
Bengt Ranland  []  ( Expert )
Cecilia Ruthström-Ruin  []  ( Expert )
Nils Svartz  []  ( Expert )
Jonas Widgren  []  ( Expert )
Jöran Bjällerstedt  []  ( Sekreterare )
Björn Hammarberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Flyktingpolitiska kommittén (Ku 1994:10)


Beteckning : Ku 1994:10
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1996-04-26
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:129.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Olauson, Britt, fr.o.m. 1994-11-25
Ledamot : Andersson, Conny, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Almén, Anita, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Backlund, Rune, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Björnemalm, Maud, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : De, Sten, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Ekeroth, Bernt-Erik, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : von, Gustaf, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Granlund, Marie, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Moberg, Carina, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Larsson, Marita, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Özmen, Maria, fr.o.m. 1995-01-01
Sakkunnig : Weibo, Björn, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Almqvist, Per, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Asplund, Eva, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Blyme, Hans, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Cederberg, Ingemar, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Malmborg, Tony, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Oljelund, Anders, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Ranland, Bengt, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Ruthström-Ruin, Cecilia, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Svartz, Nils, fr.o.m. 1995-02-23
Expert : Widgren, Jonas, fr.o.m. 1995-02-23
Sekreterare : Bjällerstedt, Jöran, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Hammarberg, Björn, fr.o.m. 1995-02-22 t.o.m. 1995-08-31
Nilsson, Ann-Sofie, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1995-08-31

Rapporter

SOU 1995:75Svensk flyktingpolitik i globalt
perspektiv
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman