Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ari Soppela

Sök kontaktuppgifter till Ari Soppela på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ari Soppela

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ari Soppela medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om kommuners och regioners grundläggande ansvar inför och under fredstida kriser och höjd beredskap (Fö 2023:02) [ Pågående ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om kommuners och regioners grundläggande ansvar inför och under fredstida kriser och höjd beredskap (Fö 2023:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2023-03-30 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2023:51 och dir. 2023:179
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 september 2024.
Medverkande :
Särskild utredare : Carl Fredrik Graf, landshövding, fr.o.m. 2023-03-30
Sakkunnig : Susanna Grege, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-06-01
Sakkunnig : Ronnie Hedin, kansliråd, fr.o.m. 2023-06-01 t.o.m. 2024-03-27
Sakkunnig : Maria Kaiser, kansliråd, fr.o.m. 2023-06-01
Sakkunnig : Elin Lewold, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Taha Alexandersson, krisberedskapschef, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Peter Arnevall, förbundsdirektör och räddningschef, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Camilla Asp, överdirektör, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Ann-Sofie Eriksson, avdelningschef, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Ulrica Gradin, länsråd, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Johan Knorring, regiondirektör, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Rickard Vidlund, kommundirektör, fr.o.m. 2023-06-01
Expert : Anders Wennerberg, kommundirektör, fr.o.m. 2023-06-01
Huvudsekreterare : Ari Soppela, departementsråd, fr.o.m. 2023-04-17
Sekreterare : Linnea Hofgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 2023-05-15
Sekreterare : Per Möller, hovrättsassessor, fr.o.m. 2023-05-15
Sakkunnig : Sofia Ståhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2024-03-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om civilbefolkningens skydd vid höjd beredskap (Ju 2021:03) [ Avslutad 2022 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om civilbefolkningens skydd vid höjd beredskap (Ju 2021:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-05-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:30
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 7 november 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:57 Ett stärkt skydd för civilbefolkningen vid höjd beredskap
Medverkande :
Särskild utredare : Britt Bohlin, f.d. rådsdirektör, fr.o.m. 2021-05-06 t.o.m. 2022-11-07
Sakkunnig : Emil Antonsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Sakkunnig : Kristina Bram, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-08-31
Sakkunnig : Anna Ferlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Sakkunnig : Mathilda Klang, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-01-23
Sakkunnig : Anna-Karin Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Sakkunnig : Maja Måhl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-02-09 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Johan Ahlström, riskingenjör, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Rikard Aspholm, enhetschef, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Helena Berlin, tillväxt- och utvecklingschef, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Catarina Danestig Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Staffan Forsell, beredskapsstrateg, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Anders Johannesson, enhetschef, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Fredric Jonsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Henrik Källsbo, ämnesråd, fr.o.m. 2022-02-04 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Martin Lindholm, byggnadsingenjör, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Lena Orrsten Martin, stabsofficer, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Markus Planmo, expert, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Expert : Julia Simryd, handläggare, fr.o.m. 2021-08-02 t.o.m. 2022-11-07
Sekreterare : Fredrik Blommé, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-06-30 t.o.m. 2022-11-07
Sekreterare : Helena Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-06-07 t.o.m. 2022-11-21
Sekreterare : Ari Soppela, departementsråd, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2022-03-31
Sekreterare : Ari Soppela, departementsråd, fr.o.m. 2022-04-01 t.o.m. 2022-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:30 Civilbefolkningens skydd vid höjd beredskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:57 Ett stärkt skydd för civilbefolkningen vid höjd beredskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om renodling av polisens arbetsuppgifter (Ju 2014:07) [ Avslutad 2015 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om renodling av polisens arbetsuppgifter (Ju 2014:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:59 och dir. 2015:3
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, tel. 08-405 26 83 (Krikström)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:3 Med fokus på kärnuppgifterna. En angelägen anpassning av Polismyndighetens uppgifter på djurområdet
SOU 2015:31 Datalagring och integritet
Medverkande :
Särskild utredare : Ari Soppela, departementsråd, fr.o.m. 2014-04-24 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Greta Berg, handläggare, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Marcus Björklund, enhetschef, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Roger Ghiselli, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Eva Lotta Hedin, chefsjurist, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Christer Pettersson, sakkunnig, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Hans Olof Sandén, stabschef, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Lisen Sjöling, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Expert : Karin Åhl, handläggare, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-02-13
Sekreterare : Peter Krikström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om tillsynen över polis- och åklagarväsendena (Ju 2000:15) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Kommittén om tillsynen över polis- och åklagarväsendena(Ju 2000:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:101 och dir. 2002:82
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ,Västergatan 47, tel. 040-35 58 90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:41 Förstärkt granskning av polis och åklagare
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Widebeck, lagman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Maud Ekendahl, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Kjell Eldensjö, f.s. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Ronald Kratmann, lärare, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Carin Melin, advokat, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Bengt-Ola Ryttar, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Björn Samuelsson, ombudsman, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Margareta Sandgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Owe Hultin, hovrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Britt-Marie Lundberg, byråchef, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Solveig Riberdahl, f.d. bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Ari Soppela, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Hans Wranghult, f.d. länspolismästare, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Kristina Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:41 Förstärkt granskning av polis och åklagare [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman