Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om tillsynen över polis- och åklagarväsendena (Ju 2000:15)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om tillsynen över polis- och åklagarväsendena (Ju 2000:15) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 8 ♂ 9 ) :

Magnus Widebeck  []  ( Särskild utredare )
Maud Ekendahl  []  ( Ledamot )
Kjell Eldensjö  []  ( Ledamot )
Anders Högmark  []  ( Ledamot )
Ronald Kratmann  []  ( Ledamot )
Carin Melin  []  ( Ledamot )
Bengt-Ola Ryttar  []  ( Ledamot )
Björn Samuelsson  []  ( Ledamot )
Margareta Sandgren  []  ( Ledamot )
Gunnel Wallin  []  ( Ledamot )
Alice Åström  []  ( Ledamot )
Owe Hultin  []  ( Expert )
Britt-Marie Lundberg  []  ( Expert )
Solveig Riberdahl  []  ( Expert )
Ari Soppela  []  ( Expert )
Hans Wranghult  []  ( Expert )
Kristina Andersson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om tillsynen över polis- och åklagarväsendena(Ju 2000:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:101 och dir. 2002:82
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ,Västergatan 47, tel. 040-35 58 90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:41 Förstärkt granskning av polis och åklagare
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Widebeck, lagman, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Maud Ekendahl, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Kjell Eldensjö, f.s. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Ronald Kratmann, lärare, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Carin Melin, advokat, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Bengt-Ola Ryttar, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Björn Samuelsson, ombudsman, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Margareta Sandgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Gunnel Wallin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-08 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Owe Hultin, hovrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Britt-Marie Lundberg, byråchef, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Solveig Riberdahl, f.d. bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Ari Soppela, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Hans Wranghult, f.d. länspolismästare, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Kristina Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman