Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annica Lindblom

Sök kontaktuppgifter till Annica Lindblom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annica Lindblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annica Lindblom medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:158
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:104 Självständiga lärosäten
Medverkande :
Särskild utredare : Daniel Tarschys, professor, fr.o.m. 2007-11-27 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Jonas Bergström, stabschef, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Agneta Bladh, rektor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Ingrid Edmar, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Sofia Harlén, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-09-07
Expert : Curt Karlsson, universitetsdirektör, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Gustaf Lindencrona, professor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Britta Lövgren, forskningssekreterare, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Lena Marcusson, professor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Karin Röding, universitetsdirektör, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Göran Sandberg, rektor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Martin Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Sekreterare : Mikael Herjevik, verksjurist, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Annica Lindblom, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Hans Modig, docent, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:158 Ökad frihet för universitet och högskolor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:104 Självständiga lärosäten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp (U 1999:B) med uppgift att utarbeta förslag om maxtaxa i barnomsorgen och om allmän förskola [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp (U 1999:B) med uppgift att utarbeta förslag om maxtaxa i barnomsorgen och om allmän förskola
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-04-13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:53 Maxtaxa och allmän förskola
Medverkande :
Ordförande : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Maria Bergendahl-Gerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Anna Enström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 1999-08-15
Ledamot : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Barbara Martin-Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:53 Maxtaxa och allmän förskola [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, f.d. skoldirektör, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Jan Björklund, skolborgarråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Sigbrit Franke, universitetskansler, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Patrik Hansson, ordförande i barn- och ungdomsnämnden, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Tomas Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Solveig Lindström, kommunalråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christina Ottosson, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Mats Pertoft, ekonom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christer Romilson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Margit Viklund, politisk sekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : , Wadman, Per 1:e vice förbundsordföranden, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ingmari Åberg, förskollärare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annika Nyström Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunniga : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunniga : Helen Westlund, jurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Anneli Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Karl-Ivar Hultcranzt, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Barbara Martin Korpi, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Carl Norström, kammarrättsråd (avliden), fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Claes-Göran Aggebo, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lars Werner, f.d. hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Östen Fredriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Anna Florell, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:15 Översyn av skollagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för delegationen, se dir. 1999:90, dir. 2003:173 och dir. 2005:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:35 Utan timplan - med målen i sikte - delbetänkande
SOU 2005:101 Utan timplan - för målinriktat lärande - slutbetänkande från Timplanedelegationen
SOU 2005:102 Utan timplan - forskning och utvärdering - En antologi från Timplanedelegationen
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-02-19
Ledamot : Ragnar Eliasson, stabschef, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ingemar Gullstam, enhetschef, fr.o.m. 2003-09-22 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Lars Hallenberg, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Ann-Christin Larsson, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-10-06
Ledamot : Monica Lundström, rektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maud Molander, ombudsman, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Marianne Svanheim, utbildningsråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-03-30
Ledamot : Marie Säll, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-12-17
Ledamot : Magnus Wallerå, ombudsman, fr.o.m. 2002-10-07 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ewa Wiklund Jonsson, utvecklingsledare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Annika Falkenborn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-10-16
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Sofia Larsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-03-30
Sekreterare : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Therese Wallqvister, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-08-20
Sekreterare : Anna Wolrath, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Annika Andersson, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2003-01-17
Assistent : Eva Pettersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Assistent : Sonia Redondo Benjaminson, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman