Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 8 ♂ 9 ) :

Daniel Tarschys  []  ( Särskild utredare )
Jonas Bergström  []  ( Expert )
Agneta Bladh  []  ( Expert )
Ingrid Edmar  []  ( Expert )
Sofia Harlén  []  ( Expert )
Anders Hedberg  []  ( Expert )
Curt Karlsson  []  ( Expert )
Gustaf Lindencrona  []  ( Expert )
Britta Lövgren  []  ( Expert )
Lena Marcusson  []  ( Expert )
Karin Röding  []  ( Expert )
Göran Sandberg  []  ( Expert )
Martin Sparr  []  ( Expert )
Ann-Charlotte Wallin  []  ( Expert )
Mikael Herjevik  []  ( Sekreterare )
Annica Lindblom  []  ( Sekreterare )
Hans Modig  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:158
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:104 Självständiga lärosäten
Medverkande :
Särskild utredare : Daniel Tarschys, professor, fr.o.m. 2007-11-27 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Jonas Bergström, stabschef, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Agneta Bladh, rektor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Ingrid Edmar, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Sofia Harlén, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-09-07
Expert : Curt Karlsson, universitetsdirektör, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Gustaf Lindencrona, professor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Britta Lövgren, forskningssekreterare, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Lena Marcusson, professor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Karin Röding, universitetsdirektör, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Göran Sandberg, rektor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Martin Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Sekreterare : Mikael Herjevik, verksjurist, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Annica Lindblom, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Hans Modig, docent, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman