Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Schölin

Sök kontaktuppgifter till Anna Schölin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Schölin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Schölin medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om en effektiv och ändamålsenlig tillsyn över diskrimineringslagen (A 2019:03) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en effektiv och ändamålsenlig tillsyn över diskrimineringslagen (A 2019:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-08-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:99, dir. 2019:63, dir. 2020:102 och dir. 2021:78
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:79 Effektivare tillsyn över diskrimineringslagen - aktiva åtgärder och det skollagsreglerade området
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-19 t.o.m. 2021-12-01
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Carl-Gustav Fernlund, f.d. domare i EU-domstolen, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Jonas Hamark, jurist, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Mirja Johansson, filosofie doktor, specialist i neuropsykologi, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Maria Karlsson, jurist, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Lotta Lerwall, professor, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Andreas Lindholm, jurist, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Martin Mörk, enhetschef, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-10-03
Expert : Tarik Qureshi, expert, fr.o.m. 2021-10-04 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Eberhard Stuber, jurist, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : David Sandström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Sara Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2021-12-01
Huvudsekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, fr.o.m. 2019-11-07 t.o.m. 2021-12-01
Sekreterare : Nina Nordengren, fr.o.m. 2019-11-21 t.o.m. 2021-12-01
Sekreterare : Anna Rosenmüller Nordlander, fr.o.m. 2020-01-16 t.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en mer likvärdig skola (U 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en mer likvärdig skola (U 2018:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:28 En mer likvärdig skola - minskad skolsegregation och förbättrad resurstilldelning
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Åstrand, universitetslektor, fr.o.m. 2018-08-15 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-20
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Réka Gödri-Mártis, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Malin Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-11-25
Sakkunnig : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2019-06-02
Sakkunnig : Filip Kollén, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Åsa Källén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Kristina Lundström, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-21 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-09-09
Sakkunnig : Annika Rudestad, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-10-14
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Jesper Antelius, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Johan Ernestam, utredare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Åsa Fahlén, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-01-07
Expert : Ulla Hamilton, vd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Olof Lundborg, utredare, fr.o.m. 2019-01-08 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Stefan Melén, utredare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Matz Nilsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Nisse Rosenlund Hedman, jurist/föredragande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-31
Expert : Peter Strömberg, rektor, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Anders Widholm, avdelningssamordnare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2020-04-27
Expert : Magnus Åhammar, rådman, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-04-27
Huvudsekreterare : Gerd Mörck, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2020-05-04
Sekreterare : Anna Bergqvist, jurist, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-04-27
Sekreterare : Anders Norrlid, utredare, fr.o.m. 2019-05-13 t.o.m. 2020-04-27
Sekreterare : Jonas Vlachos, professor, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-04-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:133 och dir. 2018:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken
Medverkande :
Särskild utredare : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-05-07
Expert : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Vanessa Bonsib, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Anna Bruce, forskare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Per-Olof Hedvall, docent, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Jeanette Jarmlinger, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-18 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Amanda Lindberg, styrelseordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Lena Olofsson Warstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Martin Qvist, filosofie doktor, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elena Roksmann, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Linda Svanhed, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-17
Expert : Anna Thomsson, handläggare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sofia Wennberg di Gasper, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Lisa Widén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Karl-Oskar Öhman, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Anders Berg, revisionsdirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-05-07
Sekreterare : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-29 t.o.m. 2018-04-17
Sekreterare : Hanna Åkesson, samordnare, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-05-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en modern föräldraförsäkring (S 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en modern föräldraförsäkring (S 2016:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:10 och dir. 2017:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:73 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn
SOU 2017:101 Jämställt föräldraskap och goda uppväxtvillkor för barn - en ny modell för föräldraförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Arrhenius, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Peter Bryman, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Marie Ek, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-06-12
Sakkunnig : Kajsa Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-09 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Victoria Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2017-05-14
Sakkunnig : Annika Mansnérus, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-12-08
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-04-14
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-02-05
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Kristin Sinclair, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-15 t.o.m. 2017-08-14
Sakkunnig : Charlotta Örn, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Erik Ageberg, utredare, Företagarna, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Tommy Alexandersson, utvecklingsstrateg, Försäkringskasan, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Joa Bergold, utredare, LO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ulrika Bertilsson, utredare, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Catharina Bäck, expert, Svenskt näringsliv, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Olof Bäckman, docent, Stockholms universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Thomas Erhag, professor, Göteborgs universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ulrika Hagström, utredare, TCO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Arizo Karimi, forskare, Uppsala universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Jenny Lindmark, socialförsäkringsexpert, Arbetsgivarverket, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Thomas Ljunglöf, utredare, SACO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Charlotta Undén, förhandlare, SKL, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Marcus Edelgård, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-22 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Maria Lidström, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Håkan Nyman, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2017-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om bättre möjligheter att motverka diskriminering (A 2014:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om bättre möjligheter att motverka diskriminering (A 2014:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:10, dir. 2014:79 och dir. 2015:129
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:87 Bättre skydd mot diskriminering
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Karin Lundin, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2014-02-25 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Cecilia Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-06-23
Expert : Jenny Jägsander, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Maria Kärrman, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Martin Mörk, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Omar Nur, handläggare, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-04-27
Expert : Tarik Qureshi, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Tommi Riihonen, departementsråd, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Kristina Scheller, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Anna Schölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Sara Stenberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Maria Sundbom Ressassi, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Cafer Uzunel, ämnesråd, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-01-21
Sekreterare : Maria Anvin, fr.o.m. 2014-06-16 t.o.m. 2016-12-18
Sekreterare : Sofia Tollgerdt, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2016-12-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:87 Bättre skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman